casa fara acces la aleea de acces

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
koso

casa fara acces la aleea de acces

Post by koso » 28 Dec 2015, 09:53

Anul acesta am cumparat o casa care se afla la 50m fata de drumul public. Acest drum public se intersecteaza cu o strada privata "X" pe care se afla aceasta casa. Fostul proprietar mi a zis ca aceasta strada ar apartine defapt primariei. Dupa ce am cumparat casa, am depus documentatia necesara pentru racordarea la reteaua de gaze. Dupa 5 luni de asteptare am primit un telefon de la firma care a castigat licitatia pentru executarea lucrarii de racordare si mi au cerut un extras de carte funciara pentru aleea de acces spunandu mi ca strada "X" este defapt strada privata si nu se acorda autorizatie de constructie fara acest extras. In tot acest timp eu am trait cu impresia ca strada "X" este domeniu public. Am sunat la primarie sa imi confirme si acestia mi au zis ca ei nu stiu sigur de cine apartie strada(mi s au dat 3nume de localitati), lucru ciudat pentru ca impozitul l am platit la primaria la care am sunat. Am mers si la notaril care a facut contractul de vanzare si acesta mi a zis ca eu am cumparat decat casa si ca nu am cerut sa cumpar si cota indiviza pt aleea de acces. Am luat legatura si cu fostul proprietar si acesta mi a zis ca imi da banii inapoi si ca el nu vrea sa aiba probleme, lucru exclus pentru ca eu am investit bani si timp in aceasta casa. Intr un final cei de la primarie mi au sugerat ca pot cumpara din cota indiviza a strazii de la un alt vecin. ESTE POSIBIL ACEST LUCRU SI IN CE CONDITII? Intrebarea mea este: SE POATE VINDE O CASA FARA A AVEA ACCES LA STRADA(cota indiviza din aleea de acces) SI DACA NOTARUL ERA OBLIGAT SA MA AVERTIZEZE CA EU NU O SA AM DREPTUL SA INTRU PE ACEA STRADA( proprietarii oricand imi pot cere taxa sau chiar mai rau, pot pune bariera. CE POT SA FAC EU ACUM SI CE RISCA ACEST NOTAR? Contractul poate deveni nul?? Multumesc.

pro

Re: casa fara acces la aleea de acces

Post by pro » 08 Jul 2021, 12:32

1. Conform Codului Civil (Art 617) aveti dreptul de acces pe proprietate, chiar daca este strada privata.
2. Cu utilitatile e alt regim, acolo trebuie sa va intelegeti cu proprietarii actuali ca sa realizati lucrari noi.
3. Notarul nu risca nimic, a garantat legalitatea unei tranzactii,in speta imobilul respectiv, nu a savarsit nimic in afara legii.
4. Cel care a intocmit planul topo putea sa va avertizeze, deoarece avea acces la e-terra.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests