leasing - recuperare

Discutii privind Societatile Comerciale
Post Reply
floryxsx

leasing - recuperare

Post by floryxsx » 13 Apr 2010, 22:55

Buna seara,

Am si eu o MARE problema :wall: si as avea nevoie de putin ajutor, daca aveti vreo idee :oops:

Am o masina cumparata in leasing, nu o mai pot achita si bineinteles urmeaza procedura de recuperare: bilet la ordin, nu se achita, se ridica masina de firma de recuperari si se duce la societatea de leasing. Societatea de leasing o scoate la licitatie pentru revanzare si aici intervine problema.

De exemplu, daca eu as mai avea... 30mii euro de achitat (sa zicem) si ei o vand cu 20mii euro, ma mai executa pe mine pentru diferenta de 10mii euro? Am auzit astazi bomba asta si sunt putin speriata :shock: Mentionez ca in contractul de leasing nu se mentioneaza nimic de executare!

Daca aveti vreo idee despre asta... v-as fi foarte recunoscatoare!

Multumesc mult!

:cafea: :floare:

angel

Re: leasing - recuperare

Post by angel » 14 Apr 2010, 10:14

Cum adica o vinzi daca nu este achitat integral leasingul?probabil faci prelurare de leasing si atunci raspunderea revine celui care preia leasingul sa achite restul ratelor la societatea de leasing.tu iti iei banii binemerci si gata...

agenda

Re: leasing - recuperare

Post by agenda » 14 Apr 2010, 10:34

of angel :floare: tu si diagonala ta :-D ...ea spunea daca societatea de leasing o vinde...nu daca ea vinde

angel

Re: leasing - recuperare

Post by angel » 14 Apr 2010, 10:44

agenda wrote:of angel :floare: tu si diagonala ta :-D ...ea spunea daca societatea de leasing o vinde...nu daca ea vinde
no comment :wall: un lucru e clar n-o sa mai raspund la nici un topic daca nu-s absolut linsitita...ca asa e cand faci 10 lucruri in acelasi timp...ramai...in diagonala, noroc ca nu le fac si pe cele practice personale la fel :grin:
agenduto :kiss: :cake: :cake:

agenda

Re: leasing - recuperare

Post by agenda » 14 Apr 2010, 10:46

dar ce te nelinisteste? :mrgreen:

:kiss: :floare:

angel

Re: leasing - recuperare

Post by angel » 14 Apr 2010, 21:36

agenda wrote:dar ce te nelinisteste? :mrgreen:

:kiss: :floare:
:kiss: ehhh, starea vremii si sortii agriculturii :mrgreen: :mrgreen:

agenda

Re: leasing - recuperare

Post by agenda » 14 Apr 2010, 23:25

cu starea vremii chiar nu te inteleg...insa cu sortii agriculturii....nici mie nu imi da pace :-D :kiss:

DevilMean

Re: leasing - recuperare

Post by DevilMean » 14 Apr 2010, 23:43

Hai ca va lamuresc eu, agricultura sta bine (e praf), totul merge ca pe roate (de unde?), dar daca vrei, va dau in arenda 2 ha de teren arabil ca sa va dezvoltati o afacere cu ceva.
Bineinteles, agricol.
Ca sa fiu si de buna credinta, nu va cer nimic din ce obtineti.

angel

Re: leasing - recuperare

Post by angel » 15 Apr 2010, 22:01

DevilMean wrote:Hai ca va lamuresc eu, agricultura sta bine (e praf), totul merge ca pe roate (de unde?), dar daca vrei, va dau in arenda 2 ha de teren arabil ca sa va dezvoltati o afacere cu ceva.
Bineinteles, agricol.
Ca sa fiu si de buna credinta, nu va cer nimic din ce obtineti.
ehhh, multumim Devil, dar avem si noi...problema este ca acelasi lucru cautam si noi(in speta, eu personal, dar stiu ca si Agenduta :kiss: )sa dam altora sa cultive vreo cateva zeci de Ha...ce zici? stii pe cineva care sa se inghesuie la munca? :-P
:crizaderas:

agenda

Re: leasing - recuperare

Post by agenda » 15 Apr 2010, 22:22

corect angel :floare: ......

aiurel

Re: leasing - recuperare

Post by aiurel » 16 Apr 2010, 15:53

floryxsx wrote:Buna seara,

Am si eu o MARE problema :wall: si as avea nevoie de putin ajutor, daca aveti vreo idee :oops:

Am o masina cumparata in leasing, nu o mai pot achita si bineinteles urmeaza procedura de recuperare: bilet la ordin, nu se achita, se ridica masina de firma de recuperari si se duce la societatea de leasing. Societatea de leasing o scoate la licitatie pentru revanzare si aici intervine problema.

De exemplu, daca eu as mai avea... 30mii euro de achitat (sa zicem) si ei o vand cu 20mii euro, ma mai executa pe mine pentru diferenta de 10mii euro? Am auzit astazi bomba asta si sunt putin speriata :shock: Mentionez ca in contractul de leasing nu se mentioneaza nimic de executare!

Daca aveti vreo idee despre asta... v-as fi foarte recunoscatoare!

Multumesc mult!

:cafea: :floare:
Nu inteleg care ar fi problema???
Pana la urma tot tu esti mai castigata din combinatia asta.
Citeste cu atentie contractul de leasing si o sa vezi ca cei mai multi precizeaza in cuprinsul lor ca daca utilizatorul nu mai poate plati ratele i se va lua bunul si va trebui sa plateasca toate ratele conform scadentarului initial (unii pun si penalitati la chestia asta).
Deci, in principiu, mai castigi cativa euroi daca ei reusesc sa o vanda.
E posibil totusi ca aceasta operatiune de revanzare sa fie valabila numai pentru o anumita perioada de timp. Daca se scurge acea perioada si ei nu reusesc sa revanda tot tu esti cea care vei plati valoarea ramasa din contract.

floryxsx

Re: leasing - recuperare

Post by floryxsx » 20 Apr 2010, 10:53

Am citit in ordonanta de leasing ca societatea de leasing ma da in judecata pentru daune-interese. Pe de alta parte, m-am interesat la o firma de recuperari cu care lucreaza societatea de leasing cu care am incheiat eu contractul si a zis ca e posibil, dar ca ramane la latitudinea societatii de leasing daca vrea sau nu sa ma execute pentru diferenta. In contract zice clar: :regulament: ca daca nu platesc 3 luni, vin si o ridica si ca ma pot da in judecata pentru daune-interese :sad: In viata mea nu mai iau masina in leasing :-( Si mi-a mai zis un tip de la firma de recuperari ca primesc de la o singura societate de leasing cate 1000 de dosare pe saptamana. Am ramas :shock:

Oricum ar fi, daca nu gasesc pe cineva sa preia leasing-ul intr-o saptamana... pierd o suma groaznica de bani... si poate imi pierd si mintile, cine stie? :roll:

Si acum sa intreb si eu pe agenduta si angel: iar va jucati pe posturile oamenilor care au probleme? :-P

Cate o cafeluta in ziua asta mohorata :cafea:

floryxsx

Re: leasing - recuperare

Post by floryxsx » 20 Apr 2010, 10:56

@ aiurel

Nu exista ca utilizatorul sa iasa in castig. Never ever! Pun penalizari de sari in aer ca sa se scoata ei si tot nu am nicio sansa. M-a luat capul cand am vazut ce penalizari mi-au pus pentru 3 luni. Nu mai zic de banci, care acolo e camatarie legalizata in ceea ce priveste dobanzile (dar asta e alt subiect).

:cafea:

aiurel

Re: leasing - recuperare

Post by aiurel » 20 Apr 2010, 11:01

Notiunea de daune interese este definita in contract?

In sens larg aceasta notiune poate fi definita si ca reprezentand echivalentul in bani al prejudiciului suferit de catre creditor (societatea de leasing) ca urmare a neexecutarii contractului de catre debitor (utilizatorul din contractul de leasing).

In concluzie, daunele interese pot reprezenta si restul de plata din contractul de leasing la care se mai pot adauga eventualele penalitati pentru intarzierea la plata, valoarea notificarilor (daca e cazul) etc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests