Executat silit - nu detin nimic pe numele meu!

Titlul Executoriu, Instanta de Executare, Contestatia la Executare, Executarea Silita, Sechestrul Judiciar
helis1962

Executat silit - nu detin nimic pe numele meu!

Post by helis1962 » 03 Nov 2011, 14:59

Buna ziua, ma aflu in pragul de a fi executat silit pentru ca nu am reusit sa achit un credit la banca. Intrebarea mea este ce se intampla daca nu am bunuri imobile pe numele meu, iar pe bunurile mobile nu am facturi care sa dovedeasca ca eu le-am cumparat? In ce conditii se va realiza executarea silita? Ce se va intampla? Multumesc!

avocatcamelia

Re: Executat silit - nu detin nimic pe numele meu!

Post by avocatcamelia » 03 Nov 2011, 15:11

Daca sunteti insolvabil (adica nu aveti bunuri care se pot executa silit) atunci banca nu poate sa faca nimic impotriva dvs si va trece creditul la cele neperformante. Puteti fi insa executat pe venituri trei ani de acum incolo.

ursu

Re: Executat silit - nu detin nimic pe numele meu!

Post by ursu » 04 Nov 2011, 22:56

Ei na, nu de acum incolo, ci de cand va incepe executarea silita sau mai exact de la ultimul act de executare silita....sau... depinde! Nu-i asa, d.na av. Camelia? :wink:

avocatcamelia

Re: Executat silit - nu detin nimic pe numele meu!

Post by avocatcamelia » 05 Nov 2011, 10:04

Si ma rog de cand incepe sa curga prescriptia? Nu de cand ia nastere creanta? Cum se calculeaza termenul de prescriptie? Pentru fiecare rata lunara nu se calculeaza terrmenul de prescriptie de trei ani, de la data cand aceasta devine scadenta? Care este temeiul de drept in baza caruia curge termenul de prescriptie, de la data executarii? Si daca creditorul sta in pasivitate atunci se calculeaza termenul de prescptie de la data executarii? Nu cred.
Multumesc pentru sfaturi dar cred ca stiu mai multe decat tine.

ursu

Re: Executat silit - nu detin nimic pe numele meu!

Post by ursu » 05 Nov 2011, 10:41

Aha.... asa este ..
Draga, fii mai calma, sa nu-ti pocneasca ceva in capsorul tau inteligent, ala mai tare ca al meu!
Vezi ca ai uitat despre intreruperea termenului...despre cum si cand incepe sa curga un nou termen...si multe altele. Doar n-o sa te invat eu care..nu stiu nika despre asa ceva :wink:

Oricum, primul tau raspuns a fost tare. Suna cam asa: domnule debitor, stai linistit ca banca nu te executa dar ai grija ca te executa! Funny...

avocatcamelia

Re: Executat silit - nu detin nimic pe numele meu!

Post by avocatcamelia » 05 Nov 2011, 11:10

Nu raspund la marlanii.
In primul rand nu ma cunosti si nu te cunosc asa ca te rog sa pastrezi un ton civilizat. Daca intram de forum o facem pentru a ajuta pe cel care pune o intebare si nu sa ne jignim intre noi. Pana acum nu ai dat un raspuns inteligent, ci doar m-ai jignit fara rost. Ca sa stii prescriptia se intrerupe prin demararea procedurilor de executare, dar nu despre asta era vorba. Ai extins toata discutia aiurea. Nu eu m-am legat de tine.

ursu

Re: Executat silit - nu detin nimic pe numele meu!

Post by ursu » 05 Nov 2011, 14:39

avocatcamelia wrote:Nu raspund la marlanii.
Daca as fi unul dintre ei (adica un marlan, asa cum... "academic"te-ai exprimat, vocabular care pb in acceptiunea ta, da bine in completarea cv-ului de profesionist!), ti-as spune ca tocmai MI-AI RASPUNS! :D Desi...nu inteleg de ce tii neaparat sa -mi raspunzi la ceva ce nu am intrebat...

Restul...e poveste! :wink:

girl _12

Re: Executat silit - nu detin nimic pe numele meu!

Post by girl _12 » 03 Jul 2012, 07:52

Buna ziua ,
Am si eu o neclaritate si sper ca o sa ma ajutati sa o deslusesc..si anume , este vorba de o comunicare pe care am primit-o si prin care imi aduce la cunostinta faptul ca s-a procedat , in conformitate cu dispozitiile art. 452 la instituirea masurii popririi asupra conturilor deschise la unitatile bancare(enumerandu-mi-se cateva banci) si aspupra veniturilor mele. Mentionez ca momentan nu lucrez si nici nu detin nimic pe numele meu. Va rog mult, ajutati-macu un raspuns. Ce mi se poate intampla? Astept raspunsul dvs.

vasile qwe

Re: Executat silit - nu detin nimic pe numele meu!

Post by vasile qwe » 17 Sep 2015, 21:18

salut am primit instiintarea de executare silita dar nu am nici un bun mobil sau imobil pe numele meu locuiesc in casa cu parintii am un credit pe care nu am mai putut sa il achit in valoare de 19000 am achitat 4000 din 22000 cat am avut servici bine platit 1300 lunar de un an nu am mai putut plati nimic pt ca nu mi s-a mai prelungit contractul de munca si am castigat minim pe economie in cond in care am si un copil de 2ani si jum ce pot sa patesc sau ce pot face

Leon Carmen

Re: Executat silit - nu detin nimic pe numele meu!

Post by Leon Carmen » 23 Sep 2015, 09:13

Momentan nu va pot face nimic, insa cand veti avea venituri, va vor pune poprire pe acestea.

Ana elena

Re: Executat silit - nu detin nimic pe numele meu!

Post by Ana elena » 29 May 2017, 19:08

Buna ziua acum o saptamana am primit o somatie de la o firma de recuperari cum ca mama mea care acum e decedata ar avea un imprumut nu avea bunuri pe numele ei la ce sa ne asteptam din partea firmei

spataru criestinel

Re: Executat silit - nu detin nimic pe numele meu!

Post by spataru criestinel » 05 Nov 2017, 14:31

buna ziaua . am o descoperire de cart de 2000 de lei de acum 5 6 ani si zilele aste mam trezit cu scrisoare de executare silita acasa de ai mei . eu de 6 ani nu mai stau in romania ce ar pute sa faca la familia mea tot ce au nu este pe numele meu

Guest

Re: Executat silit - nu detin nimic pe numele meu!

Post by Guest » 08 Dec 2017, 14:32

Buna ziua am si eu of intrebare. Am dosar de executare silita pe numele meu.nu am nimic pe numele meu si nici un venit. Ce mi se poate intimpla

ioana

Re: Executat silit - nu detin nimic pe numele meu!

Post by ioana » 19 Jan 2018, 17:58

buna seara am si eu ointrebare, am fost intro de relatie de 2 ani fara nici un act, intre timp parinti mei erau in lucru la casa lor in renovare eu ma ajutam de "fostul" in sensul ca el imi facea cumparaturile pt casa facand facturile pe numele lui, el nu avand nici unu venit dintr-o nici o sursa bani provenind de la partiti mei. acum intrebarea este poate sa ma actioneze in instanta sa imi ia aclele bunuri cumparate pe bani mei dar pe numele lui???

Ciprian irimiea

Re: Executat silit - nu detin nimic pe numele meu!

Post by Ciprian irimiea » 09 Feb 2019, 16:07

Am primit ieri un ordin de executare silita pt un credit la un ifn din 2016.ce se întâmpla daca nu am suma respectiva sa o dau si daca se pune poprire pe salar in cuantum de cat la suta.menționez ca sunt angajat dar nu am nici un bun pe numele meu

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests