Societati pe actiuni prin subscriere publica

Discutii privind Societatile Comerciale
Post Reply
keenn

Societati pe actiuni prin subscriere publica

Post by keenn » 18 Nov 2005, 14:50

Cum se face de fapt subscrierea publica? -actiunile sunt scoase la bursa? -intrebare retorica-stupid- presupun ca data infiintarii unei astfel de societati este publicata deasemenea si data inchiderii subscriptiei... in acest interval de timp oricine vrea poate sa subscrie la infiintarea societatii. ma poate lamuri cineva? multumesc.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 18 Nov 2005, 20:14

s-a reprosat ca nu raspundem debutantilor asa ca incerc desi nu prea am habar.
Daca societatea abia se infiinteaza atunci cu certitudine nu este cotata la bursa imprejurare in care actiunile cu certitudine nu acolo se tranzactioneaza.
Subscriptia publica insemna, daca bine imi amintesc, ca oricine este interesat poate cumpara actiuni: plateste pretul si este inscris in registrul actionarilor cu numarul de actiuni detinute.

keenn

constituirea societatii prin subscriere publica

Post by keenn » 19 Nov 2005, 10:09

attorneyatlaw wrote:s-a reprosat ca nu raspundem debutantilor asa ca incerc desi nu prea am habar.
Daca societatea abia se infiinteaza atunci cu certitudine nu este cotata la bursa imprejurare in care actiunile cu certitudine nu acolo se tranzactioneaza.
Subscriptia publica insemna, daca bine imi amintesc, ca oricine este interesat poate cumpara actiuni: plateste pretul si este inscris in registrul actionarilor cu numarul de actiuni detinute.

nu eram sigur asupra momentului realizarii practic a subscrierii publice, am presupus ca orcine ar putea fi interesat mai intai ar trebui sa stie data constituirii respectiv inchiderii subscriptiei.

cred insa ca dupa constituirea societatii prin depunerea prospectului de emisiune la oficiul registrului comertului, de catre fondatori si stabilirea sediului societatii, acest prospect de emisiune intocmit de fondatori va fi publicat continand respectiv data inchiderii subscriptiei. Pana la aceasta data poate orcine cumpara actiuni, apoi procedura este potrivit L31/90. Sper sa nu cred gresit.

multumesc pentru raspuns

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests