Divort

Familiei
Post Reply
Blueina

Divort

Post by Blueina » 31 Jul 2014, 01:05

Buna seara, in cautarea unor raspunsuri legate de situatia in care ma aflu am dat peste acest site.Sper sa obtin macar cateva lamurir.Sunt casatorita de 7 ani, impreuna avem un baiat de 6 ani. De aproximatix 6 ani locuim in Italia. In 1 februarie a.c. am fost agresata fizic de catre sotul meu, agresiune in urma careia am depus plangere penala. Nu era prima data cand "mi-o luam" insa a fost prima data cand l-am denuntat. Ajungand la capatul rabdarii am zis sa pun punct. M-am adresat unei fundatii pentru ajutorarea femeilor violentate, in urma sfaturilor primite acolo insa si a dorintei mele am parasit domiciliul cu tot cu minor. De mentionat ca agresiunea s-a petrecut sub ochii copiilor, sau mai bine zis copilul a fost cel care a intervenit scotandu-ma din mainile agresorului meu. Sotul meu, a depus imediat cererea de divort in Romania, fiindu-i frica de un eventul divort in Italia, legea prevazand o separare legala de 3 ani si dand multe drepturi femeilor. In 10 martie actele au ajuns pe rol, in 2 octombrie avem primul termen. Idee este urmatoarea... in tot acest timp i'am acordat dreptul sa vada si sa isi petreaca timpul cu minorul in buna credinta...ca asta isi doreste respectand astfel si dorinta copilului... insa dumnealui este mereu nemultumit, ma hartuieste, ma urmareste, ma ameninta, ma constrange la orice ii da lui prin cap, pentru ca dupa spusele lui eu nu voi scapa niciodata de el. Ma ameninta continuu ca imi va lua copilul, ca imi voi vedea copilul in orfelinat, etc etc etc. As dori sa stiu... care sunt drepturile mele in momentul de fata, in contextul in care suntem in divort... ce pot sa decid pentru copil si ce nu? ii pot interzice tatalui sa il vada pana la pronuntarea divortului ? Reprezinta un real pericol pentru mine intru cat se pierde cu firea si ma loveste oricand are ocazia, profitand de cele mai multe ori ca nu il vede nimeni si spunand ca oricum nu ma va crede nimeni... inventeaza situatii, povesti in care pentru el totul are o explicatie... care il favorizeaza. Am de a face cu un om dereglat psihic si in stare de orice. Am multe intrebari insa nu reusesc sa le astern, ma pierd printre randuri pentru ca nu stiu ce sa fac.... Va rog dati-mi un raspuns, sfatuiti-ma in ce directie sa merg... ce pasi sa fac, inainte sa fie prea tarziu. Multumesc.

Blueina

Re: Divort

Post by Blueina » 31 Jul 2014, 01:15

Imi vin intrebari in minte si prefer sa le scriu inainte sa le uit iarasi. Noi lucram amandoi in Italia cu acte in regula, el din 2008 avand un contract pe perioada nedeterminata. In eventualitatea ca divortul se va pronunta, copilul va ramane cu mine( sper) el va trebui sa plateasca o pensie alimentara la copil.... divortul desfasurandu-se in Romania... se va tine cont de salariul lui din Italia, ori se va hotari pensia alimentara in baza venitului mediu din Romania? El continua sa imi spuna ca s-a interesat si ca daca va trebui sa plateasca pensie alimentara aceasta nu va fi superioara a 40 de euro. Probabil ca intrebarea mea nu este foarte bine formulata , insa sper sa se inteleaga. Multumesc.

Leon Carmen

Re: Divort

Post by Leon Carmen » 01 Aug 2014, 13:32

Angajati-va un avocat care sa va reprezinte la procesul de la Bucuresti. Cu siguranta va plati pensie de intretinere si va fi obligat de instanta sa aduca adeverinta de salarizare din Italia.

Silviu

Re: Divort

Post by Silviu » 02 Aug 2014, 20:41

Subscriu la ce spune colega, insa ar mai fi si problema instantei de judecata care este competenta sa judece cauza. In sine, avand domiciliul in strainatate, din putinele cunostinte de drept civil pe care le am, parca trebuia ca sotii sa isi aleaga expres instanta la care doreau sa divorteze, in cazul domiciliului in strainatate, fapt ce v-ar putea ajuta oarecum sa ii puneti "bete in roate" in procesul din Bucuresti.
In acelasi timp ati putea face demersuri pentru divort in Italia.
Consultati totusi un avocat in acest sens.

MariaAmira78

Re: Divort

Post by MariaAmira78 » 04 Aug 2014, 12:23

Buna ziua. Angajati-va un avocat care sa va reprezinte drepturile in procesul din Bucuresti. Va stau la dispozitie si cu alte lamuriri. Astept un mail in privat.

tfg1973

Re: Divort

Post by tfg1973 » 31 Aug 2014, 08:20

totul depinde unde s-au casatorit si daca au locuit si in romania. daca nu, competenta spre solutionare este judecatoria sector 1 bucuresti

johei

Re: Divort

Post by johei » 16 Sep 2014, 10:46

Divortul poate fi facut si in Romania insa legea aplicabila este obligatoriu cea italiana!!!
Exceptie, daca sotii au modificat in prealabil legea aplicabil, ceea ce nu reiese din ce s-a spus mai sus.
Astfel incat.. daca aveti un avocat bun, ii va face sotului zile amare rau... Nu-l ajuta faptul ca a depus divortul in Romania. Ce-i drept, majoritatea judecatorilor (si a avocatilor) nu prea isi bat capul cu fleacuri cum ar fi dreptul european si legea aplicabila, ei fac divortul (in mod ilegal) dupa dreptul romanesc pentru ca asa au invata ei la facultate. Insa.. lucruririle se mai schimba...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests