Neplata pensie alimentara, rog ajutor

Familiei
Post Reply
IrinaP

Neplata pensie alimentara, rog ajutor

Post by IrinaP » 01 Mar 2012, 21:10

Buna ziua,
va rog ajutati-ma cu o informatie pe subiectul de mai jos:
- de 4 luni de zile fostul sot nu mai plateste pensia alimentara pentru fiica noastra, aflata in intretinerea mea;
- pensia alimentara se platea, conform hotararii judecatoresti, ca suma fixa lunara, prin poprire din salariu;
- din cate mi-a comunicat fiica mea, tatal ei si-a dat demisia de la ultimul loc de munca si acum nu are (conform spuselor lui) nici un alt serviciu
- mentionez ca nu am primit absolut nici o notificare scrisa conform careia urmeaza sa inceteze plata pensiei alimentare, ci, pur si simplu, platile au incetat [/u]
- l-am contactat telefonic pe fostul sot, care, desi are o situatie materiala buna, mi-a comunicat ca nu va plati decat ce il va obliga legea, cand va avea un nou serviciu.

Ce pot face, va rog, in situatia de mai sus?
As dori, evident, reluarea platilor, caci nevoile pentru cresterea copilului nu au disparut o data cu jobul fostului sot iar, de buna voie, acesta refuza sa contribuie la cheltuielile legate de intretinerea fetei.
Va multumesc anticipat pentru raspuns,
Irina

indian

Re: Neplata pensie alimentara, rog ajutor

Post by indian » 02 Mar 2012, 11:15

Obligatia de plata a pensiei de intretinere nu are legatura cu poprirea din salariu. Prin demisia de la locul de munca nu s-a stins obligatia lui de a contribui la cresterea copilului.
Pentru ca indepliniti conditiile, formulati o plangere penala, invocand infractiunea de abandon de familie. O depuneti la politia in raza careia aveti domiciliul sau la Parchet.
Daca nu ar mai avea venituri, atunci el ar trebui sa ceara instantei de judecata diminuarea cuantumului pensiei de intretinere.

IrinaP

Re: Neplata pensie alimentara, rog ajutor

Post by IrinaP » 02 Mar 2012, 12:49

Va multumesc pentru raspuns. Apreciez disponibilitatea Dumneavoastra de a ma ajuta cu o indrumare.

Daca timpul Dumneavoastra permite, as aprecia daca m-ati mai putea ajuta cu cateva informatii, care sa ma lamureasca daca este oportun sa apelez la un avocat, sau o simpla plangere penala este suficienta.

- din putinul pe care il stiu, plangerea penala da rezultate daca se demonstreaza reaua credinta a parintelui neplatitor. Ori, simpla mea convingere ca aceasta este realitatea, nu va constitui un argument juridic. Desi stiu ca tatal copilului meu duce un trai mult peste medie, ca are doua imobile in proprietate, eu una, cu mijloacele de informare pe care le am, nu pot demonstra ca are venituri.
- luand in considerare cea mai rea premiza, si anume ca nu se poate dovedi ca are venituri (cu alte cuvinte, in ipoteza "bani la saltea"), ci doar proprietati, se poate face ceva pe cale legala, sau plangerea mea penala va fi egala cu zero?

In ciuda frustrarii mele ca sunt lasata sa ma chinui de una singura cu toate cheltuielile (si credeti-ma, nu e usor cand locuiesti cu chirie, cum e cazul meu), nu ma intereseaza sa ii fac rau tatalui copilului, ci doar sa ii asigur fiicei mele un trai decent la care, consider eu, trebuie sa isi aduca aportul ambii parinti.
Multumesc inca o data!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 8 guests