Baroul Bota

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
noemi

Baroul Bota

Post by noemi » 22 Jul 2005, 08:08

Ce se mai aude cu mult trambitatul Barou Bota? Mai stiti ceva? Cat o sa-l mai tolereze mai marii nostri? Ultima chestie pe care am auzzit-o era de pe la Bacau unde o judecatoare a cerut unei colege sa prezinte actele de infiintare a baroului. Asta in conditiile in care adversarul, un av. din baroul Bota a ridicat exceptia lipsei de calitate procesuala a colegei noastre. Mai stiti ceva?

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 22 Jul 2005, 12:40

sincer mare lucru nu stiu ci eu despre el
Stiu ca baroul Constitutional s-a desfiintat, s-a autointitulat, in bucuresti, baroul Bucuresti, au sediul vis-avis de Inalta Curte si nu-i deranjeaza nimeni.
Nu stiu care e situatia prin tara iar mie personal nu mi s-a intamplat sa ma intalnesc cu vreun avocat de-al lor prin instanta

ildi

Post by ildi » 22 Jul 2005, 13:14

In Cluj unii judecatori accepta, altii nu, e foarte controversata situatia lor.
Ar trebui sa se clarifice, sunt sau nu in legalitate?
De fapt ce se poate reprosa acestor avocati si lui Bota?

procurorul

Post by procurorul » 22 Jul 2005, 13:17

Si mie mi se pare ca este ceva in neregula aici...Vad ca nu se iau niste masuri ferme , se tolereaza obraznicia si ilegalitatea . Chiar este ceva ciudat...

jus2001

Post by jus2001 » 22 Jul 2005, 13:24

Eu cred ca domnul Bota trebuia sa fie de mult judecat, condmanat si acum trebuia sa aiba grija sa nu il agreseze ceilalti detinuti. Dar exista un semn de intrebare in privinta magistratilor care au tolerat asa ceva. Plus organele de urmarire penala. Pai aia nu se puteau autosesiza?

procurorul

Post by procurorul » 22 Jul 2005, 13:35

Inca o data spun : pasivitatea , indiferenta nu isi au locul intr-o asemenea situatie.

ildi

Post by ildi » 22 Jul 2005, 14:16

In Cluj decanul baroului, Holunga, a dat in judecata cativa judecatori, nu stiu exact de ce, pot cauta daca va intereseaza iar Presedinta Tribunalului nu este impotriva lor.
Se fac angajari la barou, se asigura un avocat indrumator, pt. unii licentiati e o sansa, credeti ma daca esti a nimanui intri foarte greu in sistem.

procurorul

Post by procurorul » 22 Jul 2005, 14:23

Asa este , si eu am fost avocat si stiu cum este...Dar treaba asta este un PARAsistem...Este un sistem ilegal , iar cei care intra in el sunt raspunzatori penal...

nicuvar

Post by nicuvar » 22 Jul 2005, 14:28

Indirect, mi-ati raspuns la o alta intrebare. Datorita "acestui" barou, presedintele baroului din Timis, Lazar Gruneantu, a afirmat ca avocatii din Timis vor intra in greva. Si au facut-o.

procurorul

Post by procurorul » 22 Jul 2005, 14:35

Eu nu sunt nici pro , nici contra UNBR...Din partea mea , ar fi bine daca orice licentiat din drept s-ar putea inscrie pur si simplu intr-un barou , fara alta conditie suplimentara...
Si , desi nu are caracter oficial comercial , sa recunoastem totusi ca avocatura reprezinta un segment al pietei serviciilor ( indirect capatand caracter quasicomercial )...Ori , s-ar cerne foarte eficient calitatea de restul..Ar ramane avocati cu adevarat talentati...Pentru ca daca vezi ca nu ai nici din ce sa iti platesti cotele lunare la barou , dupa o perioada vei renunta de buna voie si vei pleca sa prestezi o alta activitate care sa iti asigure traiul...
Deci , liber la avocatura...
Dar CU UN CADRU LEGAL CARE SA REGLEMENTEZE ACESTE ASPECTE...Nu asa , in dispretul legii...

ildi

Post by ildi » 22 Jul 2005, 14:42

Sunt convinsa ca ceva e in neregula acolo, sa ne uitam doar la Bota si la dosarele lui penale, chiar nu cred ca poti fi nevinovat cu 53 de dosare penale.
Pe de alta parte, nu e in regula nici spaga ceruta/data de catre avocati pentru stagiul de doi ani, banuiesc ca stiti despre ce vorbesc.
Si in acest caz ar trebui sa se lamureasca lucrurile, la scoala am invatat ca darea si luarea de mita ar fi infractiune, dar ce poti face? Cum altfel?
Si atunci, unii mai putin informati, repede adera la baroul lui Bota.

procurorul

Post by procurorul » 22 Jul 2005, 14:45

ildi , vezi ca intri pe nisipuri miscatoare...AVOCATUL NU ESTE FUNCTIONAR ca sa fie subiect activ al infractiunii de luare de mita !!! :-?

ildi

Post by ildi » 22 Jul 2005, 14:59

Multumesc, dar tot nu e in regula sa ceri (foarte multi) bani pentru indrumare. Sau e, nu sunt eu in masura sa judec, ar trebui totusi clarificate multe in sistem, pt. ca tocmai datorita acestor nereguli iau fiinta si functioneaza barouri ilegale.
Adevarul e, ca eu personal mai am foarte multe de invatat ca sa dau cu parerea si invat cu mult drag de la voi, fiecare informatie e de mare valoare pt. mine.

procurorul

Post by procurorul » 22 Jul 2005, 15:01

Ti-am zis , am fost avocat si am obtinut recomandare foarte greu , insa fara bani...Mi s-a dat , citez : "din mila"...

ildi

Post by ildi » 22 Jul 2005, 15:44

Te cred, cunosc personal avocati stagiari, care nu au dat bani, nici nu ar fi avut de unde. Ma bucur cand aud ca exista astfel de cazuri si totodata ma intreb (ipotetic) daca eu as cere o anumita suma sau daca mi s ar oferi as refuza? Ma tem ca multe sunt in neregula chiar cu noi insine, apoi cu sistemul, cu Bota, cu Colegiul Consilierilor Juridici etc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests