Avocatii costa!

Discutii privind alte teme decat cele pentru care exista un forum
sofia

Post by sofia » 21 Oct 2004, 12:38

Ma bucur ca am inteles gresit. Ma miram ca tocmai tu sa gandesti asa cum am inteles eu (gresit, din fericire).

jus2001

Post by jus2001 » 21 Oct 2004, 19:23

Iata ca am ajuns din nou pe aceeasi parte a baricadei cu Innuenda. Perfect de acord cu ce sustine ea si, daca ma uit prin mesajele mai vechi am sustinut si eu ceva asemanator. O sa postez si aici dar sa gasesc

jus2001

Post by jus2001 » 21 Oct 2004, 19:32

Sfatul meu este sa lasi conceptia ca tot romanul stie drept si se informeaza de pe un site de genul avocatura.com si sa iti iei un avocat. Si asa invata-i si pe altii pentru ca in final se va ajunge la mai multe probeleme rezolvate si la mai putine litigii si dureri de cap. De asta exista avocati si daca faci o investitie de genul unui apartament cred ca ai si o suma modica ca sa iei un avocatel cu tine pentru a nu te pacalii cocontractantul si cu notarul. Poti sa iei si unul mai tanar pentru ca se pricepe chiar daca nu are par alb in cap. Asculta sfatul meu pentru ca nu ne pricepem cu totii nici la fotbal, nici la politica si nici la drept.
Succes orice te-ai hotari sa faci.

PS: raspunsul se refera la un alt subiect, dar ideea e aceeasi.

procurorul

Post by procurorul » 22 Oct 2004, 16:25

Eu zic ca titlul ar fi fost mai potrivit sub forma : " Avocatii TRAIESC din onorarii ! "
:lol:

innuenda

Post by innuenda » 22 Oct 2004, 20:55

Hi,hi...welcome procurorul...da, merge titlul tau: si cu subtitlul: Iar clientii platesc aceste onorarii! :)

norocel

Post by norocel » 23 Oct 2004, 10:00

Imi place sa vad ca mai sunt oameni care gandesc ca mine.
Nu stiu de ce toti se straduiesc sa para buni si dezinteresati.
Adevarul este ca TOTI VREM SA AVEM CATI MAI MULTI BANI !!!

ainsof

Post by ainsof » 23 Oct 2004, 11:14

Da, toti vrem sa avem multi bani, dar cine crede ca raspunsurile care se dau aici il impiedica sa ajunga avocat celebru, ma indoiesc ca va avea prea multi clienti.

Si apoi nu putem ignora un lucru: PRETUL IL DECIDE PIATA!

innuenda

Post by innuenda » 23 Oct 2004, 11:50

Ma scuzati, dan asta cu pretul si cu piata nu se aplica si la avocati. Daca ai descoperit tu ceva in sensul asta, dezvolta, te rog. Sunt chiar curioasa cum crezi tu ca regleaza piata onorariile avocatilor.

ainsof

Post by ainsof » 23 Oct 2004, 11:54

Avocatul vinde munca si clientul o plateste.
Este problema avocatului la cat se apreciaza, pana la urma conteza ce primeste.

ainsof

Post by ainsof » 23 Oct 2004, 11:59

procurorul wrote:Eu zic ca titlul ar fi fost mai potrivit sub forma : " Avocatii TRAIESC din onorarii ! "
:lol:
Cati TRAIESC si cati SUPRAVIETUIESC?

Luana

Post by Luana » 23 Oct 2004, 12:02

PIATA=CLIENTII
PRETUL=ONORARIUL
PIATA decide PRETUL that means CLIENTII ofera un ONORARIU iluzoriu sau deloc, pentru ca si deoarece ei sunt amarati, saracii de ei si n-au bani niciodata pentru avocati!!!!!!!!!!!!!!!! Clientii sunt foarte buni negociatori cand e vorba de banii lor. Daca nu accepti cat iti ofera clientii atunci chiar mori de foame. nu vi s-a intamplat niciodata sa vina clientul sa-i dati consultatia, sa spuna ca nu sunt pregatiti( adica n-au bani la ei), sa plece si sa spuna ca vor reveni si n-au mai revenit niciodata. Sau sa va tot amane pana la termen, sa va prezentati in instanta si onorariul sa nu mai apara decat partial? Eu cunosc cativa avocati care au patit chestiile astea si daca credeti ca spun prostii inseamna ca faceti parte din alta " tagma a avocatilor", stim cu totii care. Cred ca asta a vrut sa spuna ainsof prin sintagma "pretul il decide piata".( clientii decid onorariul iar avocatii nu prea mai au saracii ce sa spuna pt ca si-asa mor de foame).

ainsof

Post by ainsof » 23 Oct 2004, 12:07

Chiar asta am vrut sa spun si zau ca nu am nimic cu avocatii, dar mi se pare ca prea multi tineri se imbata cu apa de ploaie si "papa" banii parintilor pentru niste iluzii.

innuenda

Post by innuenda » 23 Oct 2004, 12:09

Pai tu nu intelegi un aspect esential. Avocatul primeste onorariul pe care il cere, poate fi oricat de mare, cerul e limita. Aaa, ca vrea el sa-l mai lase un pic, la negocierea cu clientul, asta e altceva. Dar clientul fara bani este cel care se duce la un alt avocat, care are onorarii mai pe masura bugetului sau, in caz ca nu dispune de onorariul pretins. Dar nu regleaza piata nimic. Faptul ca iti pleaca un client fara bani la alt avocat nu e nici o pierdere, atata vreme cat tu ti-ai stabilit un onorariu care sa-ti plateasca tie facturile lunare si sa-ti satisfaca standingul la care traiesti. Si e una sa ai sediul in buricul targului si o armata de avocati colaboratori si alta sa stai pe la fumoar pe la tribunal, doar-doar iti pica si tie un client de vreun covrig. Adica, faptul ca Maria nu-si cumpara lenjeria intima de La Perla sau Wolford, nu le va baga pe acestea in faliment...si aici chiar suntem in piata (nu ca in cazul profesiilor liberale).

ainsof

Post by ainsof » 23 Oct 2004, 12:15

Innuenda, din cati avocati stii tu, cati isi pot plati facturile la timp (macar la utilitati) ?

innuenda

Post by innuenda » 23 Oct 2004, 12:28

Sigur ca e admirabil sa iei cauze pro bono. Dar asta nu-ti plateste facturile. Cat despre saraci, ati fi surprinsi cati dintre ei fumeaza si beau. Am in bloc unii de au restanta la intretinere dar fumeaza toti membrii familiei, beau bere zilnic si in week-end incing gratarul din curte. Iar cand administratia i-a actionat in judecata, femeia isi smulgea parul din cap ca ea ramane fara casa si ea nu are bani de avocati. Lasa, pentru pensionari, jur ca as face si eu voluntariat (daca mi-ar placea de ei ca oameni), dar marea majoritate a celor care nu au bani de avocati sunt din tagma celor care inteleg sa nu dea prea multi bani la avocat. Cum se face ca prin spitale, pe la doctori, tot saracul face rost de bani sa impinga, dar cand este vorba de avocat sau de pensie alimentara, sunt dispusi sa-ti aduca si adeverinte sa-si dovedeasca saracia. Vorba lun Dinica din filmul cu bandele de cersetori...imi scapa numele...dar zicea chiar in finalul lui: "Ti-e mila? Ti-am luat banii!"Cat despre ce povestea Luana, cu tepuitorii, e plina lumea de ei. Se intampla si la case mai mari, doar ca din asta trebuie sa inveti sa te protejezi data viitoare. Increderea in oameni nu mai este pentru secolul in care traim. Nici voluntariatul in profesia ta. Toti trebuie sa traim dupa cum ne-am asternut si sa o facem cu demnitate.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests