pensia alimentara

Familiei
Cip-EL

Re: pensia alimentara

Post by Cip-EL » 18 Apr 2010, 00:24

inteleg ca daca cumva imi trece prin cap sa divortez, 25% din salariu pleaca la nevasta-mea ?! pentru intretinerea copilului? indiferent de marimea ratelor la banca si de valoarea facturilor de utilitati ?

agenda

Re: pensia alimentara

Post by agenda » 18 Apr 2010, 17:16

Cip-EL wrote:inteleg ca daca cumva imi trece prin cap sa divortez, 25% din salariu pleaca la nevasta-mea ?! pentru intretinerea copilului? indiferent de marimea ratelor la banca si de valoarea facturilor de utilitati ?
aaaaaa ....nuuuuuuu...cum ai inteles tu asa ceva??! nici gand. in cazul in care vei divorta copilul iti va plati tie 95% din alocatie...

attorneyatlaw

Re: pensia alimentara

Post by attorneyatlaw » 19 Apr 2010, 17:29

teodora wrote:Buna ziua! Ma confrunt si eu cu o problema.Sunt divortata din anul 2005 si am o fetita de 8 ani care a ramas la mine in intretinere.Fostul meu sot,tatal fetitei mele,este politist.Instanta de judecata la vremea respectiva a stabilit pensia de intretinere in cuantum de 25% din venitul net lunar.Incepand de anul acesta pensia fetitei mele a tot scazut.Pana acum luam aprox. 400 lei pe luna si acum m-am trezit cu 300 lei.Sunt aproape sigura ca nu i se retine pensia de intretinere si din banii de hrana,care fac parte din venitul sau lunar net.Acestia sunt trecuti pe fluturasul de salariu si sunt bani,nu bonuri valorice deci, eu consider ca fac parte din venitul sau si au caracter permanent.Ce pot face in situatia asta?Am auzit si pareri de genul ca daca il dau in judecata,instanta poate hotara un procent mai mic de 25 %.Ajutati-ma va rog! Trebuie sa spun ca fetita mea in afara de acea pensie alimentara nu primeste nimic altceva de la tatal ei,nici macar o vizita,despre bani,haine,carti,caiete,etc nici nu mai vorbim.El considera ca daca ii da pensie alimentara s-a achitat de toate obligatiile.Va multumesc!
aveti la indemana o actiune in care sa solicitati pe de o parte majorarea pensiei, pe de alta ca aceasta sa fie stabilita in suma fixa nu in procent, din toate veniturile lui.
Inclusiv norma de hrana.
Si @devil, eventualele datorii la banci NU pot conduce in niciun caz la scaderea cuantumului obligatiei de intretinere

angel

Re: pensia alimentara

Post by angel » 19 Apr 2010, 21:54

agenda wrote:
Cip-EL wrote:inteleg ca daca cumva imi trece prin cap sa divortez, 25% din salariu pleaca la nevasta-mea ?! pentru intretinerea copilului? indiferent de marimea ratelor la banca si de valoarea facturilor de utilitati ?
aaaaaa ....nuuuuuuu...cum ai inteles tu asa ceva??! nici gand. in cazul in care vei divorta copilul iti va plati tie 95% din alocatie...
:kiss: :aplauze: :aplauze: buna... asta Agenduto, n-am ce zice...si-l va mai ajuta si la plata ratelor la banci eventual :mrgreen:

Cip-EL

Re: pensia alimentara

Post by Cip-EL » 19 Apr 2010, 23:40

Mda, ... multumesc de ajutor, un simplu "da", "nu", "cel putin", "depinde...", era mai de folos.
Nu ma intelegeti gresit... nu tin sa platesc rate la banca, dar asa pot macar sa-i las copilului un apartament. Cat despre nuanta din intrebare... fara sa am un venit astronomic, 25% e mai mult decat face nevasta-mea. As vrea custodia, dar inteleg ca am mai multe sanse la 6 din 49.
...
Agenda, poti sa te abti.

agenda

Re: pensia alimentara

Post by agenda » 20 Apr 2010, 00:10

Cip-EL wrote: Agenda, poti sa te abti.
sigur ca pot! daca as si vrea...ar fi alta viata nu? :lol:

DevilMean

Re: pensia alimentara

Post by DevilMean » 20 Apr 2010, 00:12

attorneyatlaw wrote: Inclusiv norma de hrana.
Si @devil, eventualele datorii la banci NU pot conduce in niciun caz la scaderea cuantumului obligatiei de intretinere
Ok, cu aia sunt de acord cu tine.
Dar banii de hrana nu o sa-i iei in veci. Ce, vrei sa-i dau 2 bonuri pe luna? :crizaderas:

attorneyatlaw

Re: pensia alimentara

Post by attorneyatlaw » 22 Apr 2010, 22:14

DevilMean wrote:
attorneyatlaw wrote: Dar banii de hrana nu o sa-i iei in veci. Ce, vrei sa-i dau 2 bonuri pe luna? :crizaderas:
Io stiu? :mrgreen:
As mai verifica jurisprudenta inainte sa ma aventurez sa zic una ca asta

teodora2

Re: pensia alimentara

Post by teodora2 » 30 Apr 2010, 08:19

attorneyatlaw wrote:aveti la indemana o actiune in care sa solicitati pe de o parte majorarea pensiei, pe de alta ca aceasta sa fie stabilita in suma fixa nu in procent, din toate veniturile lui.
Inclusiv norma de hrana.
Si @devil, eventualele datorii la banci NU pot conduce in niciun caz la scaderea cuantumului obligatiei de intretinere
Nici nu mai stiu ce sa mai zic,2 luni primesc pensie de 300 lei si a treia luna de 600 lei.Cine sa mai inteleaga.Eu sunt de acord ca nu munceste in fiecare luna la fel dar,totusi.Sa spunem ca intr-o luna ii revine fetitei mele 300 lei din salariul lui,dar cand ii revine 600 lei?Doar nu munceste dublu,nu sta non stop la serviciu.E clar ca e ceva necurat la mijloc,dar asta e justitia din tara noastra.Sunt de acord si cu o alta actiune in instanta doar ca nu prea ii mai vad rostul.Poate aduce o adeverinta de salariu cu ce salariu vrea el trecut in ea,asa mi-a comunicat fostul sot,si ca se poate ca judecatorul sa stabileasca chiar o pensie mai mica procentual,asa ca.....Ce sa mai zic,asta e!

teodora2

Re: pensia alimentara

Post by teodora2 » 30 Apr 2010, 08:28

Cip-EL wrote:inteleg ca daca cumva imi trece prin cap sa divortez, 25% din salariu pleaca la nevasta-mea ?! pentru intretinerea copilului? indiferent de marimea ratelor la banca si de valoarea facturilor de utilitati ?

In primul rand nu "pleaca la nevasta-ta",ci la copilul tau,indiferent de ce rate la banca ai sau de valoarea facturilor de utilitati.Nu inteleg de ce toti ganditi ca le dati bani nevestelor?Le dati bani copiilor vostri.Eu,de exemplu,nu am umblat niciodata in pensia alimentara a fetitei mele.Este la banca si o va scoate ea cand va vrea.Deocamdata o pot intretine si fara pensia primita de la taicasu si sunt convinsa ca majoritatea mamicilor divortate isi pot intretine copii.Cand ai facut copilul nu te-ai gandit ca trebuie intretinut atat de tine cat si de mama?

DevilMean

Re: pensia alimentara

Post by DevilMean » 30 Apr 2010, 23:54

teodora punctul de vedere al lui Cip-El arata si o alta realitate, unele mame fac copii doar ca sa traiasca din pensiile alimentare...

teodora2

Re: pensia alimentara

Post by teodora2 » 01 May 2010, 10:01

DevilMean wrote:teodora punctul de vedere al lui Cip-El arata si o alta realitate, unele mame fac copii doar ca sa traiasca din pensiile alimentare...
Pe alea eu nu le numesc "mame".Mai rau este ca, copilul nu are nici o vina in toata povestea asta si el sufera cel mai mult.

DevilMean

Re: pensia alimentara

Post by DevilMean » 01 May 2010, 13:33

Intelegi acum la ce se referea el, mai sunt si asemenea specimene pe planeta.

angel

Re: pensia alimentara

Post by angel » 01 May 2010, 23:05

DevilMean wrote:Intelegi acum la ce se referea el, mai sunt si asemenea specimene pe planeta.

Specimenele sunt atat de o parte cat si de cealalta...haideti totusi sa incercam sa ramanem impartiali,ca nu ne putem erija noi, in judecatori de caractere...n-avem acest drept!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 18 guests