O sa-mi pierd casa?

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
kinga

Post by kinga » 15 Oct 2007, 17:03

Alex... vrem doar sa intelegem...
nu stim ce actiune ai promovat...
pentru evictiune????

anulare contract??
inselaciune?? ( exclus....)
ceri inapoi banii
ceri apartamentul??
nu mai intelegem...
da datele concrete... altfel doar presupunem ce se intampla....

Marius ti-a raspuns... ce credea el ca se intampla.
Nici eu nu cred ca in cauza cele 2 CVC-uri au fost anulate.. nu aveau cum...

degeaba ceri ajutor daca nu dai informatii clare si precise.

alex_g

Post by alex_g » 15 Oct 2007, 17:12

Am incercat sa explic cat de cat..atat cat sa ma fac inteles...dar maine pe seara revin cu info complete.

Intrebare:

Daca primul contract de vanzare s-a anulat (intre primul prop si al doilea) ce suport legal mai are contractul de vanz - cump dintre al doilea prop si eu ?

sau:

Daca succesiunea se va face din nou (unde il va include si pe fiul) cine este propietar acum pe apartament ?

agenda

Post by agenda » 15 Oct 2007, 17:22

pe scurt, parerea mea este ca ultimul contract de vanzare cumparare ar trebui mentinut. motivele au fost deja expuse aici.
in acest caz primul proprietar (cel care a dobandit prin mostenire) va trebui sa ii achite celui de al doilea proprietar valoarea apartamentului +daune si va trebui sa achite si fratelui partea acestuia din urma.

cam asa vad eu.

kinga

Post by kinga » 15 Oct 2007, 18:06

alex_g wrote:Daca primul contract de vanzare s-a anulat (intre primul prop si al doilea) ce suport legal mai are contractul de vanz - cump dintre al doilea prop si eu ?

sau:

Daca succesiunea se va face din nou (unde il va include si pe fiul) cine este propietar acum pe apartament ?
TU....

observer

Post by observer » 15 Oct 2007, 22:24

[quote]Daca primul contract de vanzare s-a anulat (intre primul prop si al doilea) ce suport legal mai are contractul de vanz - cump dintre al doilea prop si eu ?


Se vede ca lucrezi in IT.

Era si un banc cu trei tipi care merg cu masina. 1 electrician , 1 mecanic si unul de la IT.
Se opreste masina si incep toti sa isi dea cu pararea. Electricianul ca e defecta partea electrica , mecanicul ca a defect motoru.
Inginerul IT isi da cu parerea. Eu zic sa coboram toti din masina si ne mai urcam odata.



Deci, toti cei de pe forum au dat raspunsuri corecte si mai mult decat cuprinzatoare , raportat la cele spuse de tine.

Daca tot vrei suport legal pe limbuta ta iti mai reiau odata cele expuse deja.
1. Un suport legal instituit de codul civil . Buna credinta

Buna-credinta reprezinta, conform definitiei date de art. 1898 alin. 1 din Codul civil, "credinta posesorului ca, cel de la care a dobandit imobilul avea toate insusirile cerute de lege spre a-i putea transmite proprietatea".
2. Ai dobandit garsoniera cu titlu oneros adika ai marcat loveaua pe ea si ai luat-o de la proprietar. Pentru ca atunci cand ai cumparat-o fiul ratacitor nu se hotarase inca sa stranga avere.

3. Nefiind parte in contract , fiul ratacitor nu putea sa invoce decat motive de nulitate absoluta pentru a ataca contractul.

4. Anularea certifcatului de mostenitor nu este un motiv de nulitate absoluta a contractului tau.

Fiul ratacitor poate sa ceara despagubiri de la toata lumea mai putin de la tine.

Intrebare ? oara cum a acceptat el mostenirea ? O mai fi fost in termen?
Sfat. Vezi ce faci cu avocatul tau . Ori tu nu sti sa povestesti ori ai nimerit in primul avocat de la usa , cum intri pe dreapta. Sau o fi avut fusta cea mai scurta :lol:

Cand ai vestea buna sa ne spui si noua sa ne bucuram si noi ca si noi "este" oameni si nu u e adevarat bancul conform caruia intr-un avion care se prabuseste toata lumea isi pune centurile si masca de oxigen numai avocatul imparte carti de vizita.

:cafea: :cafea: [/code]

alex_g

Post by alex_g » 16 Oct 2007, 08:39

observer wrote:
Era si un banc cu trei tipi care merg cu masina. 1 electrician , 1 mecanic si unul de la IT.
Se opreste masina si incep toti sa isi dea cu pararea. Electricianul ca e defecta partea electrica , mecanicul ca a defect motoru.
Inginerul IT isi da cu parerea. Eu zic sa coboram toti din masina si ne mai urcam odata.
[/code]
:-D
Bun..nu-l stiam.

Ai dreptate in ceea ce priveste avocata...mama s-a repezit fix la o scara de bloc unde scria avocat. Avocata este in varsta (se vede ca nu am ales-o eu) si CICA cu experienta.
Daca are experianta ce-o cauta cu biroul intr-un bloc obscur din rahova?

Pe seara o sa vin cu detalii...SPEr...coerente.

alex_g1

Re: O sa-mi pierd casa?

Post by alex_g1 » 18 Jun 2010, 18:28

Bine v-am regasit.

Ca sa renasc acest topic revin cu cateva precizari dupa aproape 3 ani.
In acest timp nu s-a intamplat nimic interesant. Nu m-a evacuat nimeni, nu a mai venit fi'su la mine la usa sa ma ameninte ca ma evacueaza. In schimb acum cateva luni m-am hotarat s-o vand. Si ca sa raspund intrebarilor din urma: "De ce i-am dat in judecata?" o sa incerc sa le raspund. Avocata a zis ca e mai bine sa-i dam noi in judecata ca, cumparatori de buna credinta, sa cerem daune ca am fost inselati si ca sa cerem banii pe garsoniera in caz ca i se da dreptate copilului si se anuleaza si contractul de vanzare cumparare intre mine si al doilea proprietar. Acum realizaz ce prostie am facut...sau nu.

Sa revenim la prezent.

M-am hotarat s-o vand si in extrasul de CF apare o mentiune unde spune ca, certificatul de mostenitor a fost anulat, ca primul contract de vanzare-cumparare a fost anulat printr-o sentinta definitiva (nu spune nimic de irevocabila). Contractul meu de vanzare cumparare fiind incontinuare valabil ( nu exista nicio sentinta judecatoreasca ca a fost anulat) si in extras de CF apartamentul este degrevat de sarcini. Deci nu este pus sechestru sau altceva. Avocata m-a tot aburit ca face cereri peste cereri sa se stearga acea mentiune, ca face, ca drege, ca o sa primim acasa de la parchet sentinta definitiva a procesului (care proces a fost anulat din lipsa de activitate ) Practic avocata Constantin GH. Ioana, ca sa-i dau numele ei, NU a facut nimic in acesti 3 ani de procese, aberatii, abureli si semnat de delegatii.
Am gasit cumparatorii, am facut toate actele, am achitat tot, cumparatorul a scos banii din banca si ne-am intalnit toti la notar, asta dupa ce am vb cu avocata de N ori si m-a asigurat ca este totul in ordine. Evident ca notara nu a vrut sa faca actele, cumparatorul nu a mai cumparat.....si de aici..va imaginati singuri.


Eu ce pot sa fac acum in afara de o plangere la barou impotriva avocatei.
Asta o fac sigur....dar ma refer la acea mentiune din CF.
Se mai poate sterge? Pana la urma sunt proprietar? Mai pot vreodata sa vand aceasta garsoniera? Ce pasi mai trebuiesc facuti? Ma poate indruma cineva care a mai trecut prin astfel de spete? um D-zeu se poate sterge acea mentiune in CF? Se poate cere de la judecatorie ceva care sa ateste ca sunt proprietar si ca nimic nu v-a mai schimba acest lucru?

Am inteles ca fi'su trebuia sa faca o cerere in termen de 3 ani ca sa fie despagubit, acum fiind prescris dreptul de a mai cere despagubiri.
Sper ca m-a exprimat de data asta coerent.

Daca mai aveti intrebari sau sugestii va rog sa ma ajutati.


Multumesc

observer

Re: O sa-mi pierd casa?

Post by observer » 18 Jun 2010, 18:37

Subscriu la ce zice allyna. Daca ai fost de buna credinta sa ceara bani de la tacsu.

alex_g1

Re: O sa-mi pierd casa?

Post by alex_g1 » 18 Jun 2010, 19:31

AM omis sa va spun ca intre timp am mai consultat si alti avocati...ca doar nu eram complet idiot sa raman doar cu asta. Mai exact 2 la numar. In principiu, dupa spusele lor, avocata a facut pasii care ii faceau si ei.

Acum, ori eu am noroc numai de avocati incompetenti si am semnul $ pe frunte sau ma gandesc ca poate a facut tot ce se putea...

alex_g1

Re: O sa-mi pierd casa?

Post by alex_g1 » 22 Jun 2010, 14:59

Nici o idee ?:(

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 56 guests