Dezmembrarea in parcele si drum de servitute

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
dnkalex

Dezmembrarea in parcele si drum de servitute

Post by dnkalex » 03 Oct 2012, 20:54

Buna seara! Am citit cateva subiecte pe aici legat de drumul cu drept de servitute, dar vreau sa fiu si mai sigur.

Am atasat o poza cu terenul cu pricina. click AICI pentru imagine
Nota: poza cu terenul este doar o schita pentru a imi face eu o idee de cum ar trebui sa arate drumul de acces.

Ideea este ca doresc sa il parcelez pentru a il vinde mai usor, dar automat trebuie sa creez si acel drum de servitute. Din ce am citit pana acum, drumul trebuie sa aiba minim 3.5 metri latime pentru a permite accesul unei masini de pompieri.
In acelasi timp am cautat sa vad de cat imi trebuie latimea minima a unei parcele pentru a se construi pe ea. Am inteles ca pentru constructiile izolate este de minim 12m iar pentru cele "lipite" de cea a vecinului de 8m. Aici apare prima problema.
Latimea terenului este de doar 14.5m - 3.5m (drumul) = 11m insuficient din ce am citit pana acum.
In acelasi timp din cate se observa drumul ar trebui sa aiba 137m, la fel am gasit ca la drumuri mai mari de 100m latimea trebuie sa fie de vreo 7m..
In momentul asta m-am gandit ca as putea face drumul de 3.5m cu lungimea de 99m, lasand drumul sa intre direct in parcela din capat.

Ca sa ajung si la partea in care intreb..
Cat este latimea minima pentru un drum de servitute?
Acest drum se vinde cu tot cu parcela, cat ar trebui sa ii cer omului pe metrul patrat din drum in conditiile in care ii cer 35euro/mp pentru suprafata din parcela?
Care este latimea minima a unei parcele pentru a se putea construi pe ea?

Nota: poza cu terenul este doar o schita pentru a imi face eu o idee de cum ar trebui sa arate drumul de acces.

dnkalex

Re: Dezmembrarea in parcele si drum de servitute

Post by dnkalex » 04 Oct 2012, 13:14

am dat astazi un telefon la primarie si am aflat informatiile..

3.5metri pentru un drum pana in 25 de metri
7metri pentru un drum intre 25 si 100 de metri

8m latimea parcelei pentru cladiri "lipite"
12m latime pentru cladiri izolate

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests