contract colectiv de munca

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
luciamanta

contract colectiv de munca

Post by luciamanta » 08 May 2010, 13:34

Buna ziua. Am infiintat cu 8 luni in urma un sindicat, care are personalitate juridica si la capitolul reprezentativitate, detine o sentinta civila definitiva, care mi-a fost comunicata pe 3.05.2010; de la data comunicarii sentintei motivate, adica de la data de 03.05.2010, trebuie sa treaca termenul de recurs de 15 zile si apoi devine sentinta irevocabila. In art. 36 din Legea nr. 130/1996, republicata, se precizeaza faptul ca poate participa la negocierea contractului colectiv de munca sindicatul reprezentativ care detine hotarare judecatoreasca definitiva. Pentru prima data, eu si presedintele sindicatului de care v-am vorbit, am fost invitati sa participam la negocierea contractului colectiv de munca. Tin sa precizez ca in unitatea in care imi desfasor munca, sunt angajati functionari publici si personal contractual. Pentru prima data am vazut si noi un proiect de contract colectiv de munca la nivel de unitate. Dar, nu striu ce sa cred, in contract se face referire la personalul contractual, de ex., in art. 3 al contractului se stipuleaza: “Prezentul contract colectiv de munca are ca scop in principal, stabilirea drepturilor si obligatiilor salariatilor cu privire la: a) incheierea, executarea, modificarea, suspendarea,; incetarea contractului individual de munca, pentru personalul contractual s.a.m.d. Multe, multe referiri se fac la personalul contractual. Se mai foloseste termenul de “salariati”. Oare nu trebuiau incluse in contract si prevederile legale referitoare la functionarii publici? Va multumesc pentru ajutor si astept cu cel mai mare interes un raspuns.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests