Retrocedare proprietati uriase confiscate de regimul comunist

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
Madalin

Retrocedare proprietati uriase confiscate de regimul comunist

Post by Madalin » 22 Mar 2019, 07:43

Buna ziua! Bunicii mei au fost foarte bogati, avand foarte multe terenuri prin tara, atat extravilane - agricole si forestiere -, cat si intravilane in localitati mici dar si in Bucuresti. Aceste terenuri au fost confiscate de regimul comunist si trecute in posesia statului.
Mentionez ca nu am nici un act sau document care sa ateste ceea ce declar, totusi unele din proprietati sunt destul de controversate, anumiti afaceristi locali, intrand in posesia unor terenuri, au facut agricultura/viticultura sau au taiat din materia lemnoasa aflata pe proprietate. De asemenea au construit imobile.
Pe terenurile respective au existat si constructii atat civile cat si industriale - fabrica - care, in timp, au fost distruse/demolate.
Totalitatea proprietatilor depaseste 5000 hectare, aproape 1000 hectare fiind intravilane.
Unul dintre terenuri a fost donat unui orasel de provincie, cu o clauza care a fost incalcata - terenul a fost divizat si s-au construit imobile pe acesta. Despre acest teren am un interes foarte mare de a il recupera, fiind destul de valoros, aflandu-se intro zona centrala.
As dori sa recuperez aceste proprietati, fiind singurul mostenitor, dar nu am nici un fel de experienta in domeniu.
Avand in vedere cele de mai sus imi puteti spune care sunt pasii de urmat pentru a reusi sa intru in posesia terenurilor respective?
Cu mii de ganduri bune, va multumesc !

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests