drept de mostenire

Familiei
Post Reply
vrica

drept de mostenire

Post by vrica » 06 Mar 2006, 01:38

Buna Seara tuturor

Va rog cine ma poate ajuta cu un raspuns la urmatoarea problema: X a cumparat un teren inainte de a se casatori,S-a casatorit si a construit o casa care a fost nationalizata, dupa 17 ani ii moare sotia in timpul acestei casatorii nu are copii insa are mai multi frati.Dupa decesul primei sotii se casatoreste cu mama mea care ma are pe mine dintr-o alta casatorie si ca sa ajung mai repede la final decedeaza amindoi Eu care la momentul casatoriei mamei mele cu domnul X avem 18 ani sa va mai precizez ca intii decedeaza domnul X si apoi mama din aceasta la mostenire cit am eu dreptul si citi fratii supravietuitori?Imi revine mie toata averea sau nu Va multumesc

defectu

Post by defectu » 06 Mar 2006, 08:57

Parte cuvenita mamei , adica 1/2 din masa succesorala in urma dezbaterii mostenirii dupa d-l X (in concurs cu fratii d-lui X), va revine dvs.


:cafea:

bozo

Post by bozo » 06 Mar 2006, 17:41

Daca ati fost infiat atunci mostenirea se imparte intre dvs. si mama. In urma decesului mamei, va va reveni si cota mostenita de aceasta de la sotul sau, deci practic intreaga mostenire. Dar, atentie numai daca ati fost infiat. Daca nu , atunci vocatie succesorala concreta la mostenirea lui X au fratii sai si mama dvs, ca sotie supravietuitoare. In acest caz, numai cota mamei vi se cuvine prin retransmitere.

Insa bunurile dobandite in timpul casatoriei mamei dvs. cu d-l X se impart pe jumatate, iar numai jumatate intra in masa succesorala a lui X, cealalta jumatate apartinand mamei dvs, nu ca mostenitor, ci ca proprietar, iar cu privire la aceasta jumatate sunteti mostenitor de drept. Deci mama are pe de-o parte jumatate din bunurile dobandite in timpul casatoriei si, pe de alta parte, o cota din cealalta jumatate apartinand lui X.

bozo

Post by bozo » 06 Mar 2006, 17:46

De fapt, mostenirea lui X se compune din jumatate din bunurile dobandite in timpul casatoriei cu mama dvs. plus celelalte bunuri ale sale dobandite inaintea casatoriei, precum si alte bunuri proprii , chiar dobandite in timpul casatoriei cu mama.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests