ce ma fac eu...!!(CAUT LOC DE MUNCA!)

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
stefanmihaiv

Post by stefanmihaiv » 08 Dec 2004, 12:42

Daca asta te consoleaza, afla ca in situatia ta se afla mii de colegi. Este consecinta diplomelor fara acoperire in piata muncii, despre care vorbeam cu alta ocazie. Cazul Constanta nu este singular! Sa nu crezi ca la Bucuresti e altfel! Totusi, daca vrei sa activezi doar in domeniul asta, nu-ti pierde speranta! Eu insumi m-am aflat mult timp in situatia ta si, intr-un moment in care ma convinsesem ca a face rost de un post de jurist e o misiune imposibila, el a apararut. De fapt, eu ma resemnasem si invatam pentru Barou, cand altcineva mi-a depus CV-ul norocos..
Pana atunci am mai lucrat mai mult in alte domenii. Ce era sa fac?
In orice caz, cu riscul de a ma repeta, toata aceasta catastrofa ce decurge din nearmonizarea cererii cu oferta de munca isi are sursa directa innnbuna-credintann a guvernelor de pana acum, care nu s-au sfiit sa-si bata joc Educatia Nationala, emitand diplome fara acoperire si scotand studenti pe banda rulanta. RUSINE!

rrroxana

Post by rrroxana » 13 Dec 2004, 14:13

Am colegi care au muncit sa termine facultatea asta (pe care am ajuns sa o blestem) si care lucreaza in diferite domenii: de la casier la METRO la vanzator in Mall. Vi se pare normal? Poti sa trimiti cv-uri pana nu mai poti, daca nu "cunosti" pe cineva nu ajungi nicaieri. Se face haz (in anumite cercuri) pe tema juristilor, dar va asigur ca sunt altii cu mult mai nefericiti.

procurorul

Post by procurorul » 13 Dec 2004, 14:34

Cu tot , respectul.Inteleg care este situatia...Chiar pe subiectul acesta cred ca am mai scris...
Dar nici nu poti sa umfli "piata juridica" cu 6000 de absolventi de drept pe an...dupa cum am inteles...
Asa ca , e bine sa mai fie si pe la Metro angajati cu studii juridice....
Glumesc , desi situatia e critica ! Dar nu se poate absorbi anual un asemenea numar de licentiati.E regula pietei , a cereriii si ofertei...
Cine iese castigator de aici ?
Avem un singur invingator : CALITATEA ! care este urmarea procesului natural de selectie .

rrroxana

Post by rrroxana » 13 Dec 2004, 14:36

as adauga si norocul...calitatea si norocul! Calitati am...asa ca...:))

procurorul

Post by procurorul » 13 Dec 2004, 14:44

Cred ca te voi dezamagi ? Dar norocul e ...zero !

rrroxana

Post by rrroxana » 13 Dec 2004, 14:45

cred ca ai nevoie de mai multa experienta!

procurorul

Post by procurorul » 13 Dec 2004, 14:49

Mie imi trebuie experienta ? Sau in general ?

rrroxana

Post by rrroxana » 13 Dec 2004, 14:55

Indiferent de cat muncesti ai nevoie de noroc...nu ma refer la norocul sa-ti pice un subiect sau altul. La norocul de a cunoaste pe cineva, la norocul de a ti se acorda o sansa, la norocul de a-ti putea sa-ti pui in valoare caliatile. Nu poti sa-ti creezi singur toate lucrurile astea.

ADR

Post by ADR » 08 Jan 2005, 02:30

e bine sa ai noroc dar totusi sa fim realisti

eu nu am fost un student eminent in fac dar am reusit sa intru in avocatura anul asta la constanta si ma gandesc sa dau in vara din nou la INM si daca am timp de invatat cred ca pot sa iau (nu mi s-a parut atat de greu in 2004 - eu nu am invatat cum trebuie)

important e sa fi tu bun profesionist pt ca iti gasesti postul care il meriti mai devreme sau mai tarziu

pisoi

Post by pisoi » 08 Jan 2005, 13:29

Poti sa fii foarte pregatit dar daca nu cunosti pe cineva sa te recomande pentru un interviu poti sa cauti mult si bine prin ziare locuri de munca pentru ca sunt slabe sanse sa fii angajat.(sau poti trimite cv-uri pe net -ca tot rezultatul acesta il obtii-adica nimic)
Vorbesc din experienta proprie in mare masura.De exemplu,am luat la avocatura in Baroul din Bucuresti cu 10 -civil,9-penal,10-proc.pen....-nu vreau sa intelegeti ca ma laud,ca nu asta e intentia mea si deoarece nu cunosc nici un avocat nu prea am sanse.De aceea voi da examen si la magistratura.Dar vedeti voi,nu aceasta este solutia.Ar trebui sa poti profesa in domeniul pe care ti l-ai ales ,nu sa fii obligat sa-ti schimbi optiunile in functie de posibilitatile pe care le ai tu sau cunoscutii tai.
Sa fie clar ,eu vorbesc de sansa de a te intalni cu angajatorul si de a-i putea arata respectivului cam ce stii tu sa faci ,nu de vreo "pila" care te pune direct pe post.Eu as dori sa-l pot intalni pe cel care sa fie dispus sa ma asculte si apoi sa hotarasca daca sunt sau nu pregatit pentru postul respectiv.Si aici cred ca e vorba si de SANSA.
Deci ,procurorule ,am impresia ca mai conteaza si norocul ...
In fine,bafta multa tuturor sa puteti face ceea ce va place!

Firtzy

Post by Firtzy » 08 Jan 2005, 23:04

Fa-te avocata.

ADR

Post by ADR » 13 Jan 2005, 01:36

eu am o colega pe cale sa devina in cativa ani notar dar care nu e in stare sa redacteze un contract de donatie, si pe care notara o tine din obligatie
dar am si colegi care au intrat din prima la INM desi abia terminasera anul 4

si mai am si multi colegi care nu au legatura cu dreptul fie pt ca nu au avut aceea sansa fie pt ca nu au incercat dar sa vedeti ce generatii vin din urma (majoritatea profesorilor ne lauda pe noi si se plang de ei - poate asa a fost dintotdeauna dar parca nu cred)

april

Post by april » 19 Jan 2005, 21:55

mai in gluma, mai in serios, cred ca toti avem o sansa sa ne gasim un loc de munca....spre deosebire de asta
:lol: :lol: :lol:

http://www.ghitza20045.home.ro/

cititi tot, e f.f.f. amuzant :)

ADR

Post by ADR » 20 Jan 2005, 00:18

eu l-as ajuta daca as putea dar din pacate si eu sunt inca la inceput de drum

anoninus

ai gasit loc de munca ?

Post by anoninus » 23 Jan 2005, 20:44

Am intrat pe mesaj si sunt curioasa daca acum in ianuarie esti angajata undeva?am si eu o colega de facultate din Constanta de fel si cateodata ma intrebam de ce a venit in Bucuresti ; acum parca banuiesc , o crede ca aici sunt sanse mai mari

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests