De ce NU consilier juridic ?

Discutii privind alte teme decat cele pentru care exista un forum
innuenda

Post by innuenda » 05 Nov 2004, 23:16

Pt. ilej. Doua lucruri urasc in viata: nedreptatea si lipsa de respect. Iar faptul ca toata lumea (de la profesor la omul obisnuit) vorbeste in soapta despre "casta notarilor", mi se pune pe suflet. Nu zic nimic de cei care au intrat prin munca lor, daca zici ca exista, ba chiar nu zic nimic nici de cei care au dat bani, daca exista, dar ceea ce ma enerveaza este faptul ca ne ingradesc dreptul legitim de a lua in considerare notariatul ca pe o optiune profesionala fireasca. Aceasta mi se pare in acelasi timp o nedreptate fara margini si o crasa lipsa de respect la adresa omului care termina dreptul si a drepturilor lui.

jus2001

Post by jus2001 » 05 Nov 2004, 23:24

Da Innuenda, dar din nefericire e vorba de mult cascaval si daca deschizi portile se face svaitzer. Dupa parerea mea mafia notarilor e cea mai puternica din Romania la ora actuala in domeniul juridic. Dar cred ca mai devreme sau mai tarziu avocatii le vor prelua din atributii.
Totul se rezuma la bani. Sper ca atunci cand vom inainta in varsta sa nu uitam principiile si idealurile pentru care am luptat la tinerete si cel putin sa dam sansa celor buni si apoi celor cu bani. Idealul e sa ai din amandoua, dar e mai greu pentru ca daca ai multi bani nu te mai preocupa sa fii asa de bun.

ilej

Post by ilej » 05 Nov 2004, 23:31

Iti inteleg nemultumirea si sunt perfect de acord cu tine in ceea ce priveste nedreptatea si lipsa de respect; daca ele nu ar exista sa zice ca am murit si am ajuns in rai . Din pacate, ele reprezinta partea diabolica a omenirii in timp ce partea divina este atat de divina si de ideala incat a devenit un mit.
Ce sa+ti spun, iti doresc sa intri in aceasta profesie si sa te lamuresti tu singura cum sta treaba. Oricum, persoana despre care iti vorbeam, dupa 8 ani de notariat a ajuns sa regrete vremurile in care era consilier juridic, pt ca not. este o meserie in care rautatea si marsavia oamenilor nu are limite iar daca nu esti un temerament puternic si putin (mai mult) nesimtit ajungi cu psihicul la pamant. Iti transmit sfatul pe care mi l+a dat mie: da la magistratura.
In ceea ce priveste info, presupun ca ar trebui sa existe un site ca si la inm... o sa ma interesez si daca aflu ceva o sa+ti spun.

jus2001

Post by jus2001 » 05 Nov 2004, 23:35

Adevarul ca am cunoscut si eu ceva notari si, dragii de ei, nu sunt de loc stresati. E cea mai usoara meserie, lipsita de mari responsabilitati si foarte banoasa. Cine poate sa ajunga notar nu are motive sa nu o faca. Sansa cu magistratura ramane pentru omul de rand. Anul asta au fost 10 locuri la notari (in Bucuresti) si ultima medie a fost 9.60. Am avut si eu colegi care au dat si au intrat, dar ei insasi au recunoscut ca s-a intrat numai cu pile. Ce dracun e asa de greu sa recunoastem adevarul? Nu condamna nimeni pe nimeni, dan acum nu faceti notarii victime pentru ca asta devine enervant. Eu, daca avea tata pile mari, acolo ma duceam!

ilej

Post by ilej » 05 Nov 2004, 23:47

jus, am tot respectul pentru tine si cred ca poti ceva mai mult decat intratul pe pile. Nu cred ceea ce ai spus despre tine.
Nu inteleg cum de ai ajuns tu la concluzia ca ii victimizez pe notari cand eu tocmai vorbeam de marsavie. Eu iti spun ca odata ce ai ajuns acolo trebuie sa intri intr+o lupta care nu intotdeauna este dreapta. In schimb, admiterea poate fi si dreapta, orice ai spune tu.
In fine, ca sa nu mai dau nastere la polemici de genul asta pt ca nu imi place, inchei orice fel de discutie pe tema asta, spunandu+va ca daca ati fi fost in locul meu si ati fi cunoscut un astfel de caz, mai ales daca e vorba de cineva la care tineti, ati fi luat aceeasi atitudine si ati fi aparat+o. GATA!
Voua va doresc toate cele bune si sa ajungeti ceea ce va doriti!

jus2001

Post by jus2001 » 05 Nov 2004, 23:50

Parerea mea - parerea ta. Argumente neconvingatoare, se pare, pentru cele doua parti. Gata. Termin si eu discutia pentru ca nu ajungem la un punct comun. Succes si mult noroc in ceea ce faci.

innuenda

Post by innuenda » 05 Nov 2004, 23:52

Multumim! Si tu la fel. E bine sa-ti aperi prietenii, nu jus? 8)

innuenda

Post by innuenda » 05 Nov 2004, 23:56

jus2001 wrote: din nefericire e vorba de mult cascaval si daca deschizi portile se face svaitzer. .
Faina gaselnita (metafora)! :P Si in plus si extrem de...hai sa zic doar credibila, nu adevarata, ca sa n-o supar pe ilej.

jus2001

Post by jus2001 » 06 Nov 2004, 00:06

Normal ca e bine sa ii aperi, chiar daca au sau nu dreptate. Iar aici se pare ca au dreptate. Hai ca o sa zica lumea ca exista o intelegere tacita intre noi si ma iau cu ei la cearta.

ilej

Post by ilej » 06 Nov 2004, 00:59

Bineinteles ca nu ma supar ca doar acest forum este al tuturor pt ca fiecare sa isi exprime parerile. Eu mi-am exprimat-o pe a mea si nu mai are rost sa revin asupra ei, dar recunosc ca am fost, sunt si voi fi subiectiva in privinta acestui subiect.
E, si uite asa mi-am incalcat promisiunea ca nu mai discut... dar acum, pe bune, GATA! :wink:

norocel

Post by norocel » 06 Nov 2004, 10:05

Innuenda wrote: Iar faptul ca toata lumea (de la profesor la omul obisnuit) vorbeste in soapta despre "casta notarilor", mi se pune pe suflet.
Probabil se razbuna si ei pentru perioada in care erau considerati "ultimii juristi".
Voi nu ati vazut ca orice minoritate nedreptatita atunci cand incepe sa aiba drepturi primul lucru pe care il face este sa se razbune?

ainsof

Post by ainsof » 06 Nov 2004, 11:16

Norocel wrote:
Innuenda wrote: Iar faptul ca toata lumea (de la profesor la omul obisnuit) vorbeste in soapta despre "casta notarilor", mi se pune pe suflet.
Probabil se razbuna si ei pentru perioada in care erau considerati "ultimii juristi".
Asta este si parerea mea Noricel !

fanna

Post by fanna » 06 Nov 2004, 12:02

Sa va povestesc depsre uni notari (nu generalizez!!!) dar a fost foarte draguta situatia, si nu pot sa nu vi-o povestesc:)
Biroul meu este usa in sua cu un birou notarial foarte mare ( vreo 7 notari is peacolo) si printre ei este unul cu care lucram noi la actele notariale.Eh...s-a mai intimplat si invers.Intr-o dupamasa a intrat val virtej la noi in birou, tare stresat...:fetelor (eu si colega mea)...ajutati-ma ca fac un contract de mecenat...si ghiciti cine i l-a facut..consilerul juridic (adica eu), si sa nu va mai spun ca el a stat cu capul sus in fata clientilor...Domn notar ce le rezolva pe toate!
Nu ma deranjat deloc, vreau sa sublinez, dar a fost putin frustrant.

sofia

Post by sofia » 06 Nov 2004, 12:47

Conflictul intre consilieri si avocati nu-si are rostul.
Cred ca fiecare dintre noi pune accentul pe altceva in pregatirea sa profesionala.

elis

Post by elis » 06 Nov 2004, 13:38

Daca nu te astepti sa ai mari satisfactii profesionale si ti-ai gasit un post de consilier juridic la o firma care te plateste bine atunci poti ramane toata viata consilier juridic.
Daca insa vrei sa ai satisfactii profesionale trebuie sa incerci altceva.
Daca ai inceput ca si consilier juridic este bine, inveti multe dar nu merita sa te opresti aici.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests