A fi sau a nu fi comodat!!!

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
parole

Post by parole » 14 Jan 2008, 19:08

N-am tras niciun fel de regula, nu stiu ce reguli vezi tu acolo. :-? Am zis ca e logic ca locatarului sa nu i se permita prin contract sa subinchirieze tocmai datorita ratiunii prevenirii activitatilor speculative. Codul civil nu-i nici comercial, nici concurential si evident ca-i permisiv cu subinchirierea, dar permisiv fiind, ii lasa locatorului si libertatea de a se proteja in fata locatarului, prin interzicerea subinchirierii, prin interzicerea speculei. Asadar C.civ nu interzice nicio specula, C.civ permite totul, partile pot face totul in baza C.civ, asta numai daca nu si-au interzis prin conventie! Comodatul nu-i interzis in conventie. In baza C.civ e permis. Daca descoperi ratiunea legii, vei gasi si solutia potrivita! :|

mariusms

Post by mariusms » 14 Jan 2008, 19:18

E misto rau de tot sa prezumi ca este speculativ ceea ce Codul civil permite. Nu cred ca e normal ca in Cod sa se prevada ca subinchirierea este permisa iar unii care stiu sa citeasca spiritul legii, sa spuna ca asta este deja o operatiune speculativa.

parole

Post by parole » 14 Jan 2008, 19:29

Ma surprinde ca pentru unii subinchirierea nu este o operatiune speculativa! Ma intreb atunci pentru ce alte ratiuni, decat pentru a incasa niste bani, ar subinchiria cineva un bun primit in folosinta. A subinchiria = A revinde latosensu o valoare economica, adica SPECULA. Iti mai vand un pont, la subinchiriere asigurarea folosintei e mijlocul, nu scopul operatiunii!!! :lol:

mariusms

Post by mariusms » 14 Jan 2008, 19:35

parole wrote:Ma surprinde ca pentru unii subinchirierea nu este o operatiune speculativa! Ma intreb atunci pentru ce alte ratiuni, decat pentru a incasa niste bani, ar subinchiria cineva un bun primit in folosinta. A subinchiria = A revinde latosensu o valoare economica, adica SPECULA. Iti mai vand un pont, la subinchiriere asigurarea folosintei e mijlocul, nu scopul operatiunii!!! :lol:
Specula poate fi si infractiune, poate fi si trafic si negustorie. Daca esti jurist, cred ca ar trebui sa folosesti termenii adecvati sau sa pui ghilimele.
Si inca ceva: tu ai auzit de obiectul conventiei? E totuna cu scopul? Eu am spus ca asigurarea folosintei este obiectul si nu scopul, asa cum vad ca scrii tu acolo.

parole

Post by parole » 14 Jan 2008, 19:38

mariusms wrote:
parole wrote:Ma surprinde ca pentru unii subinchirierea nu este o operatiune speculativa! Ma intreb atunci pentru ce alte ratiuni, decat pentru a incasa niste bani, ar subinchiria cineva un bun primit in folosinta. A subinchiria = A revinde latosensu o valoare economica, adica SPECULA. Iti mai vand un pont, la subinchiriere asigurarea folosintei e mijlocul, nu scopul operatiunii!!! :lol:
Specula poate fi si infractiune, poate fi si trafic si negustorie. Daca esti jurist, cred ca ar trebui sa folosesti termenii adecvati sau sa pui ghilimele.
Si inca ceva: tu ai auzit de obiectul conventiei? E totuna cu scopul?
:-D
asta chiar ca e tare. marius iti atrag atentia, ma vad nevoit din pricina iesitului tau pe aratura, ca topicul a fost deschis la sectiunea Comercial!!! In rest, cred ca s-au inteles ambele puncte de vedere. La mai mare!!! :razz:

mariusms

Post by mariusms » 14 Jan 2008, 20:10

parole wrote: E logic sa nu i se permita locatarului sa speculeze comercial, ca un locator, folosinta pe care a primit-o. De asta locatorul isi ia masuri de protectie a monopolului sau in specula folosintei, interzicandu-i sa subinchirieze ori sa faca orice alta operatiune care sa aiba caracter oneros si care sa fie in masura sa-i aduca atingere monopolului sau in specula!!!!
Scuze, dar nu pot sa nu :-D :-D :-D . Logic si monopol zici? :-D :-D :-D
Aaa, uitasem, e la sectiunea comercial. :-D Curat monopol.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 51 guests