De ce NU consilier juridic ?

Discutii privind alte teme decat cele pentru care exista un forum
Post Reply
sofia

De ce NU consilier juridic ?

Post by sofia » 22 Oct 2004, 11:48

Am observat un lucru foarte interesant. Multi absolventi ai facultatilor de drept opteaza pentru avocatura, desi stiu din experienta colegilor lor ca vor investi multi bani pentru ca apoi, dupa un timp, sa trebuiasca sa renunte la avocatura (daca nu are cine sa-i intretina sau are cine dar nu le place sa fie intretinuti) si sa caute posturi de consilier juridic.
Este adevarat ca unii, foarte putini, reusesc sa ajunga avocati buni si o foarte mica parte ajung avocati foarte buni.

Ma intreb de ce nu ne dam seama de posibilitatile noastre reale de prima data (ca informatii avem destule pentru a putea decide in cunostinta de cauza) si mai ales de ce NU alegem sa fim consilieri juridici "din prima" ?

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 22 Oct 2004, 11:55

In principiu pentru ca oamenilor nu le prea place sa-si recunoasca limitele. Iar multi dintre ei nici nu sunt constienti de ele.
Si mai exista si optica generala conform careia avocat = bogat ceea ce nu este neaparat adevarat caci ecuatia aceasta are mai mult de 2 termeni iar in afara de cei mentionati deja restul sunt "variabile necunoscute), de regula notate in matematica cu X, Y si Z, etc.
Unde X ar putea fi capacitatea de a munci efectiv 22 din 24, Y ar putea fi satisfactia clientilor care, multumiti de prestatia ta, sa te recomande altor clienti, Z ar putea fi tactul si rabdarea, etc, etc
In plus, tot absolventul de drept crede ca simplul fapt ca a terminat facultatea cu o medie mare este o garantie a reusitei. Lucru care nu este real, facultatea fiind formativa si nu informativa, respectiv ea te invata cam pe unde sa cauti si cum sa interpretezi ceea ce gasesti si in nici un caz nu iti pune in brate tot bagajul necesar pentru a fi un avocat bun sau un judecator bun.

teo

Post by teo » 22 Oct 2004, 12:53

apropos de ce zicea attorneyatlaw : cand terminam faculta credam ca suntem juristi( avocati) cand de fapt noi in facuta am invatat cum sa devenim juristi(avocati)

minodora

Post by minodora » 22 Oct 2004, 13:39

Din cate stiu eu majoritatea angajatorilor cauta consilieri juridici cu experienta.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 22 Oct 2004, 14:00

nu neaparat.
pe site-urile institutiilor publice apar frecvent anunturi prin care se scot la concurs posturi de consilieri juridici debutanti.

theforceoflaw

Post by theforceoflaw » 22 Oct 2004, 14:15

Pentru ca toti aspira la ceea ce este mai bun.Daca se dovedeste ca nu poti face fata avocaturii , din pacate , nu ai ce face...
Dar nu are rost sa te cramponezi!

innuenda

Post by innuenda » 22 Oct 2004, 14:23

Eu cred ca e bine sa nu-ti recunosti limitele, pentru ca astfel ai posibilitatea sa ti le depasesti. Daca tu crezi despre tine ca poti mai mult, ajungi sa-ti ceri mai mult si astfel, sa-ti impingi limitele mai departe. Pe de alta parte, in opinia mea lucrurile stau exact pe dos, in sensul ca prea multi nu au incredere in ei si se cuibaresc la adapostul unor slujbulite de 2 bani (si la propriu si la figurat), crezand ca mai mult nu pot. Eu una cred ca e mai bine sa-ti cauti propriile limite incepand de sus, nu de jos si sa te opresti unde ti-e stacheta, adica unde ai reusit sa confirmi. Pentru ca, daca din start pleci cu mai putin, in final, risti sa te alegi cu nimic. Nu ai de unde sti daca ai fi un bun avocat pana nu incerci sa fii un bun avocat si asa mai departe. Cat despre posturi de juristi, da, chiar e plin de concursuri pentru juristi in administratie publica (cel putin anul asta). Cu bani putini insa (salariul minim sau submediu).

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 22 Oct 2004, 14:30

sigur ca salariul e mic insa e un inceput si in plus se trece in CV ca "experienta. In plus inveti o gramada de lucruri (sigur ca strict pe domeniul de activitate al institutiei dar tot e ceva) care nci nu stii cand se vor dovedi necesare si utile. Personal cred ca trebuie sa incepi de undeva. Statul acasa si plansul de mila pentru ca nu gasesti un job bine platit cred ca este o alegere paguboasa. ca timpul trece si una este sa scrii in CV "absolvent 2004, fara experienta" si alta este sa scrii" absolvent 2001, fara experienta"
In parte ai dreptate Innuenda, insa cred ca prea consideri ca toti oamenii sunt ca tine.

norocel

Post by norocel » 22 Oct 2004, 14:31

Toti visam sa avem vile, masini de lux si sa ne facem concediile in strainatate si se stie ca din salariul de consilier juridic nu obtii toate astea.
Investesti banii parintilor in ceva care speri sa mearga. Daca nu, atunci incerci altceva.
Stiu ca multi avocati tineri fac cumparaturi pentru maestru sau acesta ii foloseste drept curieri, dar pe de alta parte, nu cred ca exista vreun absolvent de drept care sa fie mutumit sa se angajeze consilier juridic.
O face doar daca nu are de ales.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 22 Oct 2004, 14:36

de ce crezi asta?
eu am avut o colega care s-a angajat consilier juridic la un AF de sector, de acolo a plecat la Directie si apoi la Curtea Constitutionala.
totul este sa accepti ca job-ul la o institutie a statului, chiar daca nu e bine platit, e totusi o rampa de lansare, lucru la care putini se gandesc.
Sigur ca "salturile" se fac prin concurs insa totul presupune munca.

norocel

Post by norocel » 22 Oct 2004, 14:46

Cred ca mai degraba vrem bani decat sa fim bine cotati profesional (ar trebui sa-mi fie rusine ca spun asta dar ....nu-mi este !)

minodora

Post by minodora » 22 Oct 2004, 14:47

Eu zic ca sunt multi care ar fi multumiti sa fie angajati consilieri juridici.
Si spun asta pentru foarte multi fosti colegi de facultate nu au reusit sa se angajeze in domeniu si lucreaza orice altceva.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 22 Oct 2004, 14:48

daca asa stau lucrurile e cam rau de cei care gandesc asa. Afara de cazul ca s-au nascut mostenitori ai unor averi considerabile vor avea o viata cam amara si plina de frustrari.

Zgabeata_Iftode

Post by Zgabeata_Iftode » 22 Oct 2004, 14:55

La momentul cand am terminat facultatea, recomandarile din partea a 2 "maestri" erau obligatorii. Nu am avut cum sa le obtin asa ca am fost fortat sa aplic pentru posturi de consilier juridic. Trebuie sa incepem de undeva.
Daca intaplarea/norocul/destinul fac ca acel post de consilier juridic sa iti ofere macar satisfactii de ordin profesional - de cele de ordin material nu merita discutat- eu zic totusi ca este un castig.
Tot timpul se considera ca aceasta meserie este un fel de ruda saraca a breslei juristilor, trecandu-se peste niste aspecte evidente: ai de pastorit o persoana juridica formata din oameni care au la randul lor probleme juridice de ordin personal. Brusc te trezesti ca nu ai un singur "client" ci mai multi. Iar paleta problemelor ce iti sunt supuse spre rezolvare este- zic eu- mai mare decat in primii ani de avocatura.
Deci la intrebarea Sofiei, raspunsul evident este: o faci pentru ca esti fortat.
Fata de luarile de pozitie gen "theforceoflaw" ma voi abtine de la comentarii. Este exact genul de pozitie care imi taie cheful de avocatura in momentul de fata.
Apreciez echilibrul pozitiei adoptate de attorneyatlaw. Genul acesta de colegi imi da dreptul sa sper.

norocel

Post by norocel » 22 Oct 2004, 15:14

Si nu mai bine incepi ca avocat, daca tot esti fortat?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests