O facultate de drept buna?

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
croc

Post by croc » 12 Feb 2005, 13:22

acelasi lucru este valabil si in cazul meu!
vreau sa mi se atraga atentia cand am gresit, indiferent de greseala!

norocel, se pare ca astazi te copiez! :grin:

virtual

Post by virtual » 12 Feb 2005, 13:26

No, pai daca ziceti voi, o sa ma apuc sa va recitesc mesajele...:)

croc

Post by croc » 12 Feb 2005, 13:29

:-P

norocel

Post by norocel » 12 Feb 2005, 15:14

M-as simti onorat sa ma corectezi Virtual (mai ales in penal, unde esti tare)!

innuenda

Post by innuenda » 12 Feb 2005, 15:33

Nu e la prima abatere. Omul asta chiar nu stie sa scrie corect romaneste, La Titu Maiorescu nu "trecea clasa" :-? Virtual :kiss: , lasa-ne iubire cu textele despre morala crestina pentru duminica dimineata. Ce sa ne tot ascundem dupa degete? Eu mai sunt membra a unui forum (de masini :| )si moderatorii de acolo sanctioneaza imediat agramatii. Si se presupune ca acolo nu-i musai sa fie intelectuali membrii, ci conducatori auto. Asa ca, pe un forum de avocatura trebuie sa intre elite sau macar intelectuali, nu pseudo-intelectuali. Sa-si bage mintile-n cap, Claud, ca nu-i prima data cand i se atrage atentia si sa-si puna profesor la gramatica limbii romane inainte de a fi prea tarziu. Am pregatit arabi care scriau mai bine romaneste decat el. Eu daca mai vad multi agramati pe forumul asta imi da placerea in scarba! :-x Zau asa! Pai mai am putin si incep sa scriu si eu fara cratima, ca... buruiana...se intinde repede.

virtual

Post by virtual » 12 Feb 2005, 15:52

Innu, da-mi si mie adresa aia a forumului auto.
Pana atunci, sa stii ca is pe punctul de a ma indragosti de noul tau avatar...:)
See ya!

wittmann

Post by wittmann » 12 Feb 2005, 22:02

Credeam ca sunt singurul...

april

Post by april » 12 Feb 2005, 22:43

:-D n-am mai fost de mult pe aici si vad ca, claud loveste din nou :-D
claud, cum mai stai cu notele de 10 si cu seminariile stiintifice? daca zici ca acum esti la prima sesiune, cum se face ca te laudai cu note mari si altele inca de acum cateva luni? sau era vorba de clasele primare?
:twisted:

croc

Post by croc » 12 Feb 2005, 23:02

baieti, va trebui sa va luptati cu mine! :twisted:
mor dupa avatarul lui innu!

innuenda

Post by innuenda » 13 Feb 2005, 14:45

Simt nevoia sa fac o precizare. Nu sunt eu in avatar. Nu va faceti iluzii! Este un manechin celebru, de origine indiana, cu care eu, in nebunia mea dar si sotziorul meu, in nemasurata lui iubire, am considerat ca "aduc". Deci, baieti :-P(si fete?! :?: ), sorry!

krisstina

Post by krisstina » 13 Feb 2005, 15:23

Si mie imi place de tine, Innuenda (sunt printre fetele care te plac).:floare: Imi plac si alti membri ai forumului, dar tu esti intr-adevar remarcabila. Esti avocata?

Cum este posibil ca unul care nu stie sa scrie sa inceapa o facultate, ceea ce inseamna ca o si termina?! De fapt, nu este vorba numai de unul, ci de un fenomen de masa.

Voi, juristii, unde ati incadra aceasta situatie? 8O

Am gasit acest site cautand materiale pentru lucrarea mea de licenta, cu tema "Executarea pedepselor privative de libertate".

Sunt studenta la drept in anul al V-lea f.f., deci cititoare de manuale. As vrea si eu niste sfaturi de la voi despre cum se face o lucrare buna in domeniul juridic - orice sfaturi sunt binevenite.

Acum, ca stiu sa scriu, parca nu ma mai simt asa jenata sa va cer ajutorul.

timida

Post by timida » 13 Feb 2005, 17:51

Ce rai sunt unii dintre voi ( rechinilor). Voi sta cu dictionarul langa mine cand voi mai scrie la acest forum. ( sper ca veti citi ce-am scris tinand cont de: s, a, t, si alte litere specifice alfabetului roman).
Cat despr Innu, intradevar arata bine si daca, cumva vrea sa impresioneze intradevar trebuie sa stie sa arate si bine ( ex. ambalajul pentru un produs)

innuenda

Post by innuenda » 13 Feb 2005, 20:54

timidutzo, nostima ideea cu dictionarul. :-D Dar dincolo de asta, nu are cum sa faca rau nimanui. Greseli exista la orice nivel. Si eu mi-am corectat pe parcurs anumite greseli (desigur, nu de gramatica fundamentala, de pilda: ziceam infinge si nu infige). Nimeni nu e perfect, dar nu e rau sa acceptam ca suntem perfectibili.
referitor la lucrarea de diploma, lucrurile sunt simple. Iti alegi tema, intri in biblioteca si identifici "vechiturile" de referinta si, mai ales, noutatile bibliografice pe tema data (poate aranjezi cu bibliotecara sa-ti dea cartile sa-ti xeroxezi partile care te intereseaza, ca sa nu stai la sala de lectura 2 saptamani), intri si pe site-uri, strangi si jurisprudenta ceva, iti stabilesti planul lucrarii si...te apuci de scris. Chiar nu stiu ce trucuri ar trebui sa-ti vand. Eu una am fost mandra de planul lucrarii mele si de doua capitole din lucrarea mea, care au fost, 100% originale. Restul au fost compilatii de autori si, eventuale comentarii ale mele la aceste compilatii.

Tonel

???

Post by Tonel » 16 Feb 2005, 19:16

Ia uitativa...de ce am deschis acest subict?Sa va vad pe voi certandu-va???

jus2001

Post by jus2001 » 16 Feb 2005, 20:20

Ca facultate de drept buna va recomand: Oxford, Yale, Cambrige, Sorbona. In rest ce pot sa zic, daca vrei sa inveti poti sa o faci oriunde, chiar si la coada vacii sau sezand langa o gramada de balegar. Cat despre Innu, vad ca naste pasiuni atat la femei cat si la barbati. Cu barbatii nu-i problema, da mai nasol e cu fetele astea. Ai grija de ele ca le reprofilezi. Acum sa nu se supere pe mine pentru ca eu doar glumesc.
Acum ma duc sa mai trag o dusca de penal combinata cu un aperitiv de drepturi reale. Ce prostie de gluma juridica am facut si eu. Am luat-o razna.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests