Avocatii costa!

Discutii privind alte teme decat cele pentru care exista un forum
innuenda

Post by innuenda » 23 Oct 2004, 12:33

Sora mea, care are cabinetul ei individual de avocatura, este o foarte buna profesionista si tine la onorariile pe care le practica. Crede-ma ca nu s-a pus niciodata problema sa nu-si poata plati facturile sau colaboratorii. Poate tocmai pentru ca nu a facut niciodata rabat de la interesele ei.

ainsof

Post by ainsof » 23 Oct 2004, 12:35

Stii pentru care doctori face tot omul rost de bani: PENTRU CEI MAI BUNI!
La fel se intampla si la avocati.
Stiu sigur ca tu, daca ai vrea sa fii sincera, ai recunoaste ca am dreptate si eu si Luana, dar tii tu neaparat sa fii "de o anumita parte".
Nu spune nimeni ca nu sunt avocati buni si foarte bine platiti, dar cei mai multi sunt muritori de foame, si stii si tu asta.
In alta ordine de idei, fii sincera si recunoaste ca nici un avocat n-ar putea trai din "firimiturile" care sunt oferite gratis pe acest site.

elis

Post by elis » 23 Oct 2004, 12:44

Ce te face sa fii atat de ACID ?

Luana

Post by Luana » 23 Oct 2004, 12:52

Innuenda credeam ca esti proaspat absolventa si ca nu prea stii cum stau lucrurile dar acum, ca ai spus ca sora ta e avocat si ca ii merge destul de bine ma mir ca sustii unele lucruri care nu sunt adevarate. Chiar credeam ca esti o proaspat absolventa care inca viseaza. Dar acum ca ne-ai spus ca sora ta e avocat....cred ca stii ce fel de avocati se cauta. Cei mai buni....( ase citi cei cu relatii, dupa cum scria cineva mai demult). Se cauta cei care iti garanteaza. Daca tu ceri un onorariu de 20 mil de exemplu, o suma bunicica, nu ti-i da nimeni mai inainte de a te intreba:" Auziti dar....se face sigur treaba sau...nu?" Si daca esti un avocat care nu face treburi din astea cum sa traiesti decent,hm? Ainsof are mare dreptate cu ce a spus. Sa fim sinceri si sa dam cartile pe fata. Ma uitam si la sondajul cu " ESTE DE VIITOR A URMA O FACULTATE DE DREPT?" ...cam putine voturi in dreptul lui "in nici un caz". de ce? Vi se pare ca mai e de viitor in a urma o astfel de facultate???????????

innuenda

Post by innuenda » 23 Oct 2004, 12:53

Nu am spus ca este usor in avocatura, ci doar ca nu se pune problema sa nu-ti poti plati facturile daca ti-ai gandit onorariul ala cand ti l-ai fixat. In plus, nu am cunoscut avocati pe care sa-i vad ca traiesc rau. Sincer. Poate ca este vorba si despre cercurile in care te invarti la un moment dat si din care iti poti racola primii clienti, nu contest. Prietenii si familia sunt primii care te pot credita si respectiv recomanda cand esti proaspat avocat. Si conteaza daca te recomanda lui Gheorghe sau lui Jorj :lol: Nu vreau sa par plina de mine. Eu vorbesc din experienta mea. Totusi, nici avocatilor cu experienta care au castigat bani foarte multi la viata lor nu le merge in fiecare luna la fel de bine. De aceea nici nu am optat pentru avocatura, printre altele. Nu-ti ofera siguranta. Dar chiar sa nu-ti platesti facturile 8O nu am cunoscut pana acum...sincer...asta este ceea ce peiorativ numeam eu baietii de la fumoar. In cazul lor, nu inteleg de ce nu isi cauta un post de consilier juridic, pentru ca un avocat trebuie sa fie si descurcaret si om de lume si cu tupeu si charmant, sa socializeze foarte mult...in fine...sa aiba o anumita detenta temperamentala. Daca intr-un final realizeaza ca nu o are, sa schimbe ceva: modul de abordare sau breasla.

ainsof

Post by ainsof » 23 Oct 2004, 12:54

ELIS wrote:Ce te face sa fii atat de ACID ?
Poate ca par ACID, dar sunt REALIST!

elis

Post by elis » 23 Oct 2004, 13:23

Da, si eu sunt de parere ca esti realist dar trebuie sa recunosti si tu ca esti si acid.

innuenda

Post by innuenda » 23 Oct 2004, 13:24

Luana wrote:....cred ca stii ce fel de avocati se cauta (...). Se cauta cei care iti garanteaza. Daca tu ceri un onorariu de 20 mil de exemplu, o suma bunicica, nu ti-i da nimeni mai inainte de a te intreba:" Auziti dar....se face sigur treaba sau...nu?"
Pai, trebuie sa ii explici ca tot ce poti sa ii garantezi este ca vei face tot posibilul sa fie reprezentat cat se poate de bine. Sigur, clientul habar nu are de drept. El vrea hotul inchis ieri daca se poate, casa inapoi maine si asa mai departe. Trebuie sa il faci sa inteleaga ca daca apeleaza la un avocat inseamna ca a ales calea legala, daca vrea sa mearga mai repede decat legea, atunci nu are decat sa mearga pe alte cai... sa mearga la recuperatori. Cei care garanteaza cum ai sugerat tu sunt avocatii "celebri" in sensul ca ii vedem (desigur nu pe toti odata) la Stiri cu haina pe fata sa nu-i recunoasca lumea. E si asta o modalitate de a deveni rapid celebru, nu? :lol:

ainsof

Post by ainsof » 23 Oct 2004, 13:27

Da, poate sunt si putin acid dar mi-am facut cont special ca sa intervin in discutia asta.

Luana

Post by Luana » 23 Oct 2004, 14:00

Inneuneda nu stiu ce avocati cunosti tu dar sa stii ca realitatea e mai mult " spre rau" decat spre bine. eu cunosc multi avocati carora le-a mers bine pana acum cativa ani cand baroul a inceput sa primeasca toti neavenitii, scoliti in "influente". Avocatii pe care ii cunosc eu sunt vechi in profesie, au o experienta vasta si sunt oameni corecti. Ce ai spus tu ca trebuie sa le explici se subintelege, pt ca a fi avocat inseamna sa sti sa explici, sa vb cu oamenii, sa ai capacitatea de empatie etc etc etc dar in ziua de azi degeaba le explici. Ei stiu ca sunt f multi avocati si ca au de unde alege si se duc la cei care "le pot rezolva cazul"( intelegi ce am vrut sa spun). Adica daca ofera un onorariu mare vor si garantii. Iar clientii care nu au cazuri foarte grele, axate mai mult pe dreptul familiei, aia n-o sa-ti ofere niciodata onorarii mari pt ca stiu ca exista avocati care pt un milion sunt in stare sa faca orice. Daca vii tu si le ceri,5-7 milioane, incepi sa vezi tot felul de grimase pe fetele lor, se scuza frumos si spun ca nu au de unde. Asta e realitatea. Nu avem de ce sa ne ascundem dupa degete.

innuenda

Post by innuenda » 23 Oct 2004, 14:48

Da. Putem continua asa la nesfarsit. Ne invartim in cerc; si, se pare, in cercuri diferite. Ideea este ca noi aici nu facem decat sa expunem unele dintre problemele cu care se poate confrunta un avocat. Asta nu inseamna insa ca toti avocatii castiga numai prost sau ca toti clientii vor garantii si prefera sa plateasca, in loc de onorariu, traficul de influenta. Sunt doar niste exemple. Nu inseamna insa ca, de pilda, consilierii juridici nu au probleme, chiar daca de alta natura decat avocatii. La fel putem vorbi si despre neajunsurile cu care se confrunta magistratii. Dar, asa cum am mai spus, experienta fiecaruia este unica si ea va fi aceea care il va face pe absolventul de drept sa persiste in avocatura sau sa-si schimbe optiunea, indreptandu-se catre o alta breasla sau chiar catre o alta profesie. Oricat de greu ar fi insa, cel care vrea sa fie propriul lui stapan are la indemana avocatura. Restul depinde atat de el, cat si de conjunctura. Dar in nici un caz nu sunt de acord ca avocatura este o profesie inchisa, asa cum se lasa a se intelege. Pentru ca asa as numi o profesie din exercitarea careia nu reusesti sa castigi nici cat sa-ti platesti facturile; decat sa intri intr-o astfel de profesie, mai bine intri in somaj.

jus2001

Post by jus2001 » 23 Oct 2004, 20:19

Draga Luana nu stiu cu ce te ocupi tu, dar daca crezi ca exista un singur avocat care iti garanteaza castigarea procesului ori vorbesti din auzite ori traiesti pe alta lume. Nici cei mai mari, nici cei mai mici nu garanteaza nimic. Asta sa tii minte pentru viitor (daca esti avocat), iar dc. vorbesti din izvoare indirecte atunci lasa-ne ca deja insisti si Innuenda te face franjuri.

Luana

Post by Luana » 23 Oct 2004, 21:28

Draga jus2001 te credeam un tip sincer si inteligent dar se pare ca aparentele inseala. Un singur lucru iti spun: nu e problema ta ce profesie am. Te rog sa vorbesti frumos si sa ii respecti pe cei cu care intri in discutii, polemici. Nu incerca sa dezvalui realitatea altfel decat este si decat o cunoastem cu totii cei care suntem in bransa. Cat despre Innuenda, vad ca ea macar isi respecta interlocutorul. De minciuni suntem satui. Stim cu totii cum stau lucrurile numai ca unii nu vor sa recunoasaca. Eu nu am zis ca exista avocati care iti garanteaza. Am zis ca exista clienti care vor garantii. Este o diferenta. Daca crezi ca vb din izvoare nescrise te cam inseli. Atat pot sa-ti spun. Am impresia ca am mai vazut si la altii de pe acest site cam aceleasi lucruri care le vad la tine. Sau poate suferi de " sindromul personalitatii multiple". :)

jus2001

Post by jus2001 » 23 Oct 2004, 22:05

Nu stiu daca esti tu medic pentru a ma diagnostica, dar eu cred ca tu suferi de boala secretomaniei. Daca nu spui ceea ce faci, insemna ca ti-e rusine de tine. Eu nu imi respect interlocutorul cand spune acelasi lucru in 5 mesaje. Cum a spus Innuenda ai o miscare circulara care deja devine obositoare. Chestia cu obositoare o adaug de la mine.
Avocatul o duce greu in momentul de fata, dar motivele sunt un pic altfel fata de cum le enunti tu. Sa spun ce cred eu trasand si o regula pentru fiecare problema:
1. Lumea inca nu intelege ca avocatul este un instrument indispensabil in relatia cu diferite persoane fizice sau persoane juridice (nu faci nici o miscare fara avocat);
2. Avocatii sunt destul de slab pregatiti, multumindu-se cu ceea ce au invatat la scoala si ce le mai trece pe langa ureche la instanta (regula pregatirii profesionale continue);
3. Lumea nu intelege ca avocatul nu te scapa daca nu ai dreptate, ci eventual reuseste o reducere a sactiunii (in penal) sau a pierderilor (in civil) (avocatul nu este Dumnezeu);
4. Existenta consilierilor juridici (pentru apararea intereselor unei persoane ar trebui sa existe o singura profesie, iar nu doua care sa se suprapuna);
5. Starea materiala a clientilor, deseori cei mici fiind nedreptatiti (saracia este inamicul oricarei profesii, inclusiv a celei de avocat);
6. Imposibilitatea avocatului de a constata si consimtamantul partilor (mi-aduc aminte de Teo care a realizat o anumita apropiere intre stiintele juridice si cele medicale - de ce sa ma duc la doi doctori cand poate sa ma rezolve unul singur; ca si in cazul consilierilor juridici anumite atributii ale notarilor publici se suprapun cu cele de avocatului drept pentru care ar trebui desfiintate)
Concluzii:
- necesitatea schimbarii opticii populatiei in ceea ce priveste profesia de avocat - imposibil de realizat
- desfiintarea profesiei de consilier juridic si deschiderea portilor Baroului pentru ca acela care e bun supravietuieste, iar cel nepriceput moare de foame si se recalifica - greu de realizat
- desfiintarea anumitor atributii ale notarului public - hmm!

ainsof

Post by ainsof » 24 Oct 2004, 09:52

jus2001 wrote:Nu stiu daca esti tu medic pentru a ma diagnostica, dar eu cred ca tu suferi de boala secretomaniei. Daca nu spui ceea ce faci, insemna ca ti-e rusine de tine.
Daca tu nu esti secretos, inseamna ca ne poti spune cam cat castigi intr-o luna (banuiesc ca esti avocatel).

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests