se poate opune mama la dreptul de vizitare al tatalui ?

Familiei
Post Reply
clienta_m

se poate opune mama la dreptul de vizitare al tatalui ?

Post by clienta_m » 11 Apr 2008, 22:09

divort cu minori, pronuntat acum 4 ani, timp in care tatal nu a cerut drept de vizitare pentru minora de 13 ani.
in acest timp tatal s-a vazut cu minora atunci cand a dorit el , neexistand un program regulat de vizitare si de petrecere a timpului in comun cu aceasta .
mama doreste sa se mute din orasul in care locuieste tatal.

in ce conditii , mama, care are tutela minorei, se poate opune la programul de vizitare al tatalui pe care acesta il solicita a se desfasura la domiciliul pe care il are in casa concubinei sale ?

mama nu se opune la dreptul de vizitare al tatalui ci la prezenta in preajma minorei a concubinei care a fost principalul motiv de divort .
Cum tatal si-a stabilit domiciliul in casa concubinei ce se poate face ?

MataHari

Post by MataHari » 11 Apr 2008, 22:36

Legal, nimic. Iar moral, cu atat mai putin. Mama ar trebui sa vada interesele adolescentei si sa nu dea prioritate resentimentelor pe care le are fata de "motivul de divort" in fata sentimentelor pe care orice copil ar trebui sa le aiba fata de ambii parinti.

agenda

Post by agenda » 11 Apr 2008, 23:37

si eu ca Matahari consider ca este corect sa ai in vedere interesele minorei si ATAT.
daca nu exista motive care ar putea dauna minorei, trebuie sa faci ceea ce este corect, indiferent de alte sentimente care te pot incerca.

indian

Post by indian » 13 Apr 2008, 09:27

Dpdv juridic, nu prea ai ce face.
In fapt insa, incearca sa lasi copilul sa decida. Este singurul care poate hotara daca sta in vacanta de vara (de exemplu) 3 saptamani cu tatal sau dupa 1 saptamana plange si zice ca vrea acasa. Probabil ca este greu, insa nu ai alta varianta.

clienta_m

Post by clienta_m » 19 Apr 2008, 14:50

Va multumesc pentru raspunsuri.
V-am urmat sfaturile si am permis deja fetei sa isi viziteze tatal in casa concubinei sale.Timp de aproape 4 ani, domnul si-a vazut copilul cam la un interval de 2-3 luni, atunci cand a avut chef.
Ideea este ca femeia are un baiat de care fostul se ocupa si fata a suferit foarte mult,acum 4 ani la divort .
Din pacate cred ca acum va suferi din nou fiind obligata sa isi suporte noua familie .

Va rog sa-mi spuneti daca sunt obligata sa ma prezint in instanta si daca nu o voi face ce se va intampla ?
Dupa cum v-am mai spus nu vizitelor ma opun ci locatiei in care au loc si anturajului aferent.

serafim

Post by serafim » 19 Apr 2008, 15:01

eu inteleg ca minora in momentul divortului avea 13 ani iar acum are 17 ???? daca au trecut 4 ani de la divort ?

???????

Eugen

Post by Eugen » 19 Apr 2008, 19:06

Domiciliul tatalui nu conteaza in stabilirea programului de vizitare. Daca sunt totusi motive temeinice, se poate solicita pe cale judecatoreasca, modificarea programului de vizitare, in sensul ca vizita sa se faca la domiciliul mamei, fara ridicarea minorului.

Daca este in interesul minorului sau nu, puteti aprecia.

Sau poate este in interesul mamei ? :)

kinga

Post by kinga » 19 Apr 2008, 19:13

Eugen wrote:fara ridicarea minorului.
:)
acu depinde de minor......

MataHari

Post by MataHari » 19 Apr 2008, 23:02

Ai luat o decizie inteleapta, nu-ti fa probleme, adolescentele sufera din orice, asa ca acorda credit puterii ei de a asimila noua situatie, asa am devenit cu totii adulti.

clienta_m

Post by clienta_m » 27 Apr 2008, 17:56

Interesul minorei ,care acum are 17 ani, este sa primeasca o educatie coerenta ca exigente si atitudine din partea parintilor.Atunci cand vede zilnic o mama obosita de munca si care se zbate sa rezolve tot felul de probleme ,care ii cere sprijinul pentru plata cablului sau a curentului , normal ca tanjeste dupa prezenta cuiva care nu o bate la cap, nu-i impune restrictii, nu-i cere sa plateasca facturi si a carui prezenta a fost si este asociata cu excursii la munte, la mare, cu petrecerea zilelor de sarbatoare (calm, relaxare,cadouri).
Daca in plus , in noua familie , la fiecare vizita, nu este implicata in nimic, pentru ca trebuie sa se simta bine.....intelegeti si voi ce urmeaza, si de fapt ceea ce a inceput sa se petreaca !
Asa am devenit cu totii adulti, e adevarat....depinde insa ce fel de adulti !
Avantajul meu, apropo de vizitele tatalui la domiciliul fetei sale au fost si sunt nule.....domnul nu a mai calcat pe aici, desi nu a avut nici o restrictie in fapt....nici macar pentru a se implica in probleme administrative legate strict de confortul zilnic al fetei lui....

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 29 Apr 2008, 16:06

Sigur ca daca vede in fiecare yi o mama obosita va cauta un loc in care sa se simta mai putin o povara.
Daca insa ar vedea in locul mamei obosite si suparate o mama dispusa sa fie prietena ei si sa-i acorde credit indeajuns incat sa-si asume ea singura responsabilitatea propriilor decizii s-ar putea sa nu mai incerce sa fuga.
Sa fim cinstiti, nici tie nu ti-ar placea sa traiesti langa cineva permanent obosit si fara chef.
Stiu ca este o responsabilitate mare sa cresti un copil insa ti-ai asumat-o atunci cand l-ai facut si in plus cand l-ai cerut la divort.
las-o sa incerce sa vada daca tatal si sotia sa sunt tot atat de permisivi si cand sta pe capul lor mai mult decat o zi sau doua la sfarsit de saptamana. E foarte usor sa fi parinte de week-end....

Eugen

Post by Eugen » 03 May 2008, 16:01

In ceea ce am raspuns, am incercat "pozitia legala". Individual, fiecare om care se afla in asemenea situatie are argumente suficiente in favoarea sa. Noi, juristii, ne adaptam mai greu pozitiilor sufletesti ale justitiabililor. Nu ar strica si parerea unor psihologi in aceasta privinta.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests