furt in germania

Discutii privind procedura penala
simona simona

furt in germania

Post by simona simona » 02 Feb 2011, 11:53

Buna.
As avea si eu o intrebare care ma macina cumplit :cry:
am furat din kaufland o monstra de parfum...la casa am achitat produsele pe care intentionam sa le cumpar iar cand am iesit un domn tare,, politicos,, ma retinut si ma bagat la un separeu.acolo a urmat perchezitionarea a descoperit monstra de parfum.... sa dus sa vada cat costa....si apoi mia zis ca suma depaseste 2.50 euro defapt un parfum intreg costa 11 euro dar monstra era pe jumate goala...in fine....mi-a spus ca trebuie sa achit la magazin 100 de euro si apoi a chemat politia in acest timp a urmat o serie de batai de joc la adresa mea venite de la acest ,,domn politicos,,. A venit doi domni de la politie si mau dus la sectie unde m -au pus sa semnez o foaie in care scria in lb romana ca sunt de acord cu faptele care le-am facut si ca nu solicit nici un avocat.deoarece nu stiu prea bine lb germana nu am putut sa il intreb ce o sa urmeze adica amenda parasirea tarii sau in cel mai rau caz inchisoare....de aceea va rog sa imi dati dvs un raspuns cam care ar fi pedepsele pt cazul meu.va multumesc
ps: am restrictie in kaufland timp de 1 an ...cum as putea sa achit suma magazinului de 100 de euro daca nu am cum sa intru acolo????

johei

Re: furt in germania

Post by johei » 05 Feb 2011, 21:48

Pedeapsa pentru furt e amenda sau inchisoare pana la 5 ani!

Plata sumei... o puteti plati direct in contul Kaufland. Vedeti daca nu e trecut acolo nimic, sau sunati acolo sa va spuna unde sa platiti!

simona simona

Re: furt in germania

Post by simona simona » 08 Feb 2011, 10:56

unde sa fie trecut si ce????
ca eu personal nu am primit nimic nici de la kaufland nici de la politie....ma gandesc ca atunci cand primesti o amenda ti se da si ceva in scris nu???ß

johei

Re: furt in germania

Post by johei » 16 Feb 2011, 05:35

Nu e amenda, sunt un fel de daune civile platite direct pagubitului... poate renunta la plangerea pentru furt.
Intrebati la Kaufland.

Guest

Re: furt in germania

Post by Guest » 24 Jun 2012, 06:54

Nah cum ai rezolvat pana la urma problema...Ma intereseaza ca ma aflu cam in aceeasi situatie si ma macina grav...

monicamaria

Re: furt in germania

Post by monicamaria » 15 Jul 2012, 14:48

Salut Simona,
sunt Monica, spune mi te rog ce s a mai intamplat in cazul tau.
acelasi lucru a fost acum o luna cu sotul meu, el a platit deja o amenda de 100euro, dar am primit niste hartii de la pol cu cateva intrebari, despre venit, despre locul de munca, daca vrem sa ne prezentam la politie si altele.....
adresa mea de mail este me8417@yahoo.com , te rog informeaza ma daca stii mai multe.
multumesc

tudorelcr

Re: furt in germania

Post by tudorelcr » 13 Nov 2012, 17:56

Buna ziua,
...imi vine sa intru in pamant de rusine, am furat un obiect din Kaufland, Germania (o lampa USB, costa vreo 10-15 eur). A venit politia, am recunoscut fapta si au completat un formular in locul meu, ca nu prea vb. bine germana, in care spuneam ca imi pare rau pt. cele facute. Nu stiu de ce am facut asta, nu sunt infractor...nu eram...lucrez ca inginer aici, castig destul de bine...nici macar nu aveam nevoie de obiectul ala. Trec printr-o depresie puternica, care m-a impinge la lucruri urate...imi vine sa ma sinucid :-(((, atat de usor si fara nici un sens mi-am distrus viata mea si a familiei mele.

Va implor daca m-a puteti ajuta cu un sfat, am mare nevoie. Nu vreau sa ma pierd de tot, a fost doar un incident izolat :(((, cu siguranta nu as mai face asa ceva niciodata.
Stiti ce pedeapsa ma asteapta?

Momentan astept sa-mi vina prin posta decizia de la politie sau judecatorie.
Cei de la Kaufland mi-au spus ceva de plata a 100 eur, dar nu am mai platit nimic pe loc ca politia mi-a spus sa merg acasa. Imi trimit cei de la Kaufland prin posta ceva, sau trebuie sa trec eu pe la ei sa intreb?

Va multumesc pt. orice sfat sau parere

johei

Re: furt in germania

Post by johei » 13 Nov 2012, 18:07

Posibil sa se incheie totul in liniste, daca cei de la Kaufland nu depun plangere penala. Daca depun plangere penala, o sa primiti cel mai probabil o amenda penala. Un avocat n-ar fi rau...

tudorelcr

Re: furt in germania

Post by tudorelcr » 13 Nov 2012, 23:43

Pai si cum pot afla daca depun sau nu plangere penala? Cum spuneam atunci mi-au spus ceva de plata a 100eur, dar pe urma a venit politia a constatat si mi-au spus ca pot sa merg acasa fara sa mai mentioneze de banii astia.
Intrebarea mea este, ar trebui eu sa incerc sa trec pe la kaufland sa-i intreb sau ... sa astept ca pe ace acasa in speranta ca-mi trimit ceva prin posta.

Va multumesc mult

johei

Re: furt in germania

Post by johei » 13 Nov 2012, 23:52

Pai... Exact aici ar ajuta avocatul, ca el poate afla de la politie ce si cum...

tudorelcr

Re: furt in germania

Post by tudorelcr » 13 Nov 2012, 23:59

Problema este ca nu cunosc si nu stiu cum sa gasesc un avocat aici in zona (Koln) :(

Guest

Re: furt in germania

Post by Guest » 12 Oct 2014, 05:02

Se pare ca cei din Kaufland sut tare vigilenti :neutral: . Am cazut si eu in plasa lor... :wall: In fine, la mine povestea este ceva mai lunga, nu vreau sa detaliez aici, dar cam acelasi scenariu, in care domnul vine si te insoteste in camera cu pricina... Am platit suma de 100 de Euro pe loc cu speranta ca se termina totul aici... Acum insa am primit o scrisoare cum ca luni urmeza sa fiu intervievata la sectie. Nu mi s-au dat detalii. Vreau sa stiu daca se pune problema unui dosar penal sau daca mai trebuie platit ceva, daca intr-adevar iti ramane asta ca "o pata" de care nu mai scapi veci pe cazier. Va rog, cei care ati trecut deja prin asta...sau cei care stiti detalii legate de un caz asemanator sa imi spuneti si mie la ce sa ma astept.
Multumesc anticipat!

Flo

Re: furt in germania

Post by Flo » 15 Oct 2016, 01:35

Bună seara! Am nevoie urgent de un răspuns, azi bebe a iesit cu ceva din magazin fara sa platim , ne-a legitimat agentul de paza si pe urma a chemat politia care ne-au luat la srctie si facut hartii pt furt , problema e ca e a doua oara cand se intampla si prima la fel avem de platit inca la amenda , ce se poate întâmpla acum , sunt disperata nu stiu ce sa fac ca nu lucrez si nu imi permit un avocat . Mulțumesc.

Rusu catalina

Re: furt in germania

Post by Rusu catalina » 02 Aug 2017, 00:03

Buna o colega de munka a furat impreuna cu sotul din karstdat germania in valoare de. 500 euro a fost prinsi chemat politia lea luat datele apoi lea dat amenda 100 euro si le a lasat sa plece .ce se poate intampla de acum incolo?

nikola

Re: furt in germania

Post by nikola » 13 Sep 2017, 23:22

Flo wrote:
15 Oct 2016, 01:35
Bună seara! Am nevoie urgent de un răspuns, azi bebe a iesit cu ceva din magazin fara sa platim , ne-a legitimat agentul de paza si pe urma a chemat politia care ne-au luat la srctie si facut hartii pt furt , problema e ca e a doua oara cand se intampla si prima la fel avem de platit inca la amenda , ce se poate întâmpla acum , sunt disperata nu stiu ce sa fac ca nu lucrez si nu imi permit un avocat . Mulțumesc.
cum sa reyolvat ? sunt in aceeasi situatie

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests