executare silita

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
diana ioana

executare silita

Post by diana ioana » 15 Apr 2018, 11:55

Buna ziua,
Ma numesc Diana Nemes si am o mare problema. Am achizitionat o casa cu imprumut imobiliar de la CEC. Contractual este in derulare inca 9 ani. De patru ani am poprire pe pensia atat eu cat si mama mea , iar surorii mele i-au pus poprire pe salariu pentru aceasta casa. Eu sunt proprietar iar mama si sora mea sunt coplatitori. Am discutat cu executorul si mi-a spus ca suma poprita e cam mica fapt pentru care CEC-ul a solicitat scoaterea la vanzare a casei. M-a sfatuit executorul sa fac o cerere in care sa mentionez ca pot achita inca 500 lei pe langa popririle emise. De fapt ca as putea achita suma de 1500 lei lunar si astfel ar exista posibilitatea sa se suspende, sau sa se blocheze, procedura de scoatere la vanzare a casei. As dori sa va intreb daca e posibil sa scoata casa la vanzare atata timp cat platesc lunar o anumita suma in contul ratelor, chiar si prin poprire?
Puteti sa-mi dati un sfat , cam ce as putea face ca sa pierd casa?
De asemenea as dori sa va intreb daca exista mai multe popriri pe salariu si pensii, eu nu as avea dreptul sa solicit ca din cuantumul acestora o suma mai mare sa fie indreptata spre executorul de la CEC iar diferenta sa fie impartita spre celelalte popriri ?
Mentionez ca prima poprire atat pe pensii cat si pe salariul surorii mele a fost cea pentru casa.Restul sunt pentru sume mult mai mici.
Va multumesc anticipat,

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests