informatie

Sectiune destinata celor care isi cauta un avocat.
Post Reply
Guest

informatie

Post by Guest » 14 Nov 2013, 13:01

Buna ziua.Va multumesc pentru raspuns,si tin sa precizez ca nu am primit nici o citatie acasa,pentru a ma prezenta la infatisarile care le-am avut la proces.Dupa parerea mea nici avocata nu sa prezentat,si nu m-a informat cind i-am cerut dinsei, unde se judeca dosarul si daca trebuie sa vin si eu.Ma indus in eroare si ma lasat sa cred ca procesul se judeca la Bucuresti cind de fapt se judeca la noi la Tribunal.Eu ,dupa cum spuneam ,am raportul de evaluare pentru o anumita suma de bani,dar Comisia centrala pentru stabilirea despagubirilor,nu mi-a emis titlu de despagubire,si de aceea am actionat in judecata ANRP.Am angajat aceasta doamna avocat crezind ca totul va fi ok,dar m-am inselat.Acum dosarul este respins de judecator catre Curtea de apel.Ce credeti ca trebuie sa fac in continuare?Nu pot sa cred caci cu dreptatea in mina sa ajung aici.Va multumesc

C_A_Coltuc

Re: informatie

Post by C_A_Coltuc » 14 Nov 2013, 16:40

Sa spuneti adevarul mai intai

Guest

Re: informatie

Post by Guest » 14 Nov 2013, 22:37

Va simtiti cumva vizat,domnule avocat Coltuc?Vreti adevarul?Adevarul este ca angajata dumneavoastra,doamna Consuela Scarlat,nu se prezinta in instanta,si induce clientii in eroare.Am intrebat-o de stadiul procesului,la o zi dupa ce a vut loc infatisarea,si mi-a spus ca se uita pe internet.Ce avocat se uita pe internet pentru o solutie data intr-un proces la care trebuia sa fie in instanta?Vroiati 10% din bani,dar nu vroiati sa lucrati pentru ei.Nu sunteti avocati adevarati stimabile,sunteti numai dupa profit.Degeaba va faceti atita reclama,caci comportamentul dumneavoastra ca avocati este total neprofesionist,si neloial fata de clientii dumneavoastra.Vroiati bani,si nici nu ne-a comunicat doamna Scarlat,ca procesul se judeca la noi la Tribunal,si nu la Bucuresti,asa cum dinsa a dat de inteles.Nici citatii nu am primit,iar cin mama a intrebat daca nu trebuie sa vina ,doamna Scarlat a spus ca nu este necesara prezenta ei.Este un sait pentru avocati,si domnilor avocati,solicit un raspun,daca se poate din partea dumneavoastra,daca stimabilul domn avocat Coltuc si doamna avocat Scarlat au procedat in mod profesionist.Va multumesc.

Silviu

Re: informatie

Post by Silviu » 15 Nov 2013, 19:56

Promit ca nu ii iau apararea domnului CAC (sau C_A_C) dar toti avocatii se uita pe internet sa vada solutiile. E cea mai la indemana optiune, zau, atunci cand dosarul ramane in pronuntare.. Nu stiu ce s-a intamplat cu dvs si cu pre-citatul (oi fi zis bine?) dar poate aveti o notiune diversa despre ceea ce inseamna "avocatul" decat noi. Nu sta nimeni sa va tina in palme si nici sa va mangaie pe crestet, ne facem doar meseria. Daca v-a spus ca nu trebuie sa se prezinte nimeni, probabil ca nu e necesar, avocatul face, in numele dvs tot felul de lucruri, pentru care ati semnat in prealabil un contract. Citatii nu este obligatoriu sa primiti, unul din avantajele avocaturii este ca se poate stabili domiciliul procesual al clientului la cabinetul de avocat. Asta inseamna ca noi aflam primii cand este dosarul, cand se impun aspecte noi pentru a ne putea ocupa de ele. Atunci cand este necesara prezenta clientului sau este necesar ca dvs ca si client sa ne comunicati inscrisuri sau altceva va anuntam. Pana atunci, daca vreti sa stiti cum evolueaza dosarul, va puteti uita pe internet, ne puteti contacta sau puteti merge la instanta si studia actele/lucrarile din dosar in baza unei simple cereri. Cel mai urat lucru este sa invatati un profesionist (in orice fel de materie) cum sa isi faca treaba. Clientii cei mai "urati" de catre avocati sunt cei care nu ii lasa sa isi faca treaba si intervin peste ei. Odata stabilita strategia, apararea, modalitatea de judecata, onorariul, va rugam sa ne lasati sa ne facem meseria...

Guest

Re: informatie

Post by Guest » 16 Nov 2013, 08:24

Buna ziua.Multumesc de raspuns,si sincer, este asa cum banuiam.Conform zicalei,''corb la corb nu isi scoate ochii'',am primit un raspuns pe care l-am anticipat.Daca dumneavoastra,urmariti pe internet solutiile,atunci ce meserie faceti?Spuneati ca ''este la moda'' sa se urmareasca solutiile pe internet,dar daca nu sunteti acolo,in prima linie,alaturi de client,ce strategie aplicati?Stiu cazuri in care avocatii,spuneau ce vroiau ei,si nu ce era corect pentru apararea clientului,asa pierzind procesul.In general avocatii oricum cistiga,daca ma intelegeti ce vreau sa spun,caci onorariul oricum il iau.In legatura cu profesionalismul unora,ramine in ''pronuntare''.Nimeni nu va invata sa va faceti treaba,dar,avocatul are obligatia de a transmite in termeni juridici mesajul clientului.Va multumesc

Silviu

Re: informatie

Post by Silviu » 16 Nov 2013, 12:00

Pai... Poate dvs. nu stiti, dar solutiile nu se spun in sala, decat in cazul amanarilor. De ex. la noi, solutiile "se pronunta" dupa ora 16:00, in sedinta publica. Desigur, nu exista o sedinta de pronuntari, sa fim seriosi, chestiuni de genul asta vedem doar la televizor. Deci, cum fac eu sa aflu solutia? ma uit pe internet... Unde? pe site-ul instantelor de judecata. Accesibil tuturor! Acesta se gaseste la adresa: http://www.just.ro!
Nu am spus ca este la moda ci am dat sa se inteleaga ca este mult mai practic, zau!
Dumneavoastra aveti cunostinte juridice? De unde stiti ca avocatii spun ce vor ei si nu ce trebuie? Dvs stiti ca exista o ordine a cercetarii judecatoresti? Ca de multe ori preferam ca anumite aspecte sa le subliniem doar la sfarsit, in concluzii? Chiar si anuminte inscrisuri, se depun la sfarsit, nu pe parcursul judecatii. Va dau un motiv simplu: o caracterizare intr-un dosar penal. Ce rost ar avea sa o depun la inceputul judecatii, daca se vor administra probe si se va pierde intr-un noian de hartii? Se depune la sfarsit, cu concluziile scrise, ca judecatorul sa dea cu ochii de ea.
Revenind la oaia anterioara, exista o ordine a cercetarii judecatoresti, nu putem sa spunem orice oricand, atunci cand clientul doreste. Adicatelea, atunci and se discuta probe, se discuta NUMAI probe, atunci cand se discuta exceptii, se discuta NUMAI exceptii etc.
Nu e chiar asa, nu castigam pentru ca luam onorariul, asta e o impresie gresita. In general cam stim de la inceput daca si cum se va castiga dosarul si explicam clientului la ce se expune. Ce fel de greutati putem intampina etc. Cei mai multi dintre noi nu accepta dosare sau clienti care au 0 sanse de castig decat la insistentele acestora. DUPA ce i-am explicat temeinic ce sanse are.
Daca clientul nu este SINCER si nu ne transmite TOATE detaliile dosarului care urmeaza sa inceapa, fapt care se intampla in 90% din cazuri, putem avea surprize urate. Si apoi pe cine pica vina? Pe noi, pentru ca domnul client nu are cunostinte juridice, nu stie sa interpreteze informatia si i se pare ca anumite aspecte trebuie sa ramana ascunse. Am castigat? Nu, am pierdut un dosar si probabil ne-am facut de ras in instanta, iar clientul este nervos si face spume, ca nu ne-am facut meseria. Oare?
Daca va transmitem in termeni juridici mesajul, neavand cunostinte de specialitate, s-ar putea sa nu intelegeti. As putea sa fac pariu.
Nu pledez in apararea colegului, va explic cum sta treaba. Va cred pe cuvant ca sunteti nemultumit, dar pana la urma cine a ales avocatul pe dvs sau dvs pe avocat?

C_A_Coltuc

Re: informatie

Post by C_A_Coltuc » 18 Nov 2013, 14:43

Multumesc colegul

Va pierdeti timpul cu astfel de oameni


Si eu am patit la fel

Cleopatra stan

Cu dreptatea de partea ta

Post by Cleopatra stan » 31 Oct 2017, 13:53

Am apelat la aceasta casa de avocatura.Coltuc.Am avut un dosar pe rol si avocata dlui Coltuc cand i.am atras atentia ca a gresit redactarea petitiei..s.a suparat.Dupa n taxe de consultatie..timbru..etc..ma suna si.mi spune ca i s.a ridicat licenta de a profesa d.lui Coltuc si trebuie sa inchei un alt contract cu in alt domn avocat.Zamfirescu..alti bani..Si uite asa renumita casa de avocatura intelege sa.si reprezinte clientii de pe urma carora i.si ridica onorariile.Rusineeee

Popescu

Pierdut proces CHF

Post by Popescu » 09 Nov 2017, 09:08

am patit si eu acelasi lucru cu aceasta Casa ,,celebra" de avocatura. Cateodata prea multa publicitate strica. Am avut un proces la care nu s-a prezentat nici un reprezentat al acestei ,,faimoase Case de avocatura". Au trimis doar actele in instanta si au inteles ca doar in acest mod pot reprezenta clientul. La terminarea procesului, pe care de altfel l+au si pierdut. Din 4 puncte solicitate in cerere si in actul incheiat cu avocatul Coltuc, au castigat doar comisionul de acordare (cea mai mica suma din cele solicitate). Iar la sfarsit ce credeti cu tupeu a cerut comisionul de succes de parca castigase tot ceea ce isi propusese. Cine mai alege avocati dupa reclamele facute acestora la TV. ca mine sa pateasca.

Dan Mihalache

Re: informatie

Post by Dan Mihalache » 24 Nov 2017, 16:10

CA Coltuc este de o seriozitate fara margini. DIn cand in cand isi amintesc sa mai sune clientul. Asta dupa ce clientul este pasat de 4-5 ori de la un avocat la celalalt de nici nu mai stii cine te reprezinta. SIncer, nu stiu daca s-a mai prezentat cineva in instanta din partea firmei, cu exceptia termenului cu interogarea martorilor unde am fost prezent. Spete asemanatoare, castig de cauza in alte parti, dar aici, doar onorarii incasate si dezinteres maxim. DUpa 3 ani de judecata am pierdut cu brio pe mana acestei case de avocatura.

Crina

Re: informatie

Post by Crina » 26 Jan 2018, 17:03

Buna ziua,

La fel am pierdut si eu. Banii luati si dosare respinse de judecatori. Nu exista comunicare intre avocat-client.
EVITATI COLTUC!

O zi buna~

Guest

Re: informatie

Post by Guest » 16 Apr 2018, 15:21

Bună ziua. La fel am pățit și eu. Cea mai slabă casă de avocatură în ceea ce privește relația client-avocat (Ironia situației e că pe site-ul lor, numai despre asta vorbesc, despre cum își respectă ei clienții).
Nu se comunică nimic despre dosar, nici măcar faptul că pierzi sau că poți face apel. Fiecare avocat te minte și te pasează de la unul la altul. Unul spune că nici nu s-a comunicat hotărârea instanței, iar altul că deja au făcut apel.

Neagu

Cabinet Coltuc

Post by Neagu » 26 Jun 2019, 17:37

Procedeu standard la cabinet Coltuc. Platesti un onorariu gras, banii inainte, verbal iti promite ca te reprezinta in instanta iar tu, pentru acel onorariu te alegi doar cu redactarea cererii caci de reprezentat nu te reprezinta si nici macar nu tine legatura cu tine. O fi rau sa incasezi 2000 pentru o neconforma cu legea???Fac referire la dl.avocat Zamfirescu.

TeoRoma

Re: informatie avocat Ambrozie Octavian, Bucuresti

Post by TeoRoma » 19 Jul 2019, 02:57

Am luat o consultatie cu domnul avocat Ambrozie Octavian in cabinetul lui, Bulevardul Gh. Sicai N° 2, Bucuresti. Am acceptat dinainte prin telefon sa-i platesc pentru consultatie 200 de lei. I-am explicat prin e-mail trimis la cabinetul lui (cu mult inainte de consultatie) problema mea. In ziua consultatiei, la ora stabilita, in fata lui, mi-am dat seama ca nu citise e-mail meu si vroiam sa plec. D-l Ambrozie a insistat sa-i explic total oral, cu televizorul aprins caci dinsul urmarea in acelasi timp stirile cu noile arestari, bucurindu-se ca o sa aibe noi clienti pe care ii cunoscuse deja. Ma asculta cu o ureche si cu cealalta era la televisor si in acelasi timp comenta stirile si cu colaboratoarea lui aflata in camera de alaturi. Ma enerva, caci mi se parea neserios. Mi-am dat seama ca in problema mea (drept civil) nu era competent. O chemase si pe colaboratoarea lui sa-si dea si ea cu parerea. Mi-a lasat impresia ca numai banii il interesau iar in problema mea, nu era interesat. Am platit 200 de lei (cu regret caci nu merita) nu am primit nici o chitanta, nici o factura, mi-era rusine sa-i cer, si am placat dezamagit. Am ramas cu impresia ca am aruncat banii pe nimic.
Teo Roma

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest