O facultate de drept buna?

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
simmy

Post by simmy » 13 Mar 2005, 11:13

nu prea conteaza unde faci facultatea, am intalnit oameni , foarte bine informati pe drept.... si au facut o facultate de doi lei vechi :mrgreen: , Important nu e unde faci facultatea, ci doar ceea ce inveti .
Dar Titulescu e o facultate buna ..... profii mai dau si cateva sfaturi practice pt. viitorii avocati ..... unele sfaturi mi-au folosit ... pe bune.
Asa ca ia cu tine si un carnetel pt. mici chichite.

judge

Post by judge » 14 Mar 2005, 11:23

ai dreptate vitual...nu a fost intentia mea sa generalizez si eu am luat bursa 4 semestre...nu am zis ca la UBB sau UB nu se face scoala. depinde de fiecare student cum invata si ce vrea sa faca mai departe. e adevarat ca daca ajungi la o facultate cu pretentii te vei mentine la nivelul lor ca te trag in sus..dar sunt si exceptii. si mai e adevarat ca e o alta situatie la facultatile particulare....

mitiorlex

steaua

Post by mitiorlex » 02 Apr 2005, 23:54

Cica daca vrei sa inveti o faci oriunde. TOTUSI, du-te la stat!!!!!!!!! Diferentele nu sunt facute de profesori (s-a remarcat bine, sunt, in linii mari aceiasi) ci de catre STUDENTI. Compara, spre exemplu, bun criteriu, ultimul examen de la INM, cu privire la cei intrati, care de unde provin. Asa vei afla ca STATUL ramane deocamdata cea mai serioasa institutie. Repet, datorita studentilor.

constable

Post by constable » 03 Apr 2005, 07:11

Eu am terminat tot o facultate de drept particulara si impartasesc unanim parerile celor care afirma ca diferenta o fac studentii.

Bafta initiatorului discutiei in gasirea solutiei ideale pentru el.

murik

Post by murik » 03 Apr 2005, 10:35

Pai si eu am terminat Dreptyul tot la o facultate privata. Desi, vorbind la modul general, diferenta o fa STUDENTII prin seriozitatea si valoarea lor personala, totusi ar fi un mare avantaj daca ai urma cursurile unei facultati consacrate. care sa-ti ofere un cadru cat mai propice asimilarii cunostintelor necesare, baza tehnico-materiala, profesori valorosi, etc. Toate astea sunt avantaje pe care nimeni nu cred ca le poate contesta. In rest, sa auzim numai de bine

order_lady

Post by order_lady » 11 May 2005, 18:16

eu sunt la facultatea de drept din cadrul universitatii bucuresti....insa parerea mea sincera este ca ar trebui mai ales sa incerci acolo pentru ca este o facultate foarte buna,dar daca in caz de esec (Doamne fereste) iti recomand titu maiorescu....
de ce? in primul rand sunt cam aceeasi profesori ...as zice eu in proportie de 80%- 90% la suta....si sa nu uitam ca a fost declarata ca fiind una dintre cele mai bune facultati particulare...dar nici titulescu nu este mai prejos...dar daca ar trebui sa aleg intre aceste doua facultati as alege-o pe maiorescu...bafta!

fgh771

Post by fgh771 » 12 May 2005, 16:34

eu te-as sfatui sa incerci la o facultate la care se sustine inca examen..... este prima selectie ( si obligatorie dupa parerea mea ), iar daca intrii, in principiu ai sanse sa faci fata facultatii de drept.
mai trebuie sa ai si vointa, sa citesti din proprie initiativa si nu doar ceea ce-ti cer profesorii.
daca nu-ti place sa citesti, daca preferi sa ti se spuna : "ai de pregatit de la pagina .... la pagina .... " , eventual completat " din cartea mea " , nu alege dreptul. vei fi dezamagit.
alege mai bine ...... asistenta sociala. :twisted:

costel75

Post by costel75 » 12 May 2005, 20:35

Hei! Mi-ai furat "fata". Eu am terminat o facultate particulara dar , sincer abia acum invat. Daca ai reusi la stat ar fi f.bine (poti incerca)In caz ca nu, e buna si una particulara. Daca vrei cu adevarat sa inveti o poti face oriunde. Ce ziceti de Hyperion? Au un sediu frumos si dotarile sunt pe masura din cate am auzit. :-|

nusa

Post by nusa » 13 May 2005, 18:28

eu ti-as recomanda Nicolae Titulescu pentru ca are cei mai buni profesori si asistenti, dar si pentru ca se invata carte, nu gluma............... in univ. Bucuresti fac. de drept nu se mai invata cum se invata pe vremuri, a ramas doar numele de ea.

order_lady

Post by order_lady » 20 May 2005, 19:14

nusa permite-mi sa te contrazic dak se poate...crede-ma, se invata de rupe...cel putin asta e parerea mea...eu una nu am gasit vreun seminar unde sa scapi de un drastic interogatoriu si o nota pe masura...mai ales la seminariile danielei vacaroiu...sau molcutz sa nu uitam...cu toate ca nu stiu in ce masura conteaza aceste note la examen,totusi e putin aiurea sa stai cu frik mereu...nu stiu sincer...parerea mea e ca totusi facultatea de drept din cadrul UB isi pastreaza atat renumele cat si sistemul de invatat...

Luciann

Post by Luciann » 20 May 2005, 19:27

daniela vacaroiu asculta ca la scoala generala si studentii citeau de pe cursuri si dupa aia erau multumiti ca au raspuns bine. Nu asa se invata dreptul. Am fost la un singur seminar si mi-a ajuns

order_lady

Post by order_lady » 20 May 2005, 19:35

bai nu stiu cum e la voi sau cum a fost la voi dar cert e ca acest sistem pe care l-a adoptat la roman in sem 1 nu mai tine...intradev in sem 1 puteai sa citesti dupa cursuri...dar mai nou(cel putin la grupa mea) sta geana pe noi... si chiar nu mai merge faza cu uitatul in cursuri...recunosc a mers(dar vremurile frumoase au apus :P)...si cu toate ca a mers nu m-a ajutat deloc...ca la roman cred ca am fost printre singurii norocosi si am luat 7...lacar atat...dar la molcutz din 50 nu stiu dak au trecut 10...ghinion de nesansa ;)

Luciann

Post by Luciann » 20 May 2005, 19:53

eu am fost in anul I la 4 seminarii de roman la care nu am stiut nimic si la unul de isdr si am luat 9 la ambele materii. Nu se face nimic util la seminar. Acum depinde de sistemul fiecaruia, poate tie iti place

order_lady

Post by order_lady » 21 May 2005, 09:13

felicitari...inseamna ca ti-a placut materia...dar mie nu imi place nici materia, nici seminarista, nici sistemul ei mai nou introdus...

ramonn

Post by ramonn » 21 May 2005, 20:55

sa ma bag si eu in seama ...
departe de afirmatia lui jus care este foarte adevarata, nu inteleg de unde atata mancatorie despre titu maiorescu care este penibila si plina de blues-eri ...
bucuresti ramane cea mai reprezentativa facultate dintre cele peste 10 din capitala, desi nu mai are demult faima care a avut-o candva ...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests