Avocatii costa!

Discutii privind alte teme decat cele pentru care exista un forum
dodolut

Post by dodolut » 23 Feb 2005, 12:30

Merci de urare!

b_42_jim

Post by b_42_jim » 25 Mar 2005, 01:04

Dupa ce am citit 5 pagini de mesaje pe tema asta, tocmai vroiam sa-i sustin punctul de vedere al Innuendei, cand - pe final - Ramonn m-a "ucis". Intr-adevar, suntem pe acest forum in timpul liber, indiferent daca el este la serviciu sau acasa. Esential este ca exista acest timp liber, singura diferenta fiind cat de mult timp liber are fiecare si de ce are acel timp liber: ca n-are ce face sau ca e foarte eficient si si-a terminat treaba. Iar numele sonore evocate de Ramonn n-au ce cauta pe aici, nici ca sa invete ceva, nici ca sa predea ceva. Ar fi prea costisitor.

Eu am intrat pe forumul asta cu gandul sa gasesc o tema de discutii in domeniul asigurarilor, sa vad daca mai exista cineva care mai sustine un rationament juridic pe care l-am creat si pledat recent. Si am alunecat cu voluptate in sirul discutiilor pe teme cu totul diferite. Totusi nu voi uita sa postez respectivul subiect pe forumul asigurarilor.

Cat priveste sectiunile cu consultatii juridice catre justitiabili virtuali, le-am ignorat pur si simplu. Ma intereseaza ce mai produc neuronii colegilor mei, nu sa mi-i risipesc pe ai mei cu clienti nevazuti.

Va marturisesc ca rasuflu usurat cand scap de clientii "poale-n brau, nadragi pe vine". Sunt o pacoste, nu te vor plati niciodata si-ti vor da bipuri cand ti-e pledoaria mai draga. Si fiindca am o atractie speciala pentru ei, mi-am dezvoltat al 11-lea simt pentru aceasta categorie si fac imediat stanga imprejur sau ii trimit la asistenta gratuita la barou. Probabil am de ispasit o pedeapsa karmica, iar eu incerc sa fug de ea... Ma rog, asta nu inseamna ca nu mi-as fi acceptat rolul in societate de avocat, cand - daca esti cunoscut cu aceasta eticheta - esti intrebat la colt de strada sau in scara de toate problemele verzi si uscate pe care vreun prieten sau vecin le are. Obisnuiti-va cu asta, doar n-o sa spuneti "uite cartea mea de vizita, cauta-ma la birou". Sau poate veti spune, dar veti bloca o alta lege karmica: "da si vei primi". Sper sa nu va par exagerat, dar am dobandit unii clienti pentru simplul motiv ca am stat de vorba cu alte persoane si le-am dat un sfat, iar acestea din urma au facut o simpla recomandare. Si probabil stiti si voi ce inseamna o recomandare, ce impact puternic are asupra subiectivismului fiecaruia.

In incheiere va reamintesc un proverb care sper sa dea de gandit celor ce se vaieta ca se castiga prost in avocatura: calul bun se vinde din grajd. Eu castig bine si sunt sanatos, multumesc lui Dumnezeu!

Sanatate tuturor, fiti mai optimisti si nu uitati de CONFRATERNITATE!

Adi S.

scribul

Post by scribul » 25 Mar 2005, 11:14

desi nu fac nici eu parte din "club" , cer ingaduinta de a-mi expune aici cateva ganduri:
1)ma raliez opiniei exprimate de jus2001 mai sus
, cu mici exceptii
2)sunt consilier juridic - bine platit-, am lucrat si pentru un birou de avocatura pentru un timp. in cazul meu diferenta dintre consilier juridic si avocat au facut-o cei 16.000 euro plus lipsa de experienta. chiar daca as fi platit banii, nu as fi dobandit altceva decat un statut care nu mi-ar fi umplut buzunarul (in cat timp mi s-ar fi amortizat investitia?cativa ani..). ptr a castiga mai mult am nevoie de: experienta, imagine (orasul meu nu e foarte mare), colaboratori de nadejde.
3)am postat o solicitare de ajutor aici, privind o procedura care imi e oarecum straina (vz executarea silita imobiliara), insa pana acum...
4)acest sit imi este de folos numai in masura in care pot interactiona cu alti juristi
5)cererile de consultanta juridica care primesc raspuns aici nu "fura" nimic de pe piata avocatilor
6)arta avocaturii implica, asa dupa cum spunea cineva mai sus, arta de a-ti atrage acei clienti pe care ii doresti
7)OARE DE CE AVOCATII MARI SCRIU CARTI SI II MAI INVATA IN ACEST FEL SI PE ALTII?..COMPETITIA TE IMPIGE INAINTE!

sebi77

Post by sebi77 » 25 Mar 2005, 11:35

Nu sunt de acord. Si eu mi-am mancat 4 ani din viata cu facultatea (am studii economice). Si alti 15 cu informatica... Insa daca sunt intrebat oriune la tel, in masina,in gara, in subsol sau pe internet voi raspunde.

Nu cred ca se pune problema de cele 5-10 min necesare a ajuta un om. Ce ar fi sa te duci intr-un oras sa intrebi unde e piata si ala sa iti spuna 100.000 lei daca vrei sa iti spun...

Sigur ca daca exista o reprezentare in instanta trebuie sa platesti...

Apropo ... Vi s-au terminat procesele : privind problemele funciare (saraci tarani acum intra si pe Internet si cer consultanta), divorturile, etc ?
Credeti ca oameni invata sa se reprezinte singuri in fata instantei in cele 5-10 min in care stati de vorba cu omul?

norocel

Post by norocel » 25 Mar 2005, 11:56

Daca n-ar fi asa saracie in tara nu ne-am mai scoate ochii intre noi pentru 100.000 lei.
Din pacate cu totii acceptam sa ne umilim cand nu trebuie, sa ne vindem pe putin si vom ajunge la batranete sa ne consoam cu gandul: asa-i viata!

scribul

Post by scribul » 25 Mar 2005, 14:49

precizare: EU CRED CA ATUNCI CAND UN PROFESOR, PROFESIONIST DE CERTA VALOARE, EDITEAZA O CARTE DE DREPT NU-SI PUNE INTREBARI DE GENUL "PTR INFORMATIILE DE AICI CINEVA AR TREBUII SA MA PLATEASCA" SI NICI NU SCOATE BANI MULTI DIN VANZAREA LOR.

DACA ITI FACI PUBLICA O PARERE SAU DILEMA NU FACI ALTCEVA DECAT SA CREEZI UN MEDIU CARE-I FORTEAZA PE ALTII, CA DE ALTFEL SI PE TINE, SA GANDEASCA, SA DISCUTE.

INTREBARILE DE PE ACEST SITE, SUNT, CRED EU BINE VENITE. IAR DACA RASPUNSUL CORECT E: AR FI MAI BINE SA-TI CAUTI UN AVOCAT BUN! ASTA E CEEA CE TREBUIE TRANSMIS..

stefanmihaiv

raspuns lui sebi 77

Post by stefanmihaiv » 25 Mar 2005, 17:25

E foarte induiosator ce a spus sebi77.... Dar ce te faci cand nu te mai pot tine parintii in carca, ce te faci cand trebuie sa-ti platesti singur toate facturile doar cu banii pe care-i castigi vanzand practic un singur produs ( consultatia juridica), pe care cine ar fi prost sa-l mai cumpere daca, sa presupunem prin absurd, toata casta juristilor ar fi la fel de altruista ca tine!?
Oamenii sarmani, sunt de acord cu tine, pot fi ajutati gratuit si e si frumos si bine sa fie asa... Dar ce te faci cu toti ceilalalti, ce te faci cu restul smecherasilor si profitorilor? De-astia s-au strecurat destui si printre angajatori... Unii dintre ei, vazand ca le merge, posteaza joburi de juristi mustind de sarcini, uitand complet de capitolul oferta.. De fapt ce rost ar mai avea, ca doar pot gasi oricand vreo 500 de asa-zisi juristi, lihniti de foame, gata sa aplice pe nNVn la un post care suna foarte frumos auzului, dar foarte prost stomacului.. Parerea mea e ca si acestia si angajatorii lor isi iau tzeapa.. Primii pt ca vor fi exploatati pe nimica toata, uneori riscandu-si sanatatea, pierzandu-si timpul dupa o himera, cei din urma pt ca vor primi servicii pe masura platii care o ofera...

adviser45

Post by adviser45 » 25 Mar 2005, 21:54

A postat cineva, cu scuzele de rigoare nu mai stiu cine si pe ce forum, un raspuns interesant:
Ce e ala program de 8 ore.

buba

Post by buba » 26 Mar 2005, 02:24

b_42_ JIm

Imi place cum le spui. Eu chiar cred ca cei ce -si cunosc valoarea se pot vinde cum trebuie. Poate nu intotdeauna pe bani grei ( mai faci si oficii) insa clientii trebuie invatati ca din asta traieste un avocat sau un jurist. Daca ai stofa, clientul te simte si se intimideaza sa negocieze, daca faci trotuarul prin templul justitiei clientul te va trata ca pe mamitele de prin parcari.
I-am studiat cu atentie pe cei citiva mari ai baroului din zona ( cu sferele lor de influenta si onorariile aferente), uneori chiar am lucrat pentru ei, in sensul ca am gindit partea scrisa ( pentru bani mai putini)iar ei au facut restul( pentru onorarii suficient de exagerate cit sa crape de invidie adversarii lor)Si am castigat ( eu mi-am verificat inteligenta iar ei mi-au exploatat-o) Insa acum nu mi-e teama sa-i am adversari; dimpotriva ar fi pentru mine o reala provocare sa ne duelam printre coloane....
In momentul in care dobindesti experienta, poti stabili pretul care te satisface fara a sari calul , fara lacomie , insa cu satisfactia ca munca ta este platita. Oricum munca aceasta inseamna studiu si multa, foarte multa imaginatie creatoare. Nu ar trebui noi sa fim artisti ai cuvintelor , maestrii ai vorbelor care invaluie ori ascund sau dezvaluie dreptatea??? Celor ce cred ca harnicia noastra este pe gratis , li se poate spune ca orice minune dureaza trei zile.

b_42_jim

Post by b_42_jim » 27 Mar 2005, 13:52

chapeau bas, maitre!

norocel

Post by norocel » 27 Mar 2005, 13:54

Si baticul nu?

buba

Post by buba » 27 Mar 2005, 14:02

Daca n-aveti cusma, ce sa va fac ???? :-D :-D :-D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests