servitute de trecere

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
norocel

Post by norocel » 05 Feb 2005, 14:25

De fapt una este servitutea de trecere ca dezmembramant al dreptului se proprietate si alta dreptul de trecere ca limita (restrictie) legala a exercitiului dreptului de proprietate (sarcina impusa de raporturile de vecinanate si servitute administrativa).

sofia

Post by sofia » 11 Feb 2005, 12:57

Si care este deosebirea intre dreptul de trecere si servitutea de trecere?

croc

Post by croc » 11 Feb 2005, 14:11

eu nu vad nici una :(

sofia

Post by sofia » 11 Feb 2005, 14:30

M-am blocat citind (si incercand sa inteleg) speta scrisa de attorney (cu revendicarea) si cand am vazut ca ai raspuns am venit repede sa vad ce parere ai.
Deci nici tu nu vezi vreo diferenta.Oare exista?

norocel

Post by norocel » 12 Feb 2005, 09:47

Dreptul de trecere este o limitare a exercitiului dreptului de proprietate pe cand servitutea de trecere este un dezmembramant al dreptului de proprietate.
In primul caz dreptul se naste din lege si poate sau nu sa fie exercitat de cel in favoarea caruia s-a nascut si care trebuie sa plateasca despagubiri proprietarului pe terenul caruia isi exerxita acest drept.
Dreptul de trecere este reglementat de art. 616-619 Cod civ, care constituie dreptul comun in materie fata de prevederile speciale din alte acte normative (spre exemplu legile prin care se stabilesc servitutile administrative pentru utilitatile publice).
Servitutea de trecere este un dezmembramant al dreptului de proprietate si are un regim juridic distinct de dreptul de trecere.
Este insa posibil ca un drept de trecere sa se transforme in servitute de trecere.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests