cod penal

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
Post Reply
lyz

cod penal

Post by lyz » 11 Apr 2005, 08:34

salut!
stie cineva ce cod trebuie invatat la penal pt. examen la inm?
multumesc

SORINUTA

Re: cod penal

Post by SORINUTA » 11 Apr 2005, 09:12

lyz wrote:salut!
stie cineva ce cod trebuie invatat la penal pt. examen la inm?
multumesc
am inceput eu un subiect intitulat "Care cod penal pt. Mag. 2005". Unii zic ca trebuie cel nou si asa ar trebui din moment ce dupa datele de acum, intra in vigoare la 1 iulie 2005, altii spun ca sunt proiecte de amanare a datei intrarii in vigoare a codului.

alin_2003

Post by alin_2003 » 11 Apr 2005, 11:17

Nu are nici un rost sa va pierdeti timpul cu noul cod penal. El nu va intra niciodata in vigoare in forma publicata. Este sigura amanarea intrarii lui in vigoare cu cel putin un an, dupa cum la fel de sigura este si modificarea sa substantiala.
Asa ca mergeti linistiti pe codul in vigoare. Succes!

lyz

Post by lyz » 11 Apr 2005, 11:58

de unde pot afla sigur acest lucru?(ca se merge pe vechiul cod)
am sunat la inm si nu mi-au dat un raspuns cert!

SORINUTA

cod penal

Post by SORINUTA » 11 Apr 2005, 12:01

alin_2003 wrote:Nu are nici un rost sa va pierdeti timpul cu noul cod penal. El nu va intra niciodata in vigoare in forma publicata. Este sigura amanarea intrarii lui in vigoare cu cel putin un an, dupa cum la fel de sigura este si modificarea sa substantiala.
Asa ca mergeti linistiti pe codul in vigoare. Succes!

De ce esti asa de sigur ca se da dupa vechiul cod?
Ce autor recomanzi pt. penal? Dar pt. procedura civila?

alin_2003

Post by alin_2003 » 11 Apr 2005, 13:04

Stiu cu certitudine ca noul cod nu va intra in vigoare la data stabilita. Nu pot sa dau mai multe detalii, dar informatia se va confirma oficial foarte curand.
In aceste conditii ar fi ilogic sa se ceara noul cod la admitere. Precizez insa ca aceasta e o concluzie personala si nu o informatie.
Cat despre bibliografie, la penal as recomanda fie Mitrache+Loghin/Toader, fie sintezele pentru licenta de la Bucuresti. In nici un caz Boroi sau alte chestii de genul asta. Cat priveste procedura civila, cred ca Boroi (cel de la UB) ar fi preferabil.

SORINUTA

cod penal

Post by SORINUTA » 11 Apr 2005, 13:39

alin_2003 wrote:Stiu cu certitudine ca noul cod nu va intra in vigoare la data stabilita. Nu pot sa dau mai multe detalii, dar informatia se va confirma oficial foarte curand.
In aceste conditii ar fi ilogic sa se ceara noul cod la admitere. Precizez insa ca aceasta e o concluzie personala si nu o informatie.
Cat despre bibliografie, la penal as recomanda fie Mitrache+Loghin/Toader, fie sintezele pentru licenta de la Bucuresti. In nici un caz Boroi sau alte chestii de genul asta. Cat priveste procedura civila, cred ca Boroi (cel de la UB) ar fi preferabil.
Multumesc foarte mult. Eu am facut prostia de a cumpara cartea lui Al. Boroi, am citit-o o data si am tot lasat penalul la urma pt. ca nu stiam ce sa invat. Ma apuc de invatat penalul vechi. Oricum, deosebirile nu sunt mari

SORINUTA

cod penal

Post by SORINUTA » 11 Apr 2005, 13:47

alin_2003 wrote:Stiu cu certitudine ca noul cod nu va intra in vigoare la data stabilita. Nu pot sa dau mai multe detalii, dar informatia se va confirma oficial foarte curand.
In aceste conditii ar fi ilogic sa se ceara noul cod la admitere. Precizez insa ca aceasta e o concluzie personala si nu o informatie.
Cat despre bibliografie, la penal as recomanda fie Mitrache+Loghin/Toader, fie sintezele pentru licenta de la Bucuresti. In nici un caz Boroi sau alte chestii de genul asta. Cat priveste procedura civila, cred ca Boroi (cel de la UB) ar fi preferabil.

Inca o intrebare. Procedura civila o inveti dupa Boroi chiar daca Boroi nu a mai scos nici o carte nici macar pt. licenta din 2003? procedura civila s-a schimbat de atunci de cel putin o mie de ori......

alin_2003

Post by alin_2003 » 11 Apr 2005, 14:13

In pofida neactualizarii, mie tot Boroi mi se pare mai bun. Stiu ca e mai greu, ca trebuie urmarite modificarile, dar asta e...

jus2001

Post by jus2001 » 11 Apr 2005, 16:40

Mitrache are un limbaj de lemn ce rar ti-e dat sa intalnesti intr-un curs de drept. Boroi si cu Nistoreanu sunt ok, chiar daca au si ei scaparile lor, iar stilul este mult mai bun decat in penalul lui Mitrache. Iar Loghin si cu Toater sunt un pic invechiti ca spete. Dar pentru cei interesati, Tudorel Toader a scos singur un manual de penal - p. speciala - in anul 2003. Oricum tot Dongoroz e taticul lor. Iar procedura civila sta sa se schimbe pentru ca se va da in curand o lege de aprobare a OUG 138/2000. Vom trai si vom vedea ce se mai intampla.

constable

Post by constable » 11 Apr 2005, 21:46

Unde dai si unde crapa !

Apucati-va de amandoua ! Codurile...

SORINUTA

cod penal

Post by SORINUTA » 18 Apr 2005, 08:05

Cineva a spus ca e sigur ca intra in vigoare noul cod pana la examen si ca e CERTITUDINE.
Eu nu mai inteleg nimic
Nu stiu ce sa invat. Am lua cartea lui Boroi . Sper sa nu o fi luat degeaba dar il invat si pe Mitrache

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest