Copil minor-rapire intenationala

Familiei
Post Reply
ciprianpaduraru

Copil minor-rapire intenationala

Post by ciprianpaduraru » 10 Jul 2013, 16:48

Buna ziua.As avea si eu nevoie de un sfat in privinta unei situatii privind rapirea internationala d minori.
Situatie:Casatorit in Romania,am emigarat in Italia acum mai bine de trei ani impreuna cu sotia si fiul nostru unde am si primit resedinta de sedere.In februarie 2012 sotia a parasit locuinta din Italia fara stirea nimanui luand cu ea si minorul fara acordul meu si s-a intors in Romania,unde a si deschis ulterior proces de divort.In Italia am deschis proces pentru rapire internationala de minori.Statul italian mi-a dat dreptate si in acest sens a facut toate demersurile atre statul roman pentru reimpatrierea minorului.Problema este ca in Romania nu se prea misca nimic>Conform Conventiei de la Haga ar fi trebuit sa se fi solutionat situatia,dar pana acum nu s-a facut mai nimic.In cazul acesta ce as putea sa fac?Pur si simplu nu stiu unde si cui m-as mai putea adresa.Va rog din suflet daca poate cineva sa ma ajute cu vreun sfat.
Va multumesc!

johei

Re: Copil minor-rapire intenationala

Post by johei » 11 Jul 2013, 00:25

Cred ca procedura urmata nu a fost chiar cea corecta... Nu e necesar sa existe un proces in Italia, trebuia doar cerere depusa la Min. de Jusititie din Italia si atunci Min Roman de justitie era parte in cauza (proces la Tribunalul din Bucuresti). In max- 3-6 luni era rezolvata problema, intrucat in Conventie exista termene limita.

In cazul Dvs sunt probabil mai multe circumstante care au dus la rezultatul actual. Ar trebui sa discutati inca odata cu un avocat despre ce s-a facut si ce se poate face. Insa atentie, nu sunt foarte Multi avocati care sa cunoasca astfel de Probleme.

Guest

Re: Copil minor-rapire intenationala

Post by Guest » 11 Jul 2013, 03:29

johei wrote:Cred ca procedura urmata nu a fost chiar cea corecta... Nu e necesar sa existe un proces in Italia, trebuia doar cerere depusa la Min. de Jusititie din Italia si atunci Min Roman de justitie era parte in cauza (proces la Tribunalul din Bucuresti). In max- 3-6 luni era rezolvata problema, intrucat in Conventie exista termene limita.

In cazul Dvs sunt probabil mai multe circumstante care au dus la rezultatul actual. Ar trebui sa discutati inca odata cu un avocat despre ce s-a facut si ce se poate face. Insa atentie, nu sunt foarte Multi avocati care sa cunoasca astfel de Probleme.
Am facut toate demersurile de anul trecut imediat dupa ce a pleat fosta sotie.Demersurile le-am inceput la indrumarea politiei italiene,la doar cateva zile de la plecare,deoaree fosta sotie inainte de a fugi a facut o plangere le politie impotriva mea precum ca as fi lovito si as fi alungato eu de acasa ,lucrru care s-a dovedit total neadevarat.Probleme este ca Ministerul Roman de Justitie a raspuns destul de greu la cererile facute de cel italian.In ultima scrisoare primita din parte autoritatilor romane se preciza ca s-a inheiat procesul de divort si ca au facut o cerere avocatului din romania o copie dupa sentinta de divort,dupa care nu am mai primit nimic.procesul de divort si recursul s-a terminat pe 10 aprilie 2013.Tin sa mai precizez caci in Italia am doi avocati:unul care se ocupa de latura penala iar al doilea este pe probleme de familie.Ministerul de Justitie Italian a facut mai multe cereri catre Ministerul Roman pentru a urgenta procedura de inapoiere tocmai din cauza termenilor limita,doar ca partea roman a cam tergiversat aceasta situatie.Acum ca am explicat un pic mai bine situatia ce sfat mi-ati putea da?
Va multumesc!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 16 guests