Incredintare copil

Familiei
Post Reply
eu si eu

Incredintare copil

Post by eu si eu » 07 Feb 2013, 18:34

Buna ziua.
Am o fetita de un an si jumatate ,tatal belgian stabilit in Franta,fetita nascuta in Romania cu pasaport romanesc.Noi de aflam acum in Franta,eu nu sint casatorita cu tatal fetitei.Viata cu el este un calvar,vreau sa plec cu fetita dar nu-mi da voie,ma da afara din casa si pe ea o opreste,ma ameninta etc.Anul trecut m-a batut,l-am reclamat la politie ,dosarul a ajuns la tribunal si a fost condamnat la un si jumatate,jumatate cu suspendare.El a facut apel,nici macar un minut nu a fost inchis,acum asteapta sa fie chemat la tribunal pt apel si ma obliga pe mine sa spun ca nu m-a batut,ca am mintit etc.
Intrebare:un avocat in Romania ar putea incepe procesul de incredintare a custodiei fetitei mie,caci aici in Franta nici nu ma gindesc sa fac lucrul acesta,as pierde-o in doi timpi si trei miscari,eu nu am nici un venit(el nu ma lasa sa lucrez),nu am locuinta,prieteni nimic.In schimb in Romania am apartamentul meu,toata familia dispusa sa ma ajute etc.Eu nu am acte de sejour aici in Franta.

johei

Re: Incredintare copil

Post by johei » 08 Feb 2013, 12:17

Trebuie sa deschideti procesul in Franta, deoarece acolo locuieste fetita!
Alternativa... daca va stabiliti domiciliul in Romania, impreuna cu fetita!

decalex

Re: Incredintare copil

Post by decalex » 08 Feb 2013, 12:18

Da se poate deschide in Romania pentru ca dumneavoastra aveti domiciliul in Romania si luati si fetita aici. Presupun ca in pasaportul fetitei adresa ei de domiciliu este tot a dumneavoastra

johei

Re: Incredintare copil

Post by johei » 08 Feb 2013, 12:32

Decalex.. citeste un pic Art 8 EU VO Nr. 2201/2003. Acolo nu scrie nimic de domiciliu ci de resedinta obisnuita, adica de locul unde se afla copilul in realitate! Domicliul mamei nu are relevanta, mai ales atunci cand copilul locuieste cu ambii parinti! E greu de argumentat o resedinta in Romania, cand partile locuiesc in realitate de ani de zile in Franta!

decalex

Re: Incredintare copil

Post by decalex » 11 Feb 2013, 11:26

Daca ea vine in Romania cu copilul si resedinta va fi aici, va putea deschide procedura aici.

johei

Re: Incredintare copil

Post by johei » 11 Feb 2013, 11:41

Da, insa depinde si de alte conditii. Daca ea vine pur si simplu in Romania fara acordul tatalui, e rapire internationala de minori, caz in care competenta tot in franta ramane. Si mai e si infractiune!

decalex

Re: Incredintare copil

Post by decalex » 12 Feb 2013, 11:27

Asta asa este johei.

Eu si eu

Re: Incredintare copil

Post by Eu si eu » 22 Jun 2013, 20:42

Update:
De 4 luni sint cu fetita in tara.
Acum 3 luni am inaintat dosarul la judecatorie, nu am primit inca termen.
El nu a contribuit cu nici un ban de cind sintem aici, plus ca absolut toate lucrurile noastre au ramas acolo.
Numai ca acum citeva zile mi-a propus sa facem o intelegere scrisa pe care sa o prezentam judecatorului in Franta( eu ma gindesc ca mai bine in Romania si apoi in Franta).Intelegerea cuprinde urmatoarele: custodie comuna, domiciliul fetitei la mine, dreptul lui sa vada fetita- o data pe luna online, 3 week enduri in Bucuresti-sa o ia diminetile si seara sa o aduca acasa, o luna din vacanta de vara la el in Franta( mai lucram la partea ca eu sa o insotesc acolo pina se face ea mai mare, dar trebuie sa ma descurc cu cazarea mea), pensie de intretinere lunara in contil meu,
Daca perfectam aceasta intelegere, risc sa opreasca fetita sa nu mai vrea sa mi- o dea inapoi acasa?
Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc tuturor, o seara buna.

johei

Re: Incredintare copil

Post by johei » 23 Jun 2013, 08:53

Deci exista un proces si in Franta?

Eu si eu

Re: Incredintare copil

Post by Eu si eu » 23 Jun 2013, 11:07

Nu exista nici un proces in Franta!

johei

Re: Incredintare copil

Post by johei » 23 Jun 2013, 11:24

Pai si atunci ce e cu "sa o prezinte judecatorului din Franta"?
Deocamdata ati avut noroc... ca nu a depus o plangere üpentru rapire internationala de minor.
Cererea in Romania ati depus-o singura? Luati-va un avocat in cazul asta...
Acum... probabil ca pana in spetembrie nu se va mai intampla nimic. Insa.. e si spre bine, deoarece se fundamenteaza competenta internationala a romaniei si ca atare cresc sansele.

Eu si eu

Re: Incredintare copil

Post by Eu si eu » 24 Jun 2013, 04:04

Cresc sansele pt ce?
Era vorba despre intelegerea dintre parinti in privinta copilului, care se face la notar si apoi se prezinta judecatorului.
Nu stiu daca e pertinent sa ma dea in judecata pt rapire din moment ce in aceste 4 luni nu a miscat un deget pt copil( plus ca TOATE lucrusorele fetitei au ramas la el si el le a aruncat la gunoi, jucarii, hainute tot tot) si el e condamnat pt violenta fizica impotriva mea- cu fetita de fata.

johei

Re: Incredintare copil

Post by johei » 24 Jun 2013, 04:15

Cresc sansele ca actiunea din Romania sa nu fie respinsa, ca fiind inadmisibila.

Guest

Re: Incredintare copil

Post by Guest » 24 Jun 2013, 08:30

De ce inadmisibila?
Si apoi, fetita e nascuta in romania.
Oricum, judecatoria mi a cerut sa indic cnp ul si sa certific pt conformitate inscrisurile. Asta nu inseamna ca e acceptata?
... Statul roman nu se ocupa de cetatenii lui?....

johei

Re: Incredintare copil

Post by johei » 24 Jun 2013, 09:00

Am scris deja de ce ar fi inadmisibila...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests