Teren cu impozitul platit peste 7 ani, cu titlu de propietate comun

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
Ratiu

Teren cu impozitul platit peste 7 ani, cu titlu de propietate comun

Post by Ratiu » 06 May 2019, 21:48

Buna ziua!

Avem titlul de proprietate in original comun la 4 frati in care sunt trecute 3 proprietati:
1. teren extravilan de 2 ha si 2200 mp,
2. teren extravilan de 800 mp si
3. "teren, constructii" 400 mp acesta din urma fiind teren intravilan cu o casa de locuit si anexe gospodaresti.
Din anul 2000 de cand a decedat unul din frati, acesta fiind bunicul meu, nici unul din urmasii lui directi nu si-a facut succesiune. Mama mea s-a ocupat pana acum de plata impoziteor cel putin din 2007 pana in 2019, ea platind pana acum impozitul aferent suprafetei de 0.8 ha, acelasi teren pe care bunicii il lucrau fara o stare conflictuala cu ceilalti frati ai bunicului la acea vreme; bunica mea a decedat si ea in anul 2007. Dupa stiinta mea toti cei 4 frati au decedat. O verisoara a mamei mele acum si-a dat seama ca nu este multumita de cota de teren in responsabilitatea mamei mele si doreste sa o micsoreze prin insemnari abuzive la fata locului, prin amenintari verbale asupra arendasului mamei mele si asupra ei la telefon.
Ce solutie considerati ca exista pentru ca acest teren sa devina in acte clare de necontestat proprietatea mamei mele in suprafata de 0.8 ha (din cei 2 ha si 2200 mp)?
Multumesc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 1 guest