cum se pot recupera bunurile retinute in urma perchezitiei?

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
sebastiana

cum se pot recupera bunurile retinute in urma perchezitiei?

Post by sebastiana » 21 Apr 2010, 08:00

In urma unei perchezitii domiciliare s-a retinut un laptop pentru perchezitie informatica.Perchezitia s-a facut si nu s-a gasit nimic relevant.Am facut cerere de restituire procurorului de la DIICOT care se ocupa de caz, iar acesta nu a raspuns in scris cererii, doar a promis ca va restitui laptopul.Ce se poate face pentru a intra in posesia laptopului cat mai repede? Trebuie asteptata rezolutia sau exista alte prevederi care obliga la restiture?

giovanni

Re: cum se pot recupera bunurile retinute in urma perchezitiei?

Post by giovanni » 21 Apr 2010, 10:21

Obiectele ridicate cu ocazia perchezitiei se restituie doar daca nu au legatura cu cauza. Daca nu au gasit nimic pe laptop, ar cam trebui restituit.
Daca laptopul ar servi ca mijloc de proba (ceea ce ma indoiesc) poate fi restituit inainte de solutionarea definitiva a procesului, dar numai daca prin aceasta nu se stanjeneste aflarea adevarului. Oricum, ti se poate pune in vedere sa-l pastrezi pana la solutionarea definitiva a cauzei.
Citeste art. 109 alin. (4) si (5) C. proc. pen.
Si ca sa-ti raspund la intrebare, poti face o cererea intemeiata pe textul de lege mai sus mentionat, prin care soliciti restituirea, pe care o adresezi DIICOT, iar apoi astepti raspunsul.

angel

Re: cum se pot recupera bunurile retinute in urma perchezitiei?

Post by angel » 21 Apr 2010, 17:50

sebastiana wrote:In urma unei perchezitii domiciliare s-a retinut un laptop pentru perchezitie informatica.Perchezitia s-a facut si nu s-a gasit nimic relevant.Am facut cerere de restituire procurorului de la DIICOT care se ocupa de caz, iar acesta nu a raspuns in scris cererii, doar a promis ca va restitui laptopul.Ce se poate face pentru a intra in posesia laptopului cat mai repede? Trebuie asteptata rezolutia sau exista alte prevederi care obliga la restiture?
dupa ce se efectueaza expertiza informatica, se incheie procesul -verbal...dupa aceasta faza, trebuie sa va restituie laptopul intrucat datele(informatiile din acesta)sunt copiate si stocate...dupa aceasta faza trebuie sa vi-l restituie...
eu am avut speta cu DIICOT, si mi-au returnat pc-urile dupa vreo 3 luni :wall: ,dupa ce se terminase si expertiza si am facut cereri peste cereri...
trebuie sa insisti ca de regula asa zic...ca o sa le returneze,dar se misca foarte greu...
In rest, subscriu si la postul lui Giovani.

DevilMean

Re: cum se pot recupera bunurile retinute in urma perchezitiei?

Post by DevilMean » 22 Apr 2010, 00:29

Eu lucrez la DIICOT, laptopurile confiscate in urma perchezitie, se trece prin verificari, apoi fiecare membru al DIICOT isi ia cate unul acasa pana se completeza procesul verbal, pentru a fi restituit proprietarului de drept. :mrgreen:

Just kiddin`, dar merita.

sebastiana

Re: cum se pot recupera bunurile retinute in urma perchezitiei?

Post by sebastiana » 22 Apr 2010, 06:01

Procesele verbale s-au intocmit imediat dupa trecerea prin EnCase, celelalte harduri perchezitionate s-au restituit pe loc, doar laptopul a ramas la ei. Cat va mai dura pana vor da SUP? Nu este un termen undeva prevazut, un termen de solutionare a spetei ?

Angel, daca nu sunt date concludente nu se stocheaza nimic pe vreun suport optic.Ar fi culmea sa-ti copieze si stocheze datele de pe laptop daca nu contin informatii in legatura cu presupusa infractiune.Iar expertiza de care vorbesti in ce consta ? Cine o face si cu ce scop? Sau te referi la perchezitia informatica in sine?

Giovani, am facut cererea si de 3 luni nimic.

Oricum va multumesc pentru raspunsuri.

angel

Re: cum se pot recupera bunurile retinute in urma perchezitiei?

Post by angel » 22 Apr 2010, 17:38

sebastiana wrote:Procesele verbale s-au intocmit imediat dupa trecerea prin EnCase, celelalte harduri perchezitionate s-au restituit pe loc, doar laptopul a ramas la ei. Cat va mai dura pana vor da SUP? Nu este un termen undeva prevazut, un termen de solutionare a spetei ?

Angel, daca nu sunt date concludente nu se stocheaza nimic pe vreun suport optic.Ar fi culmea sa-ti copieze si stocheze datele de pe laptop daca nu contin informatii in legatura cu presupusa infractiune.Iar expertiza de care vorbesti in ce consta ? Cine o face si cu ce scop? Sau te referi la perchezitia informatica in sine?

Giovani, am facut cererea si de 3 luni nimic.

Oricum va multumesc pentru raspunsuri.
ma refeream la perchezitia informatica in sine.

simona1979

Re: cum se pot recupera bunurile retinute in urma perchezitiei?

Post by simona1979 » 06 Jun 2010, 14:45

o intrebare am si eu...in urma unei perchezitii domiciliare ce il vizau pe sotul meu ne-au fost ridicate laptop-urile atat al meu cat si al sotului ptr perchezitia informatica..as dori sa intreb daca am vreo sansa sa imi recuperez laptopul meu personal,daca as face o cerere la care sa atasez factura si bonul pe numele meu ,exista varianta de restituire?..mentionez ca nu s-au facut inca perchezitiile informatice..multumesc

sebastiana

Re: cum se pot recupera bunurile retinute in urma perchezitiei?

Post by sebastiana » 07 Jun 2010, 10:06

Pana cand nu va fi invitat sotul tau la perchezitia informatica nu prea ai ce sa faci. Trebuie sa fie atent ce scrie in autorizatia privind perchezitia si sa se opuna la efectuarea perchezitiei asupra obiectelor care nu sunt expres descrise in autorizatie( serie, numar, sa coincida perfect autorizatia cu procesul verbal de ridicare}.Sa ceara efectuarea perchezitiei mai intai asupra laptopului tau daca este cuprins in autorizatie si daca nu se gaseste nimic in legatura cu cazul sa ceara, sa insiste asupra restituirii pe loc a acestuia prin proces verbal.

soll86

Re: cum se pot recupera bunurile retinute in urma perchezitiei?

Post by soll86 » 25 Aug 2010, 20:16

Am si eu o intrebare ....
Dupa o perchezitie facuta la mine acasa .. au ridicat CDuri si DVD-uri pe care l`au bagat intrun sac si lau sigilat,pana la expertiza informatica *care din cate stiu se face doar in prezenta mea* ...
..... azi am rimit telefon sa ma duc dimineata sa semnez pt desigilare,dar la mine la munca deja au auzit sefii prin pile si relatii cam ce am eu pe cd`urile respective ... Inseamna k au desfacut sacul si lau sigilat inapoi nu ?
eu stiu ca nu au voie sa desigileze nici un sac si nici un plic decat daca sunt eu de fata :regulament: .... (doar deaia m`au chemat acolo nu ??)

Pot sa fac scandal si sa nu semnez nimic acolo nu ?
Ei au cam incalcat regulamentul nu ?

Este mentionat undeva ca nu au voie sa desigileze decat in prezenta mea ?
Un avocat a zis k nu au voie :wall:

vova

Re: cum se pot recupera bunurile retinute in urma perchezitiei?

Post by vova » 20 Sep 2022, 21:42

Nu ai voie sa deschida nimic fara tine prezent , dar fi atenta cum a fost sigilat la ridiucare si daca si tu ai pus un semn pentru nedeschidere si pt neschimbare .

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests