Ajutor!sunt foarte speriata!!Am furat din Kaufland Germania

Discutii privind procedura penala
Guest

Re: Ajutor!sunt foarte speriata!!Am furat din Kaufland Germa

Post by Guest » 12 Aug 2013, 16:37

Bbb wrote:Sunt studenta in ERASMUS in germnia si zilele trecute am furat ceva din kaufland -m-au prins
buna,ma scuzi,am patit si eu,se face dosar?vreau sa plec in america,oare mi se va da viza?imi va aparea daca am dosar?

Dan Romanu

Re: Ajutor!sunt foarte speriata!!Am furat din Kaufland Germa

Post by Dan Romanu » 14 Sep 2014, 22:08

Stai linistita ! Eu am avut prejudiciu de 3500 de euro si mia dat drumu !

Valoarea sub 50 de euro ... chiar daca te duci la politie si iti face niste acte ....procurorul sef nu are nici o treaba cu tine !

Mie mereu imi zice gen " vrem sa prindem pestii mari " nu avem chef de pesti mici ca tine !

Spor

Guest

Re: Ajutor!sunt foarte speriata!!Am furat din Kaufland Germa

Post by Guest » 12 Oct 2014, 05:04

Se pare ca cei din Kaufland sut tare vigilenti :neutral: . Am cazut si eu in plasa lor... :wall: In fine, la mine povestea este ceva mai lunga, nu vreau sa detaliez aici, dar cam acelasi scenariu, in care domnul vine si te insoteste in camera cu pricina... Am platit suma de 100 de Euro pe loc cu speranta ca se termina totul aici... Acum insa am primit o scrisoare cum ca luni urmeza sa fiu intervievata la sectie. Nu mi s-au dat detalii. Vreau sa stiu daca se pune problema unui dosar penal sau daca mai trebuie platit ceva, daca intr-adevar iti ramane asta ca "o pata" de care nu mai scapi veci pe cazier. Va rog, cei care ati trecut deja prin asta...sau cei care stiti detalii legate de un caz asemanator sa imi spuneti si mie la ce sa ma astept.
Multumesc anticipat!

Guest

Re: Ajutor!sunt foarte speriata!!Am furat din Kaufland Germa

Post by Guest » 16 Oct 2014, 08:55

spune-mi si mie cum ai rezolvat, sunt in acelasi rahat, dar in norvegia.

Guest

Re: Ajutor!sunt foarte speriata!!Am furat din Kaufland Germa

Post by Guest » 16 Oct 2014, 09:08

am patit acelasi lucru aseara in norvegia, nu am furat, pur si simplu sotul meu nu era langa mine si am pus o oja si un ruj in buzunar cu gandul sa le pun in cos, apoi am uitat de ele, cand sa platim la casa, a inceput sa sune alarma, nici nu stiam ce se intampla, m-au luat intr-o camera, o tipa a scris o hartie, dar nu prea am inteles bine ce, m-a pus sa semnez si mi-a luat datele de pe pasaport, ca alt act nu aveam la mine. Au zis ca raporteaza la politie, iar eu ies din tara sambata, vreau sa stiu ce mi se va intampla, ma vor opri la aeroport? Sunt disperata, nu mai am liniste, imi vine sa vomit mereu, ma inteapa inima. Am spus ca le platesc, dar nu au vrut, apoi mi-au cerut nr de telefon si l-am dat. Urmeaza sa ma contacteze politia? Mi-e rusine de sotul meu, am vazut ca nu ma crede ca am uitat sa le pun in cos si am renuntat sa mai incerc sa il conving. Am facut cumparaturi de cca 1500 kr, nu ma coboram sa fur o oja de 20 kr si un ruj de 100 kr, parca, nici nu mai stiu.
Va rog disperata sa imi spuneti, daca stiti, ce mi se poate intampla.Mi-e teama ca afla familia mea din Romania, eu am venit 2 sapt in concediu aici, la sotul meu, care e roman si lucreaza aici. Nu am avut niciodata probleme cu politia sau de genul asta.
Va implor sa imi raspundeti daca stiti. Arianna.

Vizitator

Re: Ajutor!sunt foarte speriata!!Am furat din Kaufland Germa

Post by Vizitator » 27 Feb 2015, 17:36

In cazul cu Norvegia mai aveti un stadiu al aspectului ??
Va multumesc.

Peter

Re: Ajutor!sunt foarte speriata!!Am furat din Kaufland Germa

Post by Peter » 01 Apr 2015, 13:01

Buna,

in Germania exist o asa numita limita de "bagatela" pentru furturi §248a StGB (Cod Penal German). Astfel pentru ca sa se declanseze proceduri penale in aceste cazuri este nevoie de o plangere prealabila din partea celui pagubit.

Chiar is in cazul in care se depune plangere penala, procuratura dispune in cele mai multe cazuri incetarea uramririi penale pentru lipsa pericolului social.

In cel mai rau caz se termina totul cu o amenda penala care este dispusa intr-o procedura scrisa fara sa fie nevoie de prezentarea in instanta (Strafbefehl).

Cu stima

gheorghe anton

Re: Ajutor!sunt foarte speriata!!Am furat din Kaufland Germa

Post by gheorghe anton » 18 Jul 2015, 22:30

pai te.ai dus in germania sa furi daia faceti romania de ras sa-ti fie rusine.

Guest

Re: Ajutor!sunt foarte speriata!!Am furat din Kaufland Germa

Post by Guest » 23 Jul 2015, 01:44

Stai linistita nu Ai ce Sa patesti :) in del mai Rau caz cand vei fi legitimate prima oara Si verificata o Sa trebuiasca sa platesti amenda pe loc dada nu Ai banii o Sa te Tina inchisa pana iti sauce cnv ..

Malyn

Re: Ajutor!sunt foarte speriata!!Am furat din Kaufland Germa

Post by Malyn » 03 Aug 2015, 22:53

Succes la furat in continuare dragi romani. Furati cat puteti ca acum e ocazia. Rupeti kauflandurile.

Guest

Re: Ajutor!sunt foarte speriata!!Am furat din Kaufland Germa

Post by Guest » 28 Aug 2015, 16:04

Vizitator wrote:In cazul cu Norvegia mai aveti un stadiu al aspectului ??
Va multumesc.

arianna

Re: Ajutor!sunt foarte speriata!!Am furat din Kaufland Germa

Post by arianna » 28 Aug 2015, 16:15

In cazul cu Norvegia, am mai venit in primavara in norvegia, nu am avut probleme, insa acum cand am venit, in august, la controlul pasapoartelor mi-a spus ca am o amenda de platit.Am platit-o pe loc, mi-au dat o chitanta si au zis ca pot sa plec.

As vrea sa stiu daca asta a fost tot si daca anunta autoritatile din Romania despre fapta mea. Mor de ciuda ca mi s-a intamplat asta, de cate ori plec de aici, pentru tot ce am in bagaj, adica cadouri pt cei de acasa, iau toate bonurile cu mine. A fost fara intentie, eram obosita dupa un drum pe care il facusem in alt oras, si pur si simplu am uitat sa le pun in cos la sotul meu, care se uita la niste articole de pescuit in cealalta parte a magazinului. Cand am probat hainele la cabina, pe care de altfel le-am si cumparat, nu am avut unde sa pun rujul si oja si le-am bagat in buzunar pana probez sacourile si alte alea,SI AM UITAT DE ELE.

Din octombrie anul trecut am stat intr-un permanent stres.

Stiti cumva daca vor anunta politia si in Romania? Va multumesc anticipat pt raspunsuri.

Stefan

Re: Ajutor!sunt foarte speriata!!Am furat din Kaufland Germa

Post by Stefan » 26 Dec 2015, 21:40

Acum am dat de postarile astea. Sincer, nu-mi vine a crede ce citesc. In primul rand, sa va fie rusine. In al doilea, sa va fie rusine. Asa a fost poporul asta de sute de ani.. Auzi si la ala.. Inginer sa fure. Vai de capul vostru, nesimtitilor. Mi-e rusine ca sunt roman

lucian

Post by lucian » 07 Feb 2016, 13:03

Am facut acelasi lucru acum 2 saptamani am furat din Norma ceva si am fugit a urmat bine inteles ca a trebuit sa il imping sa pot fugi dar. Au aflat tot unde stau si unde lucrz nu am dat nici o declaratie dar totusi ma vor trimite toata povestea in tribunal.Intrebarea mea e ma poate acuza de agresiune cumva sau ca am fugit de acolo pe langa acuzatia de furt?? Si :???: la o saptamana dupa cele intamplate am mai dat si peste un semn de circulatie cu masina si am fugit si de acolo ca urmare dupa toate cele intamplate cam ce credeti ca se intampla?

Guest

Re: Ajutor!sunt foarte speriata!!Am furat din Kaufland Germa

Post by Guest » 03 Dec 2016, 21:00

tudorelcr wrote:Buna ziua,
...imi vine sa intru in pamant de rusine, am furat un obiect din Kaufland, Germania (o lampa USB, costa vreo 10-15 eur). A venit politia, am recunoscut fapta si au completat un formular in locul meu, ca nu prea vb. bine germana, in care spuneam ca imi pare rau pt. cele facute. Nu stiu de ce am facut asta, nu sunt infractor...nu eram...lucrez ca inginer aici, castig destul de bine...nici macar nu aveam nevoie de obiectul ala. Trec printr-o depresie puternica, care m-a impinge la lucruri urate...imi vine sa ma sinucid :-(((, atat de usor si fara nici un sens mi-am distrus viata mea si a familiei mele.

Va implor daca m-a puteti ajuta cu un sfat, am mare nevoie. Nu vreau sa ma pierd de tot, a fost doar un incident izolat :(((, cu siguranta nu as mai face asa ceva niciodata.
Stiti ce pedeapsa ma asteapta?

Momentan astept sa-mi vina prin posta decizia de la politie sau judecatorie.
Cei de la Kaufland mi-au spus ceva de plata a 100 eur, dar nu am mai platit nimic pe loc ca politia mi-a spus sa merg acasa. Imi trimit cei de la Kaufland prin posta ceva, sau trebuie sa trec eu pe la ei sa intreb?

Va multumesc pt. orice sfat sau parere

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests