O facultate de drept buna?

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
order_lady

Post by order_lady » 21 May 2005, 21:06

in sfarsit cineva care e de acord cu mine ....merci ramonn

piorel

Post by piorel » 22 May 2005, 19:46

Cred ca pot sa spun si eu ceva, avand in vedere ca am facut facutlatea la Cluj, fac masterul la Cosntanta si practic avocatura in Bucuresti.

Nu stiu cine a inceput topicul dar iti spun urmatoarele:

1. Daca vrei sa fii magistrat iti recomand Universitatea din Bucuresti, iar daca o ratezi, te duci la particularele despre care s-a vorbit. Dupa parerea mea UBB (Cluj-Napoca) nu este o alternativa.

2. Daca vrei sa te dedici stiudiului prima optiune TREBUIE sa fie Universitatea Babes Bolyai - Cluj-Napoca, iar in subsidiar Bucurestiul zic eu.

3. Daca vrei sa devii avocat cred ca poti sa termini oriunde, preferabil ar fi la Universitatea din Bucuresti (daca esti din Bucuresti sau aproape de Bucuresti). Si Clujul e bun pentru un viitor avocat.

4. Incearca sa tintesti cat mai sus, nu te duce la tot felul de particulare, nu te plafona (daca esti din provincie) la vreo Universitate gen Ovidius (Constanta) unde sunt profesori care predau succesiuni, insolventa, adminsitrativ si p.penala (vb de un sg. PROF!!!).

Off topic: cate ar fi de povestit despre "Ovidius" Constanta... Zice profa vineri la examen de insolventa (master) - subiect: "titularii cererii de deschidere a succesiunii"

Mirare... Rumoare... Contrariata profa... "da voi ce examen aveti"...
I se spune...
Bine...spune ea "deschiderea procedurii dizolvarii judiciare...".

Am tipat din spate: "INSOLVENTEI!!!"

Nimic... se corecteaza : "Falimentului"

Tip din nou din spate : "INSOLVENTEI!!!"

Ramane la dizolvare, faliment, o spunea cu atata usurinta, practic fiind aceleasi lucruri in mintea dumneaei... bine ca nu a spus radiere...

Vezi, tinere care ai inceput topicul, asta inseamna sa faci la facultati fantoma...

colombina

Post by colombina » 25 May 2005, 17:09

In momentul acesta, IN PRINCIPIU, firmele mari de avocatura din Bucuresti iti selecteaza CV - ul pentru interviu doar daca ai terminat la stat. La mine asa s-a intamplat. Insa din orice perspectiva, si daca iti doresti cu adevarat sa urmezi o profesie juridica (oricare), te sfatuiesc sa dai la stat. Din pacate concurenta a devenit infima, motiv pentru care selectia viitorilor studenti nu mai este chiar atat de riguroasa, dar peste toate, profesorii sunt super. Si sa-ti mai spun un lucru, chiar daca e inechitabil: majoritatea profesorilor de la stat care predau si la particularele alea considerate bune, ne spuneau ca ei discuta la alt nivel intelectual cu noi, care eram la stat, decat cu cei de la particulara. Trista generalizare, dar nu exagerez cu nimic...

albacazapada

Re: O facultate de drept buna?

Post by albacazapada » 19 Apr 2013, 11:10

hai sa`ti zic parerea mea, pentru ca si eu am aceiasi problema. Fratele meu este student in prezent la nicolae titulescu, si sincer se copie la greu... numai cu mine de cate ori a copiat prin tel si altele. deci daca nu te obliga sa inveti ca sa ramai cu ceva din ea , mi se pare ca facultatea e inutila.titu maiorescu pe de alta parte am auzit ca e mai drastica.gen te pune la invatat calumea... bafta totusi la ce te hotarasti

Guest

Re: O facultate de drept buna?

Post by Guest » 08 Nov 2013, 17:47

si langa titulescu este... maiorescu! am o prietena care a facut acolo dreptul - a mancat legile pe paine - stie de firme, de drept civil, comercial, u name it. masterul l-a facut in acelasi loc, a considerat ca merita.

luciansimion

Re: O facultate de drept buna?

Post by luciansimion » 10 Sep 2014, 13:01

Facultatea de Drept Simion Barnutiu Sibiu, Id

EU vreau sa am incredere in instituţia aflată sub semnul lui Barnuţiu şi sub semnul lui Blaga

Eu nu strivesc corola de minuni a şcolii şi nu ucid cu mintea renumele-i muncit,
dar cat să dau crezare studenţilor puţini, în ale căror inimi sub semn de întrebare stă
faima mult slăvitei şi DREPTEI adunări
ce-n spatele catedrei se-ascunde confortabil,
uitând că ID-ul nu-i fabrică de foi, nu-i fabrică de bani sau fabrică de taxe.

Deşi din gura lor îmbie la muncă, la e-learning, la videoconferinţe, la tutore.... şi alte mii de inovaţii,
profesorimea uită că cursu-i curs şi cartea-i carte,că FEED-BACKul evaluării nu lasă urme-n poponeţ, ci se combină-obligatoriu.
Nu că n-ar ştii ce-i de făcut, doar au în spate grade multe, articole şi mii de cărţi...
or fi acestea cumpărate la kilogram şi înmulţite excesiv an după an?
Mă-ntreb şi eu,cu inocenţă, că altfel, zău nu înţeleg, de ce atâta-efervescenţă să publici doar pentru studenţi?

Şi cocoţaţi pe stiva de cărţi, cu care-şi justifică anarhismul universitar,
privesc cu-oroare la bietul dascăl cu-a lui haină roasă-n coate ce-şi oferă înţelepciunea cu titlu gratuit, deşi nimic nu-l obligă,
pe când ei
încalcă actul la care s-au obligat, l-au semnat şi arhivat,
însă cursul tot nu este disponibil.....
numai la ...DE CUMPĂRAT.

Ei se folosesc de didu doar pe post de euro-rampă, de mica publicitate, de must have şi cam atât.
N-ai să vezi cursuri online, materiale actuale,videoconferinţe, bareme sau speţe rezolvate, nici la rubrica anunţuri, nici la rubrica acces
deşi ele-s mult slăvite, sunt cu titlu interzis.
Biblioteca virtuală e o neagră utopie, examenele pe bune sunt şi ele inutilitate
şi să nu crezi, umil discipol, că-i uşor să lupţi sistemic cu-ale docimologiei reguli,
numai dascălul de-elită ştie, azi, să-şi vândă scump.... sarcinile meseriei.

Ce lumină blagiană să reverse ei pe holuri?

Cum nu vii tu, Europă, să umpli aceste goluri
făr’ de care finanţarea nu mai are niciun sens,
e-o risipă şi un furt cu specific românesc?!

Nu ştiai, biată Evropă, c-a-nvesti în România, chiar şi-n OAMENI, nu-i la-ndemâna oricui, investeai mai bine-n vite, în albine muncitoare,
că altu-ar fi progesul, calitatea, rezultatul,
nu referate pe bandă, note date din stomac, je m'en fiche de joasă speţă, mult prea rar infirmat de cât-un dascăl normal care-şi pune la bătaie, cursul, cartea dupa caz, şi evaluează logic într-un mod curat şi clar!
Tu vrei de la noi progres, performanţă, competenţă, PIB crescut şi alte alea, dar ce suntem noi, chinezi?
Dă-ne bani şi las-ne-n pace să zacem pe-a ta spinare, nu ne mai cere rapoarte şi dovezi de implementare a programelor şcolare, ca noi mergem înainte tot pe a noastră cărare!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests