Denuntare unilaterala contract

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
croc

Post by croc » 14 Jan 2005, 13:38

da, dar cum fac asta procedural?

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 14 Jan 2005, 13:44

El pleaca cu 1.02, nu?
pai nimic nu te opreste sa-l impiedici sa-si ia bunurile mobile din spatiu, pui lacat pe usa in 30 sau 31.01 (nu foarte tarziou sa nu apuce sa goleasca spatiul)
Cererea de chemare in judecata o faci atat pentru plata chiriei restante cat si pentru constatarea revocarii intempestive cu obligarea la daune pentru aceasta, solicitand instantei sa -ti acorde, in virtutea privilegiului proprietarului, un drept de retentie asupra bunurilor mobile pana la plata sumei (capatul de cerere eu l-as formula asa: sa-l obligati pe parat la plata sumei de .... reprezentand: 1....lei chirie restanta pe luna dec. 2004 2..... lei daune pentru revocarea intempestiva a contractului, respectiv.../luna x 18 luni = .... lei)

croc

Post by croc » 14 Jan 2005, 13:58

multumesc frumos!

ma gandesc ca pot sa fac chiar de acum cererea de chemare in judecata pentru chirie si daune, avand in vederea ca i-a expirat termenul acordat pentru plata si cele doua notificari in care-si manifesta in mod clar intentia de a pleca!!

:twisted: ; de abia astept!

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 14 Jan 2005, 14:02

chiar te sfatuiesc sa o faci de pe acum caci daca incearca sa faca scandal te poti apara cu faptul ca ai litigiu pe rol.

croc

Post by croc » 15 Jan 2005, 13:42

mi-a platit chiria!

oare ar fi prematura a actiune pentru daune, inainte de plecare efectiva, numai in baza notificarilor?? :roll:

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 15 Jan 2005, 13:47

nu cred. Si-a exprimat in mod neechivoc intentia de a rezilia contractul asa ca nu vad de unde ar izvori prematuritatea.

norocel

Post by norocel » 15 Jan 2005, 13:59

Denuntarea contractului este act unilateral, asa ca nu mai poate reveni asupra acestei decizii din moment ce ti-a comunicat intentia de denuntare.
Dupa parerea mea dreptul de a da in judecata pentru daune este nascut si actual deci nu poate fi respinsa actiunea ca prematura.

croc

Post by croc » 24 Jan 2005, 17:42

bun, dar prejudiciul trebuie dovedit; deci trebuie sa fie nascut, actual, eventual si inregistat in contabilitate!!!! :evil:

eu cum dovedesc faptul ca denuntarea unilaterala a contractului, cu un preaviz de o luna, m-a prejudiciat??

este firesc ca m-a prejudiciat si ca prejudiciul va fi in cuantumul chiriei, dar cum dovedesc??

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 24 Jan 2005, 21:00

Hai mai Croc....
Cu contractul de inchiriere care avea un termen.
iar prejudiciul nu trebuie sa fie numaidecat nascut, actual si inregistrat in contabilitate, in cuantmul prejudiciului se poate cuprinde si beneficiul nerealizat.
In speta taman prin asta te prejudiciaza revocarea intempestiva a contractului....

fanna

Post by fanna » 24 Jan 2005, 21:24

Croc, fa actinea pentru daune, nu mai sta pe ginduri!

croc

Post by croc » 25 Jan 2005, 09:26

problema este ca nu stiu in ce cuantum sa cer daunele;
eu vreau sa am chiria platita pana cand gasesc un nou chirias; dar nu stiu cat va dura asta;
perioada pentru care a fost incheiat contractul expira peste 1 an si jumatate;

ar fi o varianta sa cer daune in cuantumul chiriei pe un an si jumatate; dar instanta probabil ca nu-mi va da atat de mult in ideea ca gasesti mai repede chirias; si atunci am timbrat degeaba, la toata suma;
asta nu stiu; eu trebuie sa cer suma de............. ; cat?

croc

Post by croc » 25 Jan 2005, 09:52

am vazut ca imi raspunsese deja att. la intrebari; :oops: :oops: :oops:
scuze;

elis

Post by elis » 26 Jan 2005, 14:12

Croc, am gasit o speta care cu siguranta te intereseaza- http://www.iccj.ro/cautare.php?id=13481

croc

Post by croc » 26 Jan 2005, 14:38

multumesc frumos tuturor! :)

croc

Post by croc » 26 Jan 2005, 16:34

se pare ca am incurcat-o!
:(
dan oricum ma judec!

in speta prezentata, aveau clauza prin care se interzice denuntarea si totusi era cat pe ce sa i se respinga actiunea;

adica exact ce mi-au scris si ei in raspuns! ca nu am dreptate pentru ca nu exista clauza de interzicere a denuntarii unilaterale!

dar este impotriva firii!!!!! 8O 8O 8O

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 51 guests