suspendare CIM neinreistrata in carnet de munca?

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
robert72

suspendare CIM neinreistrata in carnet de munca?

Post by robert72 » 25 Jul 2008, 17:51

Buna ziua,

in cazul concediului de maternitate, conform art. 50 lit. a, contractul de munca se suspenda de drept. Aceasta suspendare trebuie sa apara inscrisa in cartea de munca?

Eu cred ca da, dar pun aceasta intrebare, intru-cat sotia mea a cerut o copie dupa cartea de munca de la firma la care este angajata, iar ultima pagina a copiei, pe ultimul rand, contine inregistrarea angajarii la actualul loc de munca. Contabila sustine ca nu mai este inscris altceva pe alta pagina. Se poate asa ceva (sa nu fie inregistarata in cartea de munca suspendarea CIM pentru concediu de maternitate / concediu pentru sarcina si lauzie)?

Va multumesc

robert72

suspendare CIM neinregistrata in carnet de munca?

Post by robert72 » 25 Jul 2008, 18:02

P.S.
Mentionez ca sotia mea a nascut acum 5 luni si au trecut 9 luni de la depuneraea primei cereri de concediu de maternitate (emisa de medicul de familie), deci, daca trebuia inscrisa in cartea de munca suspendarea CIM, aveau tot timpul sa o faca.

robert72

Post by robert72 » 30 Jul 2008, 17:59

Intre timp am aflat, nu trebuie inscrisa in carnetul de munca suspendarea CIM pe perioada concediului de sarcina si lauzie, intrucat acesta se da in baza unui certificat medical. Doar concediul pentru cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani, care se da pe baza de cerere, se inscrie in carnetul de munca.
Multumesc celor ce au citit mesajul meu initial si ar fi vrut sa raspunda.
:cafea: :floare:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests