Debransare Radet

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
Bogdan77

Debransare Radet

Post by Bogdan77 » 19 Jul 2010, 13:48

Buna ziua,

As dori cateva informatii in legatura cu pasii care trebuie urmati ptr debransarea din reteau Radet.
Din cate am inteles eu este nevoie si de un Proiect de debransare ,nu numai de cererea catre Radet si de acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari.
Va multumesc

Debransare RADET

Procedura completa debransare pentru RADET

Post by Debransare RADET » 03 Jun 2011, 03:43

Procedura completa debransare pentru RADET:

A. Acte necesare
- Cerere de debransare catre RADET (cu mentiunea instalarii ulterioare a unei centrale termice alimentata cu gaze naturale);
- Proiect debransare de la RADET intocmit de un proiectant de specialitate (pentru eventuale solicitari lasati un numar de telefon de contact + nume la: debransare.radet@gmail.com);
- Acordul Asociatiei de Proprietari (semnatura+stampila Presedinte Asociatie);
- Acordul vecinilor (semnatura+stampila Presedinte Asociatie);
- Adeverinta emisa de Asociatie in care se mentioneaza apartamentele deja debransate pe scara unde se solicita debransarea (semnatura+stampila Presedinte Asociatie);
- Acord acces Distrigaz (sau proces verbal de receptie instalatie utilizare gaze naturale, sau contract de executie instalatie de utilizare gaze naturale).

B. Etapele necesare pentru finalizarea debransarii
1. Depunerea cererii de debransare la Registratura RADET din Cavafii Vechi nr.15, parter;
2. La 1-2 saptamani de la depunerea cererii se va primi prin posta un raspuns din partea RADET referitor la “Solicitare debransare”;
3. Depunerea proiectului de specialitate ( in proiect vor fi anexate Raspuns Radet, Acordul Asociatiei, Acordul vecinilor, Adeverinta apartamente debransate, Acord acces Distrigaz) in Cavafii Vechi nr.15, unde se vor vizita in ordine cronologica: cam.22 (etaj 2), cam.23 (etaj2), cam.36 (etaj 3), cam.35 (etaj 3), casierie (parter) unde se va achita o suma de 75 lei pentru emiterea referatului de debransare, Registratura (parter) unde se va depune in final dosarul;
4. La aprox. 2-3 saptamani de la depunerea dosarului, se va telefona la Serviciul Tehnic RADET din C-tin Radulescu Motru nr.18 pentru a se verifica daca a fost emis Referatul de debransare. Daca raspunsul este pozitiv, mergeti sa ridicati Referatul de debransare de la Serviciul Tehnic;
5. Referatul de debransare va fi semnat si stampilat de catre Presedintele Asociatiei in Adunarea Generala a Asociatiei;
6. Se depune 1 copie Referat stampilat + 1 copie Acord vecini la Sectia de Distributie RADET de sector (vezi http://www.radet.ro/contact_date.php?grup=ddet ), unde se va achita, eventual, si contravaloarea lucrarii de debransare (intre 47-85 lei fara TVA pentru fiecare calorifer debransat);
7. In cateva zile, angajatii RADET de la puctul termic de zona vor efectua si/sau constata debransarea la adresa solicitata si se va completa PROCESUL VERBAL DE DEBRANSARE.
8. Procesul verbal de debransare este actul care atesta finalizarea oficiala a debransarii .

EXPERTUL

Re: Debransare Radet

Post by EXPERTUL » 21 Jun 2012, 09:59

Va propun o firma serioasa de elaborare Proiecte de debransare de la RADET. Se numesc D&V CONSULTING si au tel. 0216423165. Sunt profesionisti, foarte corecti cu termenele si avizarea la RADET decurge foarte bine (sunt firme la care se returneaza proiectele si dureaza completarile cu lunile). Pretul este rezonabil, se face contract si se da factura pentru suma platita.Va urez succes.

silviu

Re: Debransare Radet

Post by silviu » 21 Jun 2012, 10:02

Si eu am apelat la doamna de la firma de mai sus si a fost OK.

Guest

Re: Debransare Radet

Post by Guest » 16 Aug 2012, 14:41

silviu wrote:Si eu am apelat la doamna de la firma de mai sus si a fost OK.
mai, cum ai apelat tu la doamna fix la 3 minute dupa ce a postat EXPERTUL. dar asta e, fara reclama nu se vand serviciile...

si mai tare e ca intrebarea initiala a fost formulata in 2010, in 2011 s-a dat raspunsul cu pasii de urmat, iar in 2012 au venit si detaliile uneia din firmele care se ocupa cu asa ceva :)

Guest

Re: Debransare Radet

Post by Guest » 28 Oct 2012, 18:58

Firma D&V CONSULTING este foarte serioasa, mie mi-a rezolvat problema rapid si fara probleme. Nu stiu de ce va mirati ca mai exista si firme care-si fac datoria!

gtfytf

Legislatie debransare Radet

Post by gtfytf » 25 Dec 2012, 22:43

Pentru ce este necesara debransarea de la RADET?
Cine este proprietarul coloanelor de caldura dintr-un bloc?
Va apun eu dragilor ce mi s-a intimplat....Am facut o adresa la RADET pentru rezolvarea caldurii in apartamentele de la etajele superioare(6-10),in sensul ca agentul termic nu circula prin coloanele verticale in mai tot blocul intre etajele mentionate.Raspunsul lor negru pe alb a fost ca acele coloane nu le apartin ci acele coloane fac parte din proprietatea asociatiei de proprietari si este problema noastra sa o rezolvam.Atunci intreb eu... de ce trebuie sa ma debransez de la RADET cind de fapt nu trebuie sa ma adresez cu o cerere catre proprietarul coloanelor(asociatia de proprietari)...ce cauta RADETUL peste proprietatea asociatiei... doar pentru a mai incasa banutii... iar in legatura cu debransarea si folosirea unei surse de caldura legea nu este directa catre instalarea unei centrale termice... si daca ai CT si nu o folosesti ,deoarece nu locuiesti in apartament . este apartamentul incalzit? Mai trebuie lucrat la legislatia noastra.. pina atunci consultati un avocat si totul va fi ok..

ENERGYPROSERV

Re: Debransare Radet

Post by ENERGYPROSERV » 05 Jun 2013, 18:40

S.C. ENERGY PROSERV INSTAL S.R.L. - Firma de proiectare autorizata, intocmeste proiecte debransare radet, documentatie completa debransare (deplasare beneficiar, depunere cerere, proiect, verificare, expertiza tehnica MLPT).
Obtine aviz tehnic de debransare. Adresa: Bd. DECEBAL nr.7 ,SECT.3 BUCURESTI
e-mail: proservenergy@yahoo.com Tel: 0785230785

STAN PATITU

Re: Debransare Radet

Post by STAN PATITU » 27 Jul 2013, 17:00

Am citit cam tot ce s-a scris p-aici; in concluzie suntem niste prosti, iar eu sunt primul dintre ei. Eu m-am debransat si am platit de mi-a iesit pe nas: si firma si la RADET si la ISTA. In ceea ce priveste reclama de aici mi-e jena maxima. Eu am facut formele cu astia de la ENERGY PROD SERV si am facut cea mai proasta alegere. M-au imbrobodit ca e firma fostului director de la RADET si ca rezolva si ca fac si ca dreg, incat am ajuns sa ma inchin cu doua maini cand m-am vazut cu hartia de debransare in mana, dupa o luna si ceva de tatonari , telefoane si rugaminti. Dar asta e, am incercat acelasi remediu si pentru mahmureala si pentru scarba, si n-a mers. Concluzie: ne meritam soarta.
La anu si la cat mai multi debransati de la radet!!!

vladtheodor

Re: Debransare Radet

Post by vladtheodor » 17 Sep 2013, 22:35

E nevoie de un proiect daca nu vreau sa-mi pun centrala pe gaze !?
Poate vreau sa fac focul in mijlocul camerei sau sa ma incalzesc electric ori prin infrarosu :D

Guest

Re: Debransare Radet

Post by Guest » 28 Feb 2014, 09:33

silviu wrote:Si eu am apelat la doamna de la firma de mai sus si a fost OK.
M a refer la D&V CONSULTING.

STANCIU MIHAI

Re: Debransare Radet

Post by STANCIU MIHAI » 29 Jun 2014, 11:27

Am cunoscut o firma serioasa care mi-a facut proiectul de debransare, mi-a obtinut referatul tehnic si m-a indrumat pana am terminat cu debransarea. Au fost de cuvant si m-au ajutat si la gasirea unei firme care sa-mi monteze centrala.Firma de care vorbesc este D&V CONSULTING care are o directoare de toata isprava. Nr. tel 021.642.31.65 sau 0740.588.777. Apelati cu incredere.

Popescu Corina

Re: Debransare Radet

Post by Popescu Corina » 17 Apr 2016, 08:45

Am apelat si eu anul trecut la D&V CONSULTING si am fost foarte multumita.Merita toata increderea.
ATENTIE, s-a modificat metodologia de debransare.Cautati pe www.radet.ro la info-clienti.Succes

Anghel Romeo

Re: Debransare Radet

Post by Anghel Romeo » 04 Jun 2018, 20:28

Buna ziua,
As vrea sa intreb daca a reusit sa se debranseze cineva in anul 2017?
Multumesc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests