Distrugerea banilor e infractiune?

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
dusterXXX

Distrugerea banilor e infractiune?

Post by dusterXXX » 07 Jan 2010, 19:23

Psihologul Cristian Andrei a rupt live o bancnotă de 50 euro. Poliţistul Christian Ciocan l-a oprit: "Banii fac parte din masa monetară. Aţi săvârşit infracţiunea de distrugere"

Psihologul Cristian Andrei a rupt live o bancnotă de 50 euro. Poliţistul Cristian Ciocan l-a oprit: "Banii fac parte din masa monetară. Aţi săvârşit infracţiunea de distrugere"
Psihologul Cristian Andrei binecunoscut românilor din emisiunea "Lecţii Particulare" de la Radio 21 a fost acuzat la Realitatea TV de distrugere de către "vigilentul" Christian Ciocan, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Române, care la rându-i era prezent în platou şi l-a văzut pe psiholog când a rupt în direct o bancnotă de 50 de euro. Gestul lui Cristian Andrei s-a dorit a fi unul simbolic dorind să arate că banii nu au voie să altereze adevăratele valori umane. Incidentul s-a petrecut într-o emisiune pe tema cizmei cu 40.000 de euro aruncată la gunoi de un cuplu neglijent şi descoperită de o femeie sărmană care s-a ales cu dosar penal. Doctorul Cristian Andrei a luat apărarea necăjitei cu dosar penal spunând că din perspectivă psihologică femeia merită clemenţă, fiindcă nu a făcut un act imoral. Din dorinţa de a atrage atenţia privitorilor de TV că umanitatea are nevoie de relaţii interumane sănătoase, Cristian Andrei a sfâşiat bancnota în două. Aflat de cealaltă parte a mesei, poliţistul Christian Ciocan a mustăcit bucuros că l-a surprins pe psiholog în timp ce săvârşea în direct infracţiunea de distrugere a unei fracţiuni din masa monetară a Uniunii Europene. Mai jos aveţi dialogul omului legii cu cel care a comis "infracţiunea":

C.A. : "-Ştiţi ceva? Am adus o hârtie de 50 de euro la mine şi vreau să-i fac asta, ştiţi? (Jap, jap şi a rupt-o în faţa camerei). Pentru că vreau să transmit acest mesaj. De-aia am venit astăzi"...
C.C.: (întreupându-l şi dând mustrător din cap): "Nu"
C.A.: "Este important să aveţi valori umane adevărate cu dvumneavoaystră şi nu astfel de hârtii".
C.C. : (întrerupându-l iarăşi) "Nu nu, vă aparţin, trebuie să intervin. Îmi pare rău că trebuie să vă spun, este o infracţiune de distrugere, săvârşită în direct".
C.A. : (surprins): "A cui?"
C.C.: "Pentru că nu puteţi distruge un bun care nu vă aparţine".
C.A. : (uimit) "Păi ăştia sunt banii mei".
C.C. : (şmecher) "Nu, nu sunt banii dumneavoastră. Fac parte din masa monetară a unui popor".
Cosmin Prelipceanu: "A cărui popor?... că sunt euro. Sunt 12 ţări care au euro".
C.A. : "Pot să-i pun într-o cizmă şi dacă-i arunc e mai bine?"
C.C. : "Să vă spun ceva şi dacă vă distrugeţi propriul apartament sau propria maşină săvârşiţi infracţiunea de distrugere. Până la urmă şi Napoleon, dacă ar fi să ne întoarcem în istorie, spunea că în Franţa sunt atâtea legi încât dacă ai ieşit pe stradă ajungi la puşcărie. Trebuie să învăţăm aceste legi, trebuie să învăţăm să le respectăm. În felul ăsta se merge mai departe în societate". Ulterior Christian Ciocan a recunoscut că nu ştie nici el "câte legi are România", însă a ţinut să sublinieze că "trebuie să învăţăm să le respectăm, nu să le ştim. Necunoaşterea legii nu te absolvă de răspunderea penală". De asemenea, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Capitalei a declarat că nu ştie câte cazuri de sancţionare a unor cetăţeni români care au rupt bancnote sau au distrus monede punându-le pe şinele de tramvai sau de tren. Surse din Poliţie ne-au mai spus sub protecţia anonimatului că psihologul a scăpat de data asta basma curată.

dragosbor

Re: aşa să fie oare? dacă zice ciocan, ...

Post by dragosbor » 08 Jan 2010, 16:41

E posibil sa fie interzisa distrugerea banilor, dar nu cred ca e infractiune...art.217 C.pen. (distrugerea) face referire la "bun apartinand altuia". Sa zicem ca noua ne apartine doar valoarea nominala a banului...dar nu cunosc vreo lege speciala care sa prevada ca banii, in materia lor, sunt proprietatea statului.

dusterXXX

Re: aşa să fie oare? dacă zice ciocan, ...

Post by dusterXXX » 09 Jan 2010, 08:35

ciocan e cam zuzu.

dacă eu rup o bancnotă deja ruptă, săvârşesc vreo infracţiune?
dacă rup o bancnotă din Botswana, cum e?
dacă înghit 100 de ron, e ceva?
eu rup 100 de eur, iar tu rupi 500 eur. tu vei fi pedepsit mai greu?

nu e nici o infracţiune Ciocanule, ci tu te umflii în pene ca să faci senzaţie la tv.

johei

Re: aşa să fie oare? dacă zice ciocan, ...

Post by johei » 09 Jan 2010, 11:17

Daca domnul politist e asa de sigur ca distrugerea bacnotei e infractiune.. putea sa spuna si unde e prevazuta incriminarea ei.

De fapt... ruperea unei bancnote e echivalenta cu distrugerea ei? Nu prea cred... pentru ca poate fi schimbata... Eventual arderea ei poate fi distrugere, insa nu ruperea in doua...

Pe de alta parte... bancnotele sunt ceva de genul titlurilor de valoare la purtator... proprietatea asupra bancnotei in sine cred ca apartine bancii emitente (Banca Centrala Europeana)... Astfel ca daca ruperea/distrugerea unei bancnote (euro) este sau nu infractiune sau contraventie in nici un caz nu ne spune legislatia romaneasca ci eventual legislatia financiara europeana in materie...

dusterXXX

Re: aşa să fie oare? dacă zice ciocan, ...

Post by dusterXXX » 09 Jan 2010, 12:21

dacă dl. ciocan e aşa de tare în teorii, să îmi spună ce infracţiuni comit dacă:

a. dau soţiei o bancnotă de 500 lei şi o rog să o rupă în două;
b. iau de la ea o jumătate de bancnotă, pe care o ard;
c. iar cealaltă jumătate o înghit.

hm?

dar dacă sting prima jumătate, cât să mai şi rămână un pic din ea, iar a doua o recuperez
cumva (o borăsc), şi cu ambele bucăţi mă prezint la BNR pentru a mi le schimba într-o
bancnotă nouă, atunci cum mai e?

oare fapte de acestea, chiar în public săvârşite, prezintă vreo doză de pericol social? eu cred
că nu.

johei

Re: aşa să fie oare? dacă zice ciocan, ...

Post by johei » 09 Jan 2010, 12:58

M-am mai gandit un pic si am ajuns la concluzia ca bancnotele devin proprietatea detinatorului, astfel incat o distrugere a lor nu poate fi infractiune... :-? :-? :-?
Posesorul bancnotelor nu are doar valoarea bancnotei ci este si proprietarul suportului care materializeaza valoarea, respectiv a bancnotei. Bancnota in sine este un bun mobil. astfel incat proprietatea asupra ei se dobandeste dupa regulile generale...

PS pentrua afla raspunsul domnului politist, incearca cu un e-mail ceva... :grin:

dusterXXX

Re: aşa să fie oare? dacă zice ciocan, ...

Post by dusterXXX » 10 Jan 2010, 00:19

nu îşi citeşte mailul, fiind ocupat să se deplaseze la emisiuni tv.

ATX2003

Re: aşa să fie oare? dacă zice ciocan, ...

Post by ATX2003 » 11 Jan 2010, 23:24

rupeti bancnota dar nu-i dati foc ca vine ciocan si va ia la distrugere din culpa prin incendiere, explozie sau alte asemenea mijloace pt ca a rezultat un pericol public deosebit. si paziti-va de accidente auto ca daca va distrugeti masina vi se face dosar penal pt distrugere conform teoriei lui ciocan.

missk

Re: Distrugerea banilor e infractiune?

Post by missk » 08 Mar 2010, 23:54

Mai fratilor, era prea amuzant topicul tocmai de aceea mi-am si facut cont pe acest site. Christian Ciocan are tot timpul o oarecare carisma admirabila si sunt sigura ca a vrut doar sa faca putin "misto" pe seama acelei persoane.
Pai sa o luam sistematic..
Infractiunea de distrugere nu prevede doar actiunea de distrugere, ci si cea de degradare sau aducere in stare de neintrebuintare, pentru cineva care spunea ca 'fapta' poate fi incadrata la "distrugere" numai daca e comisa prin incendiere. Iar cu totii cred ca suntem de acord cu privire la faptul ca ruperea in doua a unei bancnote duce la aducerea acesteia in stare de neintrebuintare.
In alta ordine de idei, pentru dusterxxx sau xxxduster, cred ca tu esti cel care vrea sa faca putina senzatie si nu reuseste nicicum, scuza-ma ca ti-o spun direct. Limbajul tau lasa de dorit si sper ca nu iti desfasori "activitatea" in domeniul juridic pentru ca ti-ai face breasla de rusine.
Sunt sigura ca nimeni nu a pus problema intr-un mod atat de serios incat daca vezi un ban rupt sa fugi la prima sectie pentru a face plangere. Insa exemplele date de tine sunt puerile si nu te plaseaza mai departe de 18-19 ani.
Dupa cum scrie in art. 217, alin. 5 C. pen., fapta agravata poate cadea sub incidenta legii penale chiar si in cazul in care bunul apartinea faptuitorului.
Iar in ceea ce priveste bancnotele, acestea sunt proprietatea BNR, care la randul ei este singura institutie din Romania acreditata sa le emita. Asadar, gasiti voi un raspuns..
In concluzie, dl. Ciocan a facut o mica "gluma" care se pare ca a fost luata mult prea in serios..

angel

Re: Distrugerea banilor e infractiune?

Post by angel » 09 Mar 2010, 00:42

missk wrote:Mai fratilor, era prea amuzant topicul tocmai de aceea mi-am si facut cont pe acest site. Christian Ciocan are tot timpul o oarecare carisma admirabila si sunt sigura ca a vrut doar sa faca putin "misto" pe seama acelei persoane.
Pai sa o luam sistematic..
Infractiunea de distrugere nu prevede doar actiunea de distrugere, ci si cea de degradare sau aducere in stare de neintrebuintare, pentru cineva care spunea ca 'fapta' poate fi incadrata la "distrugere" numai daca e comisa prin incendiere. Iar cu totii cred ca suntem de acord cu privire la faptul ca ruperea in doua a unei bancnote duce la aducerea acesteia in stare de neintrebuintare.
In alta ordine de idei, pentru dusterxxx sau xxxduster, cred ca tu esti cel care vrea sa faca putina senzatie si nu reuseste nicicum, scuza-ma ca ti-o spun direct. Limbajul tau lasa de dorit si sper ca nu iti desfasori "activitatea" in domeniul juridic pentru ca ti-ai face breasla de rusine.
Sunt sigura ca nimeni nu a pus problema intr-un mod atat de serios incat daca vezi un ban rupt sa fugi la prima sectie pentru a face plangere. Insa exemplele date de tine sunt puerile si nu te plaseaza mai departe de 18-19 ani.
Dupa cum scrie in art. 217, alin. 5 C. pen., fapta agravata poate cadea sub incidenta legii penale chiar si in cazul in care bunul apartinea faptuitorului.
Iar in ceea ce priveste bancnotele, acestea sunt proprietatea BNR, care la randul ei este singura institutie din Romania acreditata sa le emita. Asadar, gasiti voi un raspuns..
In concluzie, dl. Ciocan a facut o mica "gluma" care se pare ca a fost luata mult prea in serios..
Serios? :shock: Vai tu...uite ca eu nu ma simt lezata ca dusterxxx face parte din breasla :mrgreen:

Si ti-au trebuit aproape 2 luni ca sa te gandesti sa-ti faci cont pe site...asa mult ti-a placut topicul, mai, mai :-? Cauta alti gradinari,ca aici sunt majoritatea vechi :mrgreen:
PS. Esti secretara d-lui Ciocan?Sper ca-ti ponteza, sporul de noapte, orele suplimentare,spor de fidelitate..etc..

DevilMean

Re: Distrugerea banilor e infractiune?

Post by DevilMean » 09 Mar 2010, 01:52

Stai asa don`soara, ia sa te pun sub lupa oleaca.
BNR mai nou emite EURO? Nu cumva ei cumpara?! Sau vand?!
Euro apartine BNR pana in momentul in care tu vii si cumperi bancnota de la ei, din acel moment ea devine proprietatea ta, tu poti sa o distrugi, sa-i dai foc, etc.
Fiind o bancnota internationala, nu se supune legii romane, caci in legislatia europeana nu este prevazut fapte agravante la distrugerea unei bancnote.

Inca odata, BNR nu emite, BNR decat elibereaza. A emite inseamna a imprima respectiva bancnota, lucru nepermis pana cand noi nu vom avea ca moneda nationala EURO.

P.S. Vezi ca, nu prea ai citit bine C. Penal, alineatul 5 se refera la:

(5) Dispozitiile prevazute in alin.(3) si (4) se aplica chiar daca bunul apartine faptuitorului.

(1) Distrugerea, degradarea sau aducerea in stare de neintrebuintare a unui bun apartinand altuia ori impiedicarea luarii masurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum si inlaturarea masurilor luate, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.
(3) Daca fapta prevazuta in alin.(1) priveste bunuri care fac parte din patrimoniul cultural, pedeapsa este inchisoarea de la unu la 5 ani.
(4) Distrugerea, degradarea sau aducerea in stare de neintrebuintare a unui bun savarsita prin incendiere, explozie ori prin orice alt asemenea mijloc, si daca este de natura sa puna in pericol alte persoane sau bunuri, se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 7 ani.


Vezi ca tu de fapt ai scapat o mica chestie, sa o luam ca exemplu:
-maine ma duc la banca si lichidez contul care il am, vreau toata suma de acolo in bancnote de 500 de ron fiecare.
-ajung in fata blocului si imediat observ ca a scazut presiunea la gaze, caci vecinii discuta intre ei
-neavand gaze, nu am caldura la centrala, ce ma fac?
-aici vine si ideea, dau foc la bani.

Cine poate sa ma acuze pe mine?
Daca nu ma insel, pe bancnota scrie "Falsificarea acestor bilete, se pedepseste conform legilor in vigoare"
Doar pe alea de pe vremea lui nea Nicu mai gaseai ca scrie "Distrugerea sau falsificarea acestor bilete, se pedepseste conform legii"

Iar distrugerea unei bancnote nu se incadreaza la infractiune, nicidecum in codul penal, poate doar sa vina Isarescu sa ma traga de urechi ca i-am facut praf teancuri de 500 RON ca nu mai are cerneala sa imprime altele si ii e lene sa emita bancnotele din nou.

Am dreptate?

angel

Re: Distrugerea banilor e infractiune?

Post by angel » 09 Mar 2010, 13:13

Bancnotele respective sunt bunuri mobile aflate in proprietatea ta...nu doar valoarea acestora.distrugerea lor nu intra sub incidenta codului penal roman.Asa cum zicea si Johei, compententa in materie ar putea s-o aiba legislatia europeana...fiind vorba despre bancnota E.

In speta ta fiind vorba despre bancnota nationala, este cu totul altceva...insa nu cred ca articolul privind distrugerea din CP, se refera si la bancnote...cu toate ca, bancnotele sunt un bun mobil circulant.

DevilMean

Re: Distrugerea banilor e infractiune?

Post by DevilMean » 10 Mar 2010, 00:00

Angel in legislatia europeana, nu este prevazut nimic in cazul distrugerii.
Decat ca daca ai o bancnota care e distrusa mai mult de jumatate, o poti returna si iti dau alta noua, iar daca e mai putin de jumatate, te roaga sa vii si cu restul din bancnota distrusa.
Nici bancnota noastra nu cred ca intra sub incidenta CP.

dusterXXX

Re: Distrugerea banilor e infractiune?

Post by dusterXXX » 10 Mar 2010, 14:23

rămân tot la părerea (desigur, infantilă) că ruperea unei bancnote
de 50 oiros în public nu constituie infracţiune.
desigur, dacă cineva va demonstra contrariul, îmi voi revizui şi eu părerea (infantilă).

mulţumesc şi pentru critici.

Miss

Re: Distrugerea banilor e infractiune?

Post by Miss » 06 Nov 2013, 01:12

Stiu ca e vechi subiectul, dar am si eu o intrebare : daca bancnotele sunt proprietatea BNR ( in ro sa zicem), si doar valoarea lor nominala ne apartine, atunci in cazul infractiunii de furt (al unei sume de bani) , unde bunul in cauza trebuie sa fie unul corporal (deci nu se fura valoarea nominala singura), de ce se consuma infractiunea odata cu sustragerea banilor (din buzunar, apartament, etc) ? :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests