custodie minor (sau stabilire domiciliu minor)

Familiei
Post Reply
monica 9879

custodie minor (sau stabilire domiciliu minor)

Post by monica 9879 » 28 Sep 2012, 10:16

Buna ziua! Ma numesc Monica, si am nevoie, daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi privind urmatoarea situatie:
Am trait in concubinaj cu un barbat, din care a rezultat un minor, acum in varsta de 2 ani si 2 luni. Tatal minorului l a declarat la nasterea acestuia, insa nu a participat la cresterea si educarea lui niciodata. Vreau sa obtin in instanta custodia exclusiva a minorului (sau dupa noul cod al familiei - stabilire domiciliu minor - nu stiu daca este acelasi lucru cu custodia)! Mentionez ca tatal nu viziteaza minorul, nu plateste pensie alimentara, si nici nu ma intereseaza acest aspect, ci doar sa nu mai stau de fiecare data sa il chem la notar sa si dea acordul in ceea ce priveste actiunile care le intreprind cu minorul!
Ma intereseaza sa stiu ce acte trebuie sa depun la dosarul de chemare in instanta, impreuna cu cererea de incredintare a minorului.
Daca raspunsul dvs. o sa fie ceva de genul "angajeaza ti un avocat", atunci raspunsul meu este ca nu am banii necesari pentru acest lucru, si o sa incerc sa ma reprezinta singura!
Va multumesc anticipat.

johei

Re: custodie minor (sau stabilire domiciliu minor)

Post by johei » 28 Sep 2012, 10:26

Pai.. in afara de certificatul de nastere nu prea aveti ce sa depuneti in instanta...
Puteti insa sa propuneti ca martori persoane care stiu ca tatal nu se ocupa deloc de cresterea minorului, nu plateste pensie alimentara ,etc.

Insa... incercat o discutie cu tatal. Spuneti-i ca el e obligat sa plateasca pensie alimentara si ca daca el e de acord sa primiti Dvs. custodia, nu-i cereti pensia alimentara. Poate merge...

Stabilirea domiciliului, este mai putin decat custodia... insa de cele mai multe ori e suficient. Insa o sa aveti nevoie de acordul tatalui pentru alte masuri (inscrierea la scoala, sanatate, etc).

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests