executare silita ptr imobil cu uzufruct viager?

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
Post Reply
lucianiulian1

executare silita ptr imobil cu uzufruct viager?

Post by lucianiulian1 » 11 Feb 2014, 12:26

Buna ziua.. Executorul judecatoresc poate executa silit un imobil ,in cazul in care debitorul are un contract de vanzare cumparare la acel imobil , unde cumparatorii sunt: el si sotia dar mai exista in contract si a treia persoana care are drept de uz fruct ? Daca da..ce implica aceasta?

Guest

Re: executare silita ptr imobil cu uzufruct viager?

Post by Guest » 04 Mar 2014, 13:38

Salut si eu am aceeasi intrebare...am cautat in cateva de carti de profil si nu am gasit niciun raspuns...am fost la cativa executori judecatoresti si nu mi-au dat niciun raspuns...
adresa de e mail este gabriel_0679@yahoo.com...da-mi un mesaj pentru a stabili un contact.
Mihai

avocat costiboncu

Re: executare silita ptr imobil cu uzufruct viager?

Post by avocat costiboncu » 05 Mar 2014, 11:29

Buna ziua,

executorul poate sa execute silit acest bun. Art 835 din codul de procedura civila ( nou) arata ca executorul solicita de la OCPI un extras din care sa vada daca exista drepturi reale si alte sarcini care greveaza bunul respectiv. Titularii acestor drepturi vor fi si ei citati la termenele pentru vanzarea bunului respectiv.

Separat de valoarea bunului se va determina si valoarea drepturilor de uzufruct, abitatie, etc.

In final, bunul se poate vinde silit, iar detinatorul dreptului respectiv va primi contravaloarea dreptului sau.

Zi buna,
Avocat Costi Boncu

gogaiie

Re: executare silita ptr imobil cu uzufruct viager?

Post by gogaiie » 07 Mar 2014, 14:43

avocat costiboncu wrote:Buna ziua,

Separat de valoarea bunului se va determina si valoarea drepturilor de uzufruct, abitatie, etc.

In final, bunul se poate vinde silit, iar detinatorul dreptului respectiv va primi contravaloarea dreptului sau.

Zi buna,
Avocat Costi Boncu
Haideti dl. avocat!! Vorba lu' Dinica: Fiti profesionist, ce...!!!

Se executa nuda proprietate iar detinatorul dreptului de uzufruct ramane in continuare cu el (exceptand cazul in care nu renunta expres la el in cazul in care se ajunge la executare silita; daca renunta nu primeste nimic).
Se evalueza separat valoarea dreptului de uzufruct pentru a se scadea pretul de porire al licitatiei cu aceasta valoare.

Gicuta

Post by Gicuta » 12 Mar 2014, 17:03

Gogaiie citesti paragrafele din 2 in 2 si crezi ca devii inteligent inaintea celorlalti. Iti recomand sa lecturezi (de sus in jos si de la stanga la dreapta) Codul de procedura Civila.

Art. 768 (Efectuarea licitatiei)
(6) Daca bunul este grevat de vreun drept real de folosinta, dobandit ulterior inscrierii vreunei ipoteci, la primul termen de vanzare strigarile vor incepe de la pretul cel mai mare oferit sau, in lipsa, de la cel fixat in publicatie, diminuat cu valoarea acestor drepturi socotita potrivit art. 757 alin. (2).
(7) Daca din cauza existentei drepturilor aratate la alin. (6) nu s-a putut obtine un pret suficient pentru acoperirea creantelor ipotecare inscrise anterior, executorul judecatoresc va relua in aceeasi zi licitatia pentru vanzarea bunului liber de acele drepturi; in acest caz, strigarile vor incepe de la pretul mentionat in publicatia de vanzare, fara scaderea aratata la alin. (6).
...........

Efectele adjudecarii
Art. 774. - Prin adjudecare, cumparatorul devine, de la data predarii, proprietarul bunului adjudecat, liber de orice sarcini, care se stramuta de drept asupra pretului platit, in afara de cazul in care adjudecatarul ar fi de acord sa fie mentinute sau vanzarea s-a facut in conditiile art. 768 alin. (6).

Anonim

Re: executare silita ptr imobil cu uzufruct viager?

Post by Anonim » 04 Sep 2016, 23:43

Pai in textul citat de dvs. spune ca se aplica astfel procedura doar daca grevarea titlului a survenit ulterior inscrierii vreunei ipoteci. Si daca dreptul de uz sau uzufruct s-a constituit inainte?

Tomi

Re: executare silita ptr imobil cu uzufruct viager?

Post by Tomi » 13 Jan 2018, 00:52

Anonim wrote:
04 Sep 2016, 23:43
Pai in textul citat de dvs. spune ca se aplica astfel procedura doar daca grevarea titlului a survenit ulterior inscrierii vreunei ipoteci. Si daca dreptul de uz sau uzufruct s-a constituit inainte?
Aceeasi intrebare. Ce se intampla cand este executat silit un imobil grevat de uzufruct viager dobandit ANTERIOR inscrierii ipotecii, la care uzufructuarii nu s-au angajat prin declaratie notariala sa renunte in caz de executare silita (am inteles - culmea, de la executor, care de obicei nu da informatii utile debitorilor urmariti - ca bancile ar trebui sa ceara expres acest lucru)?

cocomaria

Re: executare silita ptr imobil cu uzufruct viager?

Post by cocomaria » 05 Jun 2018, 20:24

Numai destepti cu diplome pe lumea asta ;cel care are dreptul de folosinta a bunului nu poate fi executat silit in niciun fel daca nudul proprietar a facut vre-o boacana.Sper ca mam facut inteles pe limba fiecaruia.... :D

Carmen

Re: executare silita ptr imobil cu uzufruct viager?

Post by Carmen » 16 Feb 2019, 14:14

Buna ziua. Iertati ma ca scriu peste alta postare. Dar ma tot chinui sa iau legatura cu d voastra si nu pot.
Problema e in felul urmator.
Tata dupa ce a divortat de mama a trait singur intr o garsoniera cumparata de el dupa divort.
Noi am tot luat legatura cu el. Dar in preajma lui tot timpul era un nepot de al lui pe acolo. De multe ori nu ne lasa sa mergem sau sa stim de el. In ian 31anul 2018tata ia facut un contract Vanzare cummparare prin fruct viager cu el si adaugand clauze de intretinere si toate pana va muri. In vara lui 2018tata ne a sunatpe mine si sora mea sa avem grija de el ca nepotul a luat contractul si bun dus a fost. In ac 2018tata a deschis actiune de desfacere a contractului viager. In 30ian 2019tata a decedat. Tot noi am facut inmormantare si tot ce trebuia. Am mers la d na Avocat ce incepuse tata si dumneaiei ne a spus sa mergem incontinuare cu procesul. Dupa mormantare respectivul nepot a fortat usa neputand a plecat revenind astazi 16ian 2019 si a spart usa. A intrat in casa cu inca doi indivizi. Vecinii au sunat la Politie si acum. Sora mea a depus o plangere dar d nul polustist ia spus sa nu intre ea acolo ca e caz de puscarie. Mentionez pana in prezent tot timpul a stat sora mea acolo pana la deces. D na Avocat a vorbit si telefonic cu d nul politist acesta din urma enervat a dat o afara pe sora mea si pe martori din incinta Politiei.
Acum intrebare.
Noi ca fiice al proprietarului cu toate actele plus proces pe rol ce putem face? Ps casa fiind si in litigiul.
Teama noastra este ca pana va incepe procesul el poate vinde si casa. Nu avem din nicio parte castig de cauza. Iertati mi povestea dar suntem disperate.
O zi buna incontinuare va doresc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 7 guests