Avocatii costa!

Discutii privind alte teme decat cele pentru care exista un forum
Luana

Post by Luana » 24 Oct 2004, 10:48

Pai si te-am contrazis eu mai draga jus??!?!?!?!? Te-ai ofuscat degeaba pe mine. Dan chiar cam cat castigi tu pe luna daca tot spui ca nu e chiar asa rau in avocatura?!?!?! Acum inteleg din ce parte a avocatilor provii tu, asta in cazul in care esti avocat. Hai sa incheiem discutia totusi ca n-are nici un rost iar lumea vad ca e lasa si nu ia ia atitudine vis-a-vis de subiectul deschis.

jus2001

Post by jus2001 » 24 Oct 2004, 19:14

Daca citesti mesajele din urma o sa vezi ca nu sunt de loc secretos si am un "defect": spun intotdeauna ce cred. Dar mai spun o data: nu sunt "avocatel" (psihologic vorbind tratezi profesia de sus spunand astfel de unde rezulta ca esti consilier juridic sau mai stiu eu ce - spune-mi daca ma insel), ci ma pregatesc pentru examenul din noiembrie 2004 (deci poti spune ca sunt aspirant). O sa evit o eventuala intrebare si o sa iti raspund ca pentru inceput voi castiga prost deoarece nu accept sa ma duc la o firma care sa ma tina la program 12 ore pentru 250 E. Si in plus mai am o problema: pentru mine a fi avocat inseamna mai ales a face instanta si mai putin a acorda consultanta. In plus la firmele mari esti platit bine (pentru Romania) dar esti un "piticut" care nici nu sti cum e la instanta. Nu neg ca exista ambele forme de manifestare in profesie, dar nu ma tenteaza exclusiv consultanta. In fine eu inchei discutia ca nu imi place sa discut prea mult pe o tema si doresc succes tuturor celor care sunt pro sau contra opiniei mele.
Pentru Innuenda: in sistemul romanesc de drept asta ar mai trebui jurati. Tanoviceanu ii critica inca din 1912. In sistemele de common law merg deoarece acolo avem precedentul, dar la noi unde legea e principalul izvor de drept iti trebuie unul care sa stie acea lege (deci exclusiv judecatorul).
Procurorul, in opinia mea, pe care am mai sustinut-o nu ar trebui sa fie altceva decat un detectiv sef, iar nu un magistrat. Dar cred ca trebuie sa existe pentru ca momentan politistii sunt prost pregatiti si nu s-ar descurca singurei.

wittmann

Post by wittmann » 24 Oct 2004, 19:34

draga "jus2001", defectul tau nu este ca spui ceea ce crezi, este felul in care spui ceea ce crezi: plin de aroganta, dispret si ingamfare. Nu e prima data cand vad asa ceva la tine. Drept exemplu este o discutie pe care am avut-o cu ceva timp in urma, in care faceam referire la folosirea apelativului "ba!". Reuseste mai intai ca avocat si peste 6 luni mai vorbim.

Oricum eu iti urez tot sucesul din lume.

Luana

Post by Luana » 24 Oct 2004, 19:57

1. cand o sa fii avocat vei sti cu adevarat ce inseamna avocatura pana atunci " ciocun mic si joc de glezne":)
2. vad ca au remarcat si altii ca modul tau de a discuta pe forum este un mod arogant si cam deranjant pentru ceilalti forumisti( inseamna ca nu sunt singura care a remarcat ca esti cam cu nasun pe sus si asta e bine ca nu sunt singura pentru ca insemna ca sunt subiectiva si putintel paranoica)
3. aroganta ta se observa chiar din avatarul ales de tine daca stam sa ne gandim " psihologic vorbind" :lol:
4. a lua apararea celor care nu au curajul sa-si ia singuri apararea nu inseamna ca te afli in profesia lor( ma refer la consilierii juridici care inca nu au curajul necesar sa iasa in fata si sa tina piept avocatilor care i-au umilit de foarte multi ani) te las pe tine astfel sa apreciezi ce profesie am :lol:
psihologic vorbind ar tb sa-ti dai seama dar vad ca nu prea stai bine cu empatia :lol:
5. iti urez bafta si "vise placute" asa ca sa citez un coleg de-al meu de pe forum, pe ainsof care se vede ca are experienta in domeniu si ca " cine stie cunoaste".

wittmann

Post by wittmann » 24 Oct 2004, 20:12

aici a fost un mesaj care de fapt nu trebuia sa fie

Luana

Post by Luana » 24 Oct 2004, 22:02

mesajul era pt jus2001. :D s-a produs o confuzie. cu tine sunt de acord intru-totul wittmann.

fanna

Post by fanna » 24 Oct 2004, 23:24

Luana si eu am remarcat modul arogant de a trata subiectul de catre jus, si daca citesti mai in fata am mai avut o luare de pozitie, si o voi lua si acuma .
Eu totdeauna am considerat si am sustinut acrest lucru, si chiar il sustin, chiar si in fata...ca diferenta intre un avocat si un consilier juridic sunt cei 10.000 de marci, (pe vremea mea) sau 10.000 de Euro de acuma, pe care parintii acutualului avocat a avut de unde sa ii dea.!!!!!!!

TheFaithfulOne

... chiar asa?

Post by TheFaithfulOne » 24 Oct 2004, 23:34

Eu totdeauna am considerat si am sustinut acrest lucru, si chiar il sustin, chiar si in fata...ca diferenta intre un avocat si un consilier juridic sunt cei 10.000 de marci, (pe vremea mea) sau 10.000 de Euro de acuma, pe care parintii acutualului avocat a avut de unde sa ii dea.!!!!!!!
... si totusi ... :twisted: ... parca e cam multa incrancenare. Nici eu nu am reusit sa fac rost de semnaturi, dar nu cred ca poti face rost de ele doar cu bani. Trebuie, INTR-ADEVAR, sa insisti foarte mult si nu strica sa ai niste relatii ... :(
am remarcat modul arogant de a trata subiectul de catre jus
... nu mi se pare arogant, ci transant, asa suntem noi astia tinerii, mai putini dispusi la compromisuri, cat mai putem, pana cand nu ne inconvoaie viata!

Respectele mele ... tuturor! :)

innuenda

Post by innuenda » 25 Oct 2004, 01:28

TFO, esti prea bland, ca de obicei...sau prea diplomat. Mie imi place jus pentru mintea lui brici si pentru virilitatea mesajului. E bun pentru avocatura. Plangaciosii sau seraficii nu au ce cauta in profesii ca asta. Fanna, preturi de 10. 000 de ce-or fi ei sunt pentru fraierii care intreaba de unde pot sa cumpere si ei doua semnaturi. Las-o naibii de treaba, daca si-n avocatura crezi ca se reuseste asa... Pe asta cu 10 000 am auzit-o si eu dar la nivel de barfa atat de slaba, ca pe sistemul celor de la Catavencu nu i-as fi dat nici o jumate de ureche (pentru credibilitate). Nici cei care o spuneau nu credeau in ea. Or fi luat vreo doua haimanale de pseudo-avocati rupti de foame suma asta si gata mercuriarul semnaturii. Oamenii inteligenti fac rost de semnaturi cautandu-si maestru in timpul facultatii sau imediat ce au terminat. Sunt avocati care angajeaza absolventi, desigur prin concurs. Sunt anunturi cate vrei si pe internet. Daca esti capabil te angajeaza cineva. Daca nu, stai si te vaicaresti pe margine ca esti destept dan sarac. E o jungla, prietene, traiesti sau mori. Daca nu te descurci de doua semnaturi, nu te vei descurca nici ca avocat. Parerea mea.

jus2001

Post by jus2001 » 25 Oct 2004, 12:27

Tinand cont ca sunt bland pana cand ma calca unii pe coada ajung sa cred ca cei care imi spun ca dau raspunsuri arogante si ca sunt cu nasul pe sus sunt un pic "handicapati" din punct de vedere social. Ba nene voi or nu stiti ce insemna cuvintele pe care le folositi ori vreti sa ma jigniti si atunci e ceva personal. Innuenda are perfecta dreptate: sunt studenti care isi gasesc avocati in timpul facultatii, sunt studenti care se prezinta la concursuri si le iau, sunt studenti care primesc semnaturile dar ulterior nu sunt platiti si sunt unii care dau bani sa-si faca rost de ele (dar in nici un caz 10000 de Euro). Si mai avea unul tupeul obrazinic sa spuna ca eu nu stiu ce vorbesc. Pentru ala care a zis chestia aia te informez ca sunt mult mai in tema ca tine tinand cont ca am rude, prieteni s.a.m.d in profesia de avocat. Ba mai mult am si in profesia de consilier juridic. Si te informez ca in afara de cativa c.j. (care sunt bine platiti) restul si-ar dori din toata inima sa fie avocati.
Acum pentru Luana care se pare ca vrea un conflict personal: draga Luana, problemele tale din copilarie se vede ca au inceput sa se manifeste si iti sugerez un tratament cu vitriol. Vad ca iti place si sportul sugerandu-mi joc de glezne asa ca iti voi spune si eu sa faci o alergare cu lovitul sezutului pentru ca altfel o sa fac eu una cu lovitul sezutului tau. Cat despre "ciocul mic" daca asa ti se adreseaza prietenii imi dau seama de ce rabufnesti pe forum si vrei sa te bage si pe tine cineva in seama si sa iti dea dreptate.
Pentru Wittmann acum: ba nene tu nu stii sa citesti un mesaj da mi-te un dosar. Ai simtul persecutiei simtindu-te lezat de un mesaj care nu era pentru tine. Sfaturi sa dai clientilor tai pentru ca momentan eu nu am nevoie de un avocat.
Pentru Fanna: daca diferenta dintre un c.j si un avocat este dupa mintea ta de 10000 E inseamna ca esti inacapabila sa ajungi avocat fara ei sau sa ii procuri, dar nu trebuie sa generalizezi. Dar sa iti pun si eu o intrebare: care crezi ca ar fi diferenta dintre tine si unul bolnav la cap (falsa reprezentare a realitatii este o boala care duce la paranoia)? Iti raspund tot eu: de vreo 10000 E necesari pentru operatie.
In afara de vreo trei forumisti obositi de foame, vad ca nimeni nu m-a acuzat de aroganta si alte atribute care recunosc ca nu imi fac placere.
Cat despre cei care zic ca in Romania totul se face pe pile eu ii intreb: Credeti ca numai in Romania?
P.S. Imi cer scuze celor care sunt nevoiti sa citeasca mesajele mele catre cele 3 papadii batute de soare, dar am luat chestia asta mult prea personal ca sa ma abtin.
De asemenea mutumesc celor care au inteles ce natura au mesajele mele: de a arata o realitate uneori dureroasa care tinde sa ii deranjeze pe unii care nu stiu sa duca un razboi al argumentelor si incep unul al jignirilor. Din asta au vrut din asta o sa aiba.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 25 Oct 2004, 12:53

Boieri dvs., chiar nu inteleg de ce atata harta.
Lucrurile sunt mult mai simple decat atat.
In principiu lucrurile stau cam cum a spus Innuenda, daca te subapreciezi nici lumea din jur nu te va aprecia prea tare.
am vazut si eu avocati care "mor de foamen ca sa zicem asa insa cu regret trebuie sa o spuna nici unul nu era prea bine pregatit.
Lucru pe care clientul il vede rapid si deci se targuieste pentru onorariu la sange.
Daca STII si esti sigur pe ce stii atunci iti fixezi onorariul si clientul fie il accepta fie se duce la altul.
Eu am recunoscut pe forumul asta ca am luat dosare "pro bono" dar le-am luat fiindca le-am vrut neaparat, fiindca toata lumea zicea ca nu se pot castiga sau pentru ca mi s-a parut interesanta problema si am vrut sa obtin o solutie cu care sa fac practica, din orgoliu profesional ca sa zic asa.
Insa nu m-am targuit niciodata, mi-am fixat onorariul si am ramas consecventa asupra lui, daca am luat un dosar "pro bono" asta nu a insemnat niciodata ca am acceptat un milion in loc de 10, ci am stabilit din start ca nu iau nici un onorariu pentru cauza respectiva.
daca iti cunosti valoarea (reala insa, nu inchipuita) nu mori de foame. Sigur ca nici nu te imbogatesti cu viteza luminii insa traiesti cel putin decent daca nu chiar bine. asa cel putin rezulta din experienta mea si nu fac parte nici dintre cei cu "spate" si nici dintre cei ai caror parinti au avut 10 000 EURO.
dar am facut, cu siguranta, parte dintre cei care stiu exact ce-si doresc in viata si mai si lupta ca sa obtina ce-si doresc. Tanguitul este o pierdere de vreme care nu caracterizeaza omul de succes ci vesnicul looser.

fanna

Post by fanna » 25 Oct 2004, 18:12

TFO...tocmai pentru ca nu am fost nici eu dispusa sa fac compromisuri la ora aia, sunt, INCA, consilier juridic.
Jus tocmai pentru ca am vrut sa fiu capabila sa ajung avocat si fara sa dau acesti acesti bani, nu i-am dat atunci.
Si mi s-a oferit ocazia sa lucrez cu unul dintre cei mai buni avocati din Arad, cu care lucrez si acum, de la care am invat o gramada de chestii, si care singur a venit la mine si m-a chemat sa lucrez cu el. Deci nu am fost dispusa la compromisuri si am facut totul pe spatele meu.
Innuneda, stiu de sumele acestea din proprie experienta, si stiu si cine a dat banii acestia!Nu vorbesc din auzite , sau din birfe.

Crode

Post by Crode » 25 Oct 2004, 18:48

Nu fac parte din "club" insa i-mi permit sa-mi spun si eu parerea. Sunt programator si stiu , ca si voi, ca net-ul este plin de freeware, ad-on, maps, pach-uri, etc. facute si de privati nu vorbesc de cele de firme, si care reprezinta pur si simplu munca patriotica. Sunt pur si simplu oameni care se simt bine sa faca asta zile, saptamani si chiar luni intregi. Chiar eu am niste programele de calculat sisteme solare pe care doresc sa le pun candva pe net gratis. Astept doar sa treaca ceva timp caci seamana ceva cu ce am facut in timpul practicii la o firma :wink:
Exista bineinteles si categoria opusa, cei care fac virusi, caci acestea sunt tot niste "programele" muncite, nu apar de la sine.
Exista clar si aceia care nu apasa o tasta daca nu castiga ceva.
S-ar putea ca avocatii sa piarda ceva bani cu acesta sfaturi gratuite, insa nu cred ca scade cineva in ochii clientului. Dimpotriva, ar scadea daca ar da sfaturi numai contra cost.
Numai bine ... :D

innuenda

Post by innuenda » 25 Oct 2004, 21:55

Ja, sicher.. :lol: :lol: Mai ales nemtilor ce mult le mai place sa faca servicii gratis...bis God und zuruck :lol: Crode, de acord ca trebuie sa iti spui opinia. Aber hast du toate postarile de mai inainte gesehen? (hi, hi, parca ziceai ca esti roman din Germania):D Spuneam acolo ca era normala pana la un punct, daca vrei - ca reclama, aceasta consiliere juridica de pe site, dar nu cu 1000 de detalii ale fiecarui caz, si nu ca substituent al unui avocat real si platit (spre deosebire de avocatul virtual si gratuit). M-am bucurat sa vad ca, in ultimul timp, chiar si cei care nu au fost total de acord cu mine in aceasta chestiune, involuntar poate, si-au ajustat raspunsurile la simple informatii de ghidare in speta. Lucru care mi se pare perfect ok. De aici insa si pana la a rezolva intreaga speta, cu orice-si mai aduce aminte clientul pe parcurs, cu reveniri si amanunte sordide de multe ori, e cale lunga.

fanna

Post by fanna » 25 Oct 2004, 22:07

In Germania...huh, doar pentru ca ti-ai sunat avocatul , si ai ceut o informatie la telefon, ti-a venit nota de plata pentru ...consultatie!Si tu ai sunat , si tu platesti convorbire...si mai platesti si consultanta:)
hai sa taxam si noi pentru cite informatii dam la telefon...hai sa ridem:))

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 50 guests