PT AVOCATI!

Ce vreti sa mai vedeti pe acest sit?
jojo

Post by jojo » 06 Oct 2007, 14:32

ramona, ma deranjeaza tonul tau agresiv interogativ...
nu foarte tare, suficient insa, ca sa nu-mi dau cu parerea
poate poate dac-as fi simtit o umbra de disperare, poate...
serafim wrote::-D :-D :-D pai chiar asta-i draga EI nu-si divulga SECRETELE meseriei... :grin:
pentru ca Ei e niste oameni rai :-D

serafim

Post by serafim » 06 Oct 2007, 15:24

JOJO wrote:ramona, ma deranjeaza tonul tau agresiv interogativ...
nu foarte tare, suficient insa, ca sa nu-mi dau cu parerea
poate poate dac-as fi simtit o umbra de disperare, poate...
serafim wrote::-D :-D :-D pai chiar asta-i draga EI nu-si divulga SECRETELE meseriei... :grin:
pentru ca Ei e niste oameni rai :-D

:-D :-D :-D Jojonele mama
Ramonya este agresiva doar cand este disperata...si acum este disperata raaaau de tooot credema ...o cunosc destul de bine.... :grin:

jojo

Post by jojo » 07 Oct 2007, 09:04

serafim wrote:..si acum este disperata raaaau de tooot credema ...o cunosc destul de bine.... :grin:
cred si stiam. nici nu e nevoie sa fii un fin psiholog (ca mine :grin: ) ori sa iti pui imaginatia la grea incercare si iti dai seama ca este disperata.
pe de alta parte, serafim, pe mine cine "ma ia in brate" cand sunt disperata?

ideea mea centrala si duminical constructiva/moralizatoare (tulai ce-am compus-o :-D ) care e de fapt? ca daca vrei ajutor, tre sa inveti sa ceri, oricat ai fi de disperata (dar ce vorbesc aici? mai ales daca esti disperata!), eventual un "va rog mult", "multumesc" si altele asemenea.

piorel

Post by piorel » 07 Oct 2007, 09:09

:floare: JOJO. As adauga un pic mai multa inteligenta. :fluierat:

Jaja

Post by Jaja » 07 Oct 2007, 21:14

De ce am zis ca nu-s confidentiale in timpul sedintei de judecata? Simplu, asa am invatat la inm, de la o doamna judecator, bineinteles...
Argumentul ei : publicitatea sedintei de judecata

Si in subsidiar : ca ar preveni o eventuala schimbare de tactica , o intelegere intre avocat si client , cu tenta de frauda :skul:

Nu a contrazis-o nimeni dar si eu am indoieli, daca cineva are alta opinie sa ma lamureasca...

jojo

Post by jojo » 08 Oct 2007, 08:30

Jaja wrote: Argumentul ei : publicitatea sedintei de judecata

Si in subsidiar : ca ar preveni o eventuala schimbare de tactica , o intelegere intre avocat si client , cu tenta de frauda :skul:
acuma nu vreau sa tin seminarii despre publicitatea sedintei de judecata, dar nici nu ma pot abtine sa nu (ma) intreb cum poate aparatorul sa stirbeasca acest principiu, cata vreme publicitatea reprezinta o garantie a respectarii drepturilor omului, oferita de lege tocmai pentru a proteja inculpatul de o judecata secreta?
si apropo. cand ati vazut voi pronuntarea hotararii in sedinta publica? a, nu la arestare si nici la tv.

punctun 2
ce pot sa zic? ca judecatoreasa aia formatoare de opinii e bolnava tare?

BABI

Post by BABI » 08 Oct 2007, 14:14

Un avocat trebuie sa respecte confidentialitatea actelor sale si pe cele ale clientilor sai. Onorariul se stabileste, conform Statutului profesiei, in functie de speta, complexitatea acesteia, sansele de reusita, situatia materiala a partii, etc. In concluzie, pentru crima, nu vad cum un avocat poate obtine prea multe de la instanta, chiar daca invoca legitima aparare sau starea de sanatate a inculpatului ori provocarea. Onorariul este destul de piperat.

Jaja

Post by Jaja » 08 Oct 2007, 16:59

Foarte bine, vorbeste cu inculpatul in sedinta de judecata incat sa auda toata lumea si nu stirbeste nimic...niciun drept, nicio garantie...ce mare chestie

In rest, treaba lor ce discuta. Ea dadea un exemplu cu schimbarea versiunii inculpatului, renuntarea la martori

Dar de obicei avocatul vrea sa vb cu inculpatul arestat daca nu a putut discuta cu el inainte...

In fine, totusi varianta ei pare plauzibila si nu am gasit un argument care sa o rastoarne, deocamdata.

jojo

Post by jojo » 08 Oct 2007, 20:32

Jaja wrote:Foarte bine, vorbeste cu inculpatul in sedinta de judecata incat sa auda toata lumea si nu stirbeste nimic...niciun drept, nicio garantie...ce mare chestie

In rest, treaba lor ce discuta. Ea dadea un exemplu cu schimbarea versiunii inculpatului, renuntarea la martori
si daca spune in soapta inculpatului, fara sa auda participantii, carui drept, principiu va aduce atingere?
cata vreme principiul dreptului la aparare si implicit dreptul de a fi asistat de aparator, cat si publicitatea sedintei sunt niste reguli de baza, garantii instituite tocmai in favoarea inculpatului, care converg in aceeasi directie,
avocatul, prin apropriere de inculpat, nu va atinge in niciun fel publicitatea oferita de lege fix pentru protectia acestuia.

si inca ceva
de fapt ce vreti sau ce vrea doamna judecator?
aparatorul sa nu vaneze nici vicii de procedura, sa nu vada si sa foloseasca orice mica imprejurare ce profita inculpatului, sa nu-l sfatuiasca in renuntarea audierii unui martor atunci cand simte ca e posibil si in favoarea acestuia?
sa ingaime 2 vorbe in aparare cum ca-i de fapt baiat bun, infractor primar, restul la aprecierea instantei, nu?
hai mai Jaja, ca se plictiseste procurorul in sala cu asemenea avocat si zice ca e pus acolo doar de decor
ca cei din afara sistemului nu inteleg care este rolul avocatului, ca mai deunazi am citit in treacat niste bolboroseli etice ipocrite la adresa lor, ca o justitiabila nefericita si nedreptatita zicea candva ca suntem niste mercenari...sunt capabila sa inteleg.
dar o judecatoare? formatoare de opnii. hm

mirandolina

Post by mirandolina » 09 Oct 2007, 11:13

ramonya wrote:INCLUSIV PT CONSILIERI JURIDICI CARE APARA RUDELE PANA LA GRADUL IV?

CAT ESTE ONORARIUL UNUI AVOCAT INTR-UN PROCES DE CRIMA?
Exista o decizie a iccj cf careia asistenta juridica in penal acordata unui invinuit/inculpat de o persoana care nu are calitatea de avocat echivaleaza cu lipsa de aparare

piorel

Post by piorel » 09 Oct 2007, 13:30

mirandolina wrote:Exista o decizie a iccj cf careia asistenta juridica in penal acordata unui invinuit/inculpat de o persoana care nu are calitatea de avocat echivaleaza cu lipsa de aparare
Dar sa ramana numai intre noi, bine? :fluierat:

elladomi

Post by elladomi » 09 Oct 2007, 13:38

sigur ca da

elladomi

Post by elladomi » 09 Oct 2007, 14:20

mirandolina poti sa ne spui si noua care este acea decizie?????

Jaja

Post by Jaja » 09 Oct 2007, 17:15

Nu stiu ce sa zic, dar ma intreb ce o sa fac la anul in practica intr-o situatie ca asta, din prisma procurorului de sedinta...

Sincera sa fiu, nu as lasa de ex pe avocat sa ii sopteasca la ureche inculpatului in timpul in care acesta este audiat...in rest, la bunul simt

jojo

Post by jojo » 09 Oct 2007, 20:11

eeei, nici noi nu maniem crestinii si facem tot felul de nefacute prin sala jaja....in timp ce audiaza raufacatorul, ne intelegem din ochi :-P

si evident ca te opui jaja, cum altfel?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests