suspendarea contractului de munca

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
fubball

suspendarea contractului de munca

Post by fubball » 11 Nov 2009, 15:37

Buna ziua. Cautand niste solutii pentru o problema am intrat si pe acest site si am vazut ca cei care au nevoie de sfaturi, de ajutor aici le primesc si de aceea as vrea sa va expun problema mea, cu speranta ca voi gasi, cu ajutorul dumneavoastra raspunsul:
- la inceputul lunii septembrie, la sotul meu la serviciu a aparut o problema: sotul meu fusese in concediu de odihna, iar la 4 zile dupa ce s-a intors la serviciu a fost sunat de catre unul dintre manageri si i s-a spus ca va avea cateva zile libere, fara a i se preciza de ce, chiar daca el a cerut explicatii. Ulterior a aflat ca unul dintre colegi a fost prins sustragand niste bunuri din cadrul firmei si ca el si inca 3 colegi au fost trimisi in libere deoarece erau banuiti ca ar fi furat si ei. Au durat cam 4 zile pana cand au fost chemati la serviciu si au fost instiintati ca le-au fost suspendate contractele si ca sunt chemati la comisia de cercetare dispciplinara intr-o saptamana. Pana aici totul a fost ok, legal si sa zicem corect.Au fost si la respectiva cercetare disciplinara ( unde tin sa mentionez ca au fost amenintati ca nu se vor mai intoarce la respectivul loc de munca, si unde au fost pusi sa aleaga: " ori va dati demisia, ori continuam ancheta".) unde bineinteles ca si-au sustinut nevinovatia si au ales sa se continue ancheta. Dupa inca 3 zile au fost chemati la serviciu si au primit decziile cum ca sunt nevinovati, ca nu au incalcat regulamentul de ordine interioara si ca nu au savarsit nicio abatere.
Problema este urmatoarea: au astepta sa ia salariile si bineinteles ca bonurile de masa nu li s-au dat ( asta probabil este corect pt ca nu au fost prezenti la serviciu), dar li s-a dat si salariul mai mic, aproape cu jumatate. Din cate stiu si din cate am citit in codul muncii actualizat in 2009, lucrurile ar trebui sa stea altfel:
"ART. 52 - Suspendarea din initiativa angajatorului

(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:

a) pe durata cercetarii disciplinare prealabile, in conditiile legii;

b) ca sanctiune disciplinara;

c) in cazul in care angajatorul a formulat plangere penala impotriva salariatului sau acesta a fost trimis in judecata pentru fapte penale incompatibile cu functia detinuta, pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti;

d) in cazul intreruperii temporare a activitatii, fara incetarea raportului de munca, in special pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare;

e) pe durata detasarii.

(2) (OUG 65/2005, modificata apoi prin Legea de aprobare 371/2005) In cazurile prevazute la alin. (1) lit. a), b) si c), daca se constata nevinovatia celui in cauza, salariatul isi reia activitatea anterioara, platindu-i-se, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, o despagubire egala cu salariul si celelalte drepturi de care a fost lipsit pe perioada suspendarii contractului."

Poate nu am inteles eu bine ce este scris aici, sau poate mai sunt si alte substraturi....problema este ca as vrea sa stiu daca ei au procedat corect in momentul in care le-au dat angajatilor salariul pe jumatate si daca nu, ce se poate face in aceasta situatie.va multumesc anticipat!

dusterXXX

Post by dusterXXX » 11 Nov 2009, 15:52

oare angajatorul a formulat plangere penala impotriva soţului tău?

...

ar fi trebuit să li se dea toţi banii - inclusiv c/v bonuri de masă - pe perioada suspendării cim, ... dar: dacă nu li s-au dat decât jumătate, cealaltă jumătate se poate recupera doar prin instanţe. asta, dacă angajatorul nu cumva are în vedere să le-o dea la lichidarea viitoare - poate zilele de suspendare au continuat dintr-o lună în alta, nu ştiu.

rămâne de văzut dacă soţul tău va alege să se judece cu firma pentru aceste sume, ori dacă va sta pe c. lui şi va zice: mersi că am serviciu.

este o chestie de stomac: unii o fac, alţii nu.

fubball

Post by fubball » 11 Nov 2009, 16:01

angajatorul nu a formulat plangere penala impotriva nimanui....poate doar impotriva celui pe care l-au prins in fapt, nu stiu...ideea e ca vreau sa stiu daca se poate face ceva pentru ca nu ni se pare normal ca o firma sa isi bata joc de angajati: oricum problema vine tot de la alti angajati care au inghitit mereu si nu au facut nimic atunci cand au fost nedreptatiti...

dusterXXX

Post by dusterXXX » 11 Nov 2009, 16:48

se poate, soluţia fiind instanţa.
acum sunt 2 cazuri:
- firma pierde procesul şi îi dă banii cuveniţi şi cu asta/basta;
- firma se încăpăţânează când vede că e târâtă prin judecăţi şi îţi dă afară soţul.

rămâne să alegeţi.
- ori nu faceţi nimic (aka adio bănuţi, câţi or fi);
- ori daţi firma în judecată, şi fie ce-o vrea cel de sus.

alte sfaturi, omeneşte vorbind, nu am.

D.

fubball

Post by fubball » 11 Nov 2009, 17:07

multumesc pentru raspunsuri...alta solutie nu este decat sa actionam in instanta...si nu e vb de bani...ca or fi multi sau putini...este vb ca este o firma mare, o multinationala de la care avem oarece pretentii...ei s-au invatat sa isi bata joc de angajati deoarece merg pe premisa: nimeni nu este de neinlocuit, motiv pentru care fac cam ce vor..."nu iti convine, pleaca!"...si cred ca trebuie sa le dea cineva peste nas!

dusterXXX

Post by dusterXXX » 11 Nov 2009, 18:35

orice om poate fi înlocuit; nu le veţi da peste nas orice aţi face; firma are incomensurabil mai multe resurse pentru a angaja proceduri judiciare împotriva voastră, decât aveţi voi să angajaţi împotriva ei, ..., etc, etc, ...

over and out,
D.

fubball

Post by fubball » 12 Nov 2009, 10:51

Da...dar pana la inlocuirea cuiva, acelui salariat trebuie sa i se respecte drepturile...si pana atunci va face o solicitare in scris in care isi va cere drepturile conform codului muncii si daca nu se va solutiona nimic, atunci vom recurge la alte modalitati.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests