O sa-mi pierd casa?

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
kinga

Post by kinga » 15 Oct 2007, 12:01

Deci, ai vazut ca Allyna a postat o decizie, cum ca se mentine vanzarea pentru ratiuni de echitate su utilitate sociale.
Ei bine, ratiunile de echitate si utilitate sociala din punct de vedere juridic sunt imprecise.
Solutia mentinerii contractului de vanzare cumparare poate fi fundamentata si pe ideea ca la momentul vanzarii exista o eroare comuna si invincibila care creaza o aparenta in sensul ca vanzatorul este proprietar al lucrului vandut, conform principiului error comunis facit jus, o astfel de eroare este susceptibila de a crea drept.

Adica, urmare a erorii comune si invincibile , cumparatorul isi mentine dreptul dobandit prin vanzare cumparare.

ursulache

Post by ursulache » 15 Oct 2007, 12:03

alex_g wrote:
kinga wrote:si mai exista si principiul error comunis facit jus ... :razz:
Eu lucrez in domeniul IT si habar n-am ce zici acolo :)
Poti sa imi zici si in romana ce inseamna ? :floare:
a vrut sa spuna k eroare comuna creeaza drept, desigur in anumite conditii : contractul sa fie incheiat cu titlu oneros, nu cu titlu gratuit, sa fi fost o eroare comuna si invincibila etc

allynna

Post by allynna » 15 Oct 2007, 12:51

Nu prea inteleg pe cine ai dat in jud. pe primul propr. , pe fiul lui si pe cel de-al doilea pr.sau numai pe cei 2 pr.?Si nu inteleg de ce i-ai dat in jud. te amenintasera vreunul din ei ca te da afara si iti ia casa? de unde ai aflat ca fiul isi cere dr. de mostenitor?
Si in plus nici nu trebuia sa te intereseze de actele lor false si anulate, tu esti de buna -credinta ai cumparat legal,nu ai nici o treaba cu nulitatile lor ,sa se judece ei, puteai sta linistit nu aveau temei sa te evacueze. Intradevar avocata te-a sfatuit prost si tu te -ai bagat intr-un proces care practic nu te priveste.
Dar, chiar si asa , complicandu-te aiurea eu tot cred ca ia sanse sa iti pastrezi casa.
Succes.

gavril

Post by gavril » 15 Oct 2007, 12:55

alex_g wrote:
Gavril wrote:aa .. tu esti reclamant?

chiar ca te-ai complicat fara a fi necesar.

Sa zicem ca inculpatul (primul proprietar) cerea ca si contr de vanz-cump dintre mine si al doilea propr sa fie anulat. Atunci ce se intampla? Ma putea evacua?
ii respingea actiunea ca fiind lipsita de interes.



PS:
Nu stiu daca avocata ta este slaba sau nu. Nici acuma nu stiu toate detaliile spetei.
Poate ca avocata ta a urmarit sa castige niste bani .. si cum altfel .. decat sa te sfatuiasca sa incepi un proces cu ea reprezentandu-te. Poate .. Nu stiu.

allynna

Post by allynna » 15 Oct 2007, 13:15

Gavril wrote: Poate ca avocata ta a urmarit sa castige niste bani .. si cum altfel .. decat sa te sfatuiasca sa incepi un proces cu ea reprezentandu-te. Poate .. Nu stiu.


....la asta ma gandeam si eu....

kinga

Post by kinga » 15 Oct 2007, 13:17

dar ..daca este reclamant..
si acum poate sa renunte la judecata.
eu, sincer.. nu vad interesul lui...
ce interes am eu, dobanditor de buna credinta sa fug in instanta si sa solit EU anularea contractului de vanzare cumparare ...

sau ceva imi scapa... :( :(

sscatalin

Post by sscatalin » 15 Oct 2007, 13:20

kinga wrote:dar ..daca este reclamant..
si acum poate sa renunte la judecata.
eu, sincer.. nu vad interesul lui...
ce interes am eu, dobanditor de buna credinta sa fug in instanta si sa solit EU anularea contractului de vanzare cumparare ...

sau ceva imi scapa... :( :(
la cati neaveniti in lumea asta juridica...nu ma mai mira nimic. la ce i-o fi dat in judecata? pentru ce? pe ce temei? suna foarte aiurea...in plus, daca nu are o scuza plauzibila pentru modalitatea in care a aflat de fiu, se poate trezi cu buna-credinta stearsa...si cu dosarul pierdut!

Franceska29

Post by Franceska29 » 15 Oct 2007, 13:44

"error comMunis facit jus" :-P

agenda

Post by agenda » 15 Oct 2007, 14:02

Franceska29 wrote:"error comMunis facit jus" :-P
te plictisesti?

Franceska29

Post by Franceska29 » 15 Oct 2007, 14:11

agenda wrote:
Franceska29 wrote:"error comMunis facit jus" :-P
te plictisesti?
nop, chiar am foarte multa treaba... :(

agenda

Post by agenda » 15 Oct 2007, 14:19

o zi usoara iti doresc atunci

mariusms

Re: O sa-mi pierd casa?

Post by mariusms » 15 Oct 2007, 14:26

alex_g wrote: Pana acum s-a anulat certificatul de mostenitor..si cele 2 contracte de vanzare-cumpare care s-au facut pe baza acestui certificat intre primul prop - al doilea si intre al doilea - si eu.
L-am dat in judecata pe primul prop pt fals si inselaciune
Judecatorul a cerut o expertiza...
Primul propietar este in puscarie pentru mai multe fapte.
Al doilea prop nu e de gasit.


Am dat bani la avocati....si sunt bagat in procesul asta...fara nicio vina..
Eu am cumparat apart perfect legal.

Ce pot sa fac.
Sunt disperat.

Multumesc anticipat
Nu inteleg cum s-a anulat contractul in care tu esti parte. Ati fost partile unui proces? M-ai exact, te-ai judecat intr-o cauza avand ca obiect aceasta anulare?
Daca nu ai fost parte, te opui cu inopozabilitatea hotararii.
Inteleg ca si tu esti reclamant la randul tau. Probabil ca ai fost evins.

mariusms

Post by mariusms » 15 Oct 2007, 14:36

Pe romaneste, eu crad ca ne abureste autorul topicului.

kinga

Post by kinga » 15 Oct 2007, 14:37

sau habar nu are pentru ce se judeca...
poate ne spune avocata... :razz: :razz:

alex_g

Post by alex_g » 15 Oct 2007, 17:00

mariusms wrote:Pe romaneste, eu crad ca ne abureste autorul topicului.
Marius..scuza-ma ca te intreb.
Ai citit ce am scris eu pana acum?

Nu mai face comentariirautacioase daca nu ai nimic de zis.
Multumesc

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests