"Loviri si alte violente" . . .Doar m-am aparat.Rog sfaturi

Discutii privind procedura penala
Post Reply
LAwR

"Loviri si alte violente" . . .Doar m-am aparat.Rog sfaturi

Post by LAwR » 16 Jul 2010, 20:51

Buna seara.
Precum restul oamenilor care deschid topicuri pe aici, am si eu o mica problema la care doresc niste raspunsuri, daca se poate. Imi cer scuze pentru lungimea mesajului dar am incercat sa descriu cat mai bine ce s-a intamplat:

In data de 27 ianuarie 2010 am avut un "mic" incident in trafic.
Mergeam regulamentar pe un drum cu 2 benzi, (banda 1 ocupata de masini parcate, obstacole, etc, ca majoritatea din romania), si vine unu cu o alta masina, cu viteza din spate, sa ma depaseasca pe dubla continua. Se apropia o curba si din contra sens apare alta masina. Asta sa imi taie repede calea, de nu franam brusc intram in el, dupa care tot el pune frana brusca si ma opreste, ocupantii masinii incepand sa arate scene obscene si probabil sa ma injure tot pe mine (nu auzeam nimic, ascultam muzica, doar le-am raspuns cu aceleasi semne), dupa care au demarat.

Intamplarea face sa ii prind din urma, sa ajung in spatele lor si ii dau un claxon. Din nou opreste masina si incep cu semnele(in special ocupanta locului din spate, fiica lui, pe ea am vazut-o cel mai bine). Apoi vad ca se deschid usile dintr-o data, iar din masina apare un "respectabil"domn in varsta de vreo 40-50 ani, bine facut, sotia sa, si pitipoanca de fiesa. Eu eram insotit de un prieten.

Ma dau la randul meu jos(20 ani, 75kg) si toti astia se indreptau catre mine injurandu-ma, amenintandu-ma, ca cine sunt ei, ca ce imi fac ei mie, ca m-am pus cu cine nu trebuie, bla bla bla, iar domnul incepe sa ma impinga si sa ma loveasca. Am ripostat loviturilor, scumpa lui fiica s-a bagat si ea in joc sa ma loveasca. Vazand intentiile lor si speriindu-ma, m-am repezit in masina si am insfacat o "tomfa" si i-am aplicat "domnului" cateva lovituri cu aceasta, ca sa se potoleasca. De fata nu m-am atins!

In tot acest timp, insotitorul meu a incercat sa ne desparta, dar fara sa reuseasca.
Pana la urma ne-am calmat cu totii, ei au incetat si cu amenintari, am tras masinile din drum (el cu a lui blocase tot traficul, eu nu aveam pe unde sa mai trec oricum, cei din spate de asemenea). Fiesa se ruga de mine sa ii dau bani ca isi rupsese aproape toate unghiile I-am aruncat 50 lei in scarba, s-a dus fericita la taicaso, dar domnul a venit si mi-a inapoiat suma
Apoi fiecare si-a vazut de drumul lui.

Cineva de pe margine a sunat repede la politie si am inteles ca dupaceea a aparut si politia (ca de obicei, dupa ce totul e gata). Ma trezesc cu o citatie, am fost la politie, am dat declaratie cu privire la ceea ce s-a intamplat, iar domnii nostrii agenti, m-au felicitat cu o amenda de 200 lei pentru "participare la altercatia provocata de XxXxXxXx, lovindu-ne reciproc, de la o sicanare in trafic." De asemenea un gura-casca pe care l-au interogat politistii cand au ajuns la fata locului, am inteles ca a declarat faptul ca eu i-am batut pe ala si pe fiesa.

Eu am declarat la randul meu totul la politie, cum s-a intamplat, iar domnii de acolo au spus doar ca ar fi trebuit sa raspund doar in modul in care am fost agresat, dar cum "domnul" era aproape dublu cat mine, pana la urma eu consider ca am procedat "normal", sub actiunea stress-ului, fricii de moment.

Eu nu am avut timp sa umblu pe la spital, apoi pe la politie sa depun plangeri pentru un debil mintal, a2a zi a trebuit sa plec in celalalt colt de tara unde am stat aproximativ o luna. Dar am zis in gandul meu ca daca asta depunde plangere, voi depune si eu dupaceea.

Dar uite ca el a depus plangere iar eu am primit instiintarea inceperii urmaririi penale in dosarul xxxx dupa 2 luni si cateva zile de la incident.

Respectivul a lucrat prin politie inainte, deci are ceva cunostinte.
Am inteles ca si-a scos certificat medico-legal pentru vreo 14-17 zile, desi el nu avea absolut niciun semn vizibil dupa incident, iar fiesa si-a scos pentru vreo 2-3 zile, ca si-a rupt unghiile in hainele mele :)

Am luat legatura cu respectivul pentru a ne "impaca" dar a avut nesimtita pretentie de a le da 2000 euro pentru retragerea declaratiilor! Asa ca am incetat orice contact cu el.

Martorului meu nu ii s-a luat declaratie atunci, in perioada incidentului, abia dupaceea a fost chemat dar nu mai vrea sa se prezinte pentru ca l-a speriat cineva ca daca va da declaratie, dupaceea numai pe la politie v-a umbla.

In fine, eu am mai facut rost de vreo 2 martori, dar nu ne-am potrivit nicicum sa mergem toti sa depunem declaratii. Au trecut deja aproape 7 luni de la incident. Astazi am fost sunat sa ma prezint cu martorii ca sa le ia declaratii, bla bla bla, dar cine naiba mai sta pe acasa in aceasta perioada de vara-vacanta. Si eu voi pleca marti din tara, pentru vreo 3 saptamani. I-am explicat situatia politistului si a zis ca s-ar putea sa fiu judecat in lipsa in aceasta perioada, deoarece si el intra in concediu iar alt coleg mai "dur" se va ocupa de situatie.

Acum vin intrebarile mele:

Totusi, ce pot pati cel mai rau dupa aceasta situatie? In viziunea mea: viata mi-a fost pusa in pericol de 3 ori in acea zi, de doua ori in incidentele cu masinile in care era sa provoace accidente, apoi cand au inceput loviturile din partea lui :) Eu doar m-am aparat si am raspuns la ce mi s-a oferit.

S-ar putea intampla ceva in perioada cat sunt plecat din tara? Adica nu s-a intamplat nimic in atatea luni, si tocmai acum cand plec eu in concediu sa se intample toate?

Persoana care era cu mine in masina poate fi obligata sa depuna declaratie? Atat eu cat si celalalt "domn" l-am amintit in declaratiile noastre, domnul a declarat chiar faptul ca martorul meu l-a tinut iar eu i-am dat cu bata in cap, desi martorul meu in niciun caz nu a facut asa ceva:)

Ce ar mai fi de facut in aceasta situatie? Eu in niciun caz nu am de gand sa ii dau vreun ban!

Nu am avut niciodata niciun fel de probleme cu politia, doar doua amenzi contraventionale, una pt viteza iar cealalta pt stationare. In rest, curat ca lacrima:)

Va multumesc mult pentru rabdarea de a-mi citi postul si va multumesc anticipat pentru raspunsurile la intrebarile mele!

darkblack

Re: "Loviri si alte violente" . . .Doar m-am aparat.Rog sfaturi

Post by darkblack » 19 Jul 2010, 09:21

http://www.google.ro/images?um=1&hl=ro& ... =&gs_rfai= - asta e tonfa, nu?

"Vazand intentiile lor si speriindu-ma, m-am repezit in masina si am insfacat o "tomfa" si i-am aplicat "domnului" cateva lovituri cu aceasta, ca sa se potoleasca. De fata nu m-am atins!"

E bine ca ai primit acea amenda pt altercatie provocata de respectivul, pt k asa dovedesti ca ai fost provocat. Dar infractiunea de vatamare corporala va exista in continuare in sarcina ta, doar ca vor exista si circumstante atenuante in favoarea ta (art.73 lit.b C.pen.)
Cu privire la fata, eu nu mi-as face griji deoarece in ceea ce o priveste totul s-a intamplat din culpa si, daca certificatul se refera la ruperea unghiilor, atunci e si mai bine deoarece, in viziunea mea, asta inseamna ca ea te-a atacat.

Atentie: ei nu trebuie sa-si retraga declaratiile, ci sa mergeti in fata organului si sa declarati in scris ca v-ati impacat art.181 alin.3 C.pen.

Daca a fost inceputa urmarirea penala, eu as apela la un avocat. Dar in acelasi timp, m-as gandi si daca nu mi-ar fi mai usor (timp, bani, nervi samd) sa ma impac cu respectivul. Daca el a cerut 2000, cred ca poate fi induplecat la 1000, daca ii explici frumos ca fiica-sa n-are nicio treaba (art.184 C.pen., n-are peste 10 zile si oricum, ea te-a atacat)

LAwR

Re: "Loviri si alte violente" . . .Doar m-am aparat.Rog sfaturi

Post by LAwR » 19 Jul 2010, 18:02

Nu sunt trecut la Vatamare Corporala, ci la Loviri si alte Violente. E o diferenta destul de mare intre ele, cred.

Eu nu am de gand sa ii dau niciun ban. De ce i-as da? Imi pune inclusiv viata in pericol, apoi el e mare cocos, sare la bataie, da primul in mine, apoi vazant ca nu ma poate bate merge si depune plangere? Nu mi se pare corect. E un comportament de neacceptat pentru un fost reprezentant al legii si de asemenea un tupeu nesimtit. Ditamai omul de 45-50 ani se pune cu un copil de 20 ani.

Am inteles ca cel mai grav pot iesi la 3 luni cu suspendare + eventuale cheltuieli de judecata de cateva sute lei. Eu as fi multumit. In urmatorii 3 ani nu ma va afecta cazierul cu nimic.
Este adevarat?
Multumesc mult pentru interesul acordat cazului meu :)

darkblack

Re: "Loviri si alte violente" . . .Doar m-am aparat.Rog sfaturi

Post by darkblack » 19 Jul 2010, 22:45

Scuze pentru confuzie :D
Sfatul meu este in continuare sa rezolvi amiabil

sansiro

Re: "Loviri si alte violente" . . .Doar m-am aparat.Rog sfaturi

Post by sansiro » 20 Mar 2011, 23:18

fa-le si tu plangere pentru lovire si cere-le si bani. Mai ales ca ai si martor... Iti cere, i ceri, te baga, il bagi. Da-i bataie (la figurat:D)

CHRISTIAN73

Re: "Loviri si alte violente" . . .Doar m-am aparat.Rog sfaturi

Post by CHRISTIAN73 » 09 Aug 2011, 19:25

sfatul meu e sa va luati un avocat cu care sa va consultati va va putea andruma cel mai bine,si sa vorbiti cu martorul care a fost cu dumneavoastra an acel moment sa depuna marturie nu are de ce sa ai fie frica ,decat sa ancercati sa va ampacati cu aceasta persoana ff agresiva, care dupa tot ce sa antamplat din cele precizate de dumneavoastra mai doreste si bani :-? nu merita nimic nici 1 ron el e cel care va agresat ........

av_dvasilescu

Re: "Loviri si alte violente" . . .Doar m-am aparat.Rog sfaturi

Post by av_dvasilescu » 10 Aug 2011, 20:53

Buna seara,
Eu iti recomand sa mergi la politie si sa faci dovada faptului ca esti plecat din tara pentru 3 sapt, iar la intoarcere sa te prezinti si sa iei taurul de coarne.
Nu este in nici un caz bine vazut faptul ca nu te prezinti la politie, va fi interpretat ca te sustragi de la urmarirea penala si atunci vei suporta consecintele, pentru ca un dosar penal nu se opreste din solutionare pentru ca nu se prezinta vreuna dintre parti.
Daca nu mergi sa iti spui versiunea de unde sa stie organele de urmarire penala ca tu ai fost provocat si indreptatit sa faci ceea ce ai facut.
Totodata eu sunt de parere ca nu ar trebui sa ii dai bani partii vatamate, pentru ca in cel mai rau caz, daca spui ca nu ai antecedente penale, poti primi o pedeapsa cu suspendarea executarii ( nu cred ca asa mare cum spui tu, poate termenul de incercare este atat de mare).
In ce priveste sfatul lui sansiro de a depune si tu la randul tau plangere, sfatul era bun dar e cam tardiv; aceasta se depune in termen de 2 luni de la incident.
Toate cele bune.

ignite

Re: "Loviri si alte violente" . . .Doar m-am aparat.Rog sfaturi

Post by ignite » 11 Aug 2011, 15:32

AM CITIT PARŢIAL MESAJUL.

AI COMIS INFRACŢIUNEA DE LOVIRE SAU ALTE VIOLENŢE FĂRĂ DISCUŢII.
AIA NU E APĂRARE.

CREDE-MĂ!

wittmann

Re: "Loviri si alte violente" . . .Doar m-am aparat.Rog sfaturi

Post by wittmann » 11 Aug 2011, 16:03

Banuiesc ca ai observat ca subiectul e vechi de peste 1 an de zile?

LAwR

Re: "Loviri si alte violente" . . .Doar m-am aparat.Rog sfaturi

Post by LAwR » 13 Aug 2011, 20:58

Poveste "s-a incheiat", am fost scos de sub urmarire penala si am primit amenda administrativa de 1.000 lei pe care nu am platit-o si mi s-a spus ca daca nu o platesc se prescrie oricum in 2-3 ani parca, iar in acest timp e trecuta doar la fisc la "datorii" si ma poate incurca in cazul in care doresc sa vand un autoturism de exemplu.

ignite, ar fi mai bine sa citesti tot inainte sa comentezi aiurea. Singura mea greseala este aceea ca nu am depus la randul meu plangere in cele 2 luni avute la dispozitie. Dar de acum stiu ce e de facut, as depune plangere si pentru o injuratura :) Asa e cand esti mic si la inceput, nu are nimeni cine sa te invete, sa te indrume, etc.

ignite

Re: "Loviri si alte violente" . . .Doar m-am aparat.Rog sfaturi

Post by ignite » 17 Aug 2011, 09:07

wittmann wrote:Banuiesc ca ai observat ca subiectul e vechi de peste 1 an de zile?
BA...NU AM OBSERVAT. SI DACA NU AM OBSERVAT CARE AR FI PROBLEMA?

CA SPEŢĂ...E ÎN PICIOARE.

VAD CĂ EŞTI FOARTE PROASPĂT. ŞI AI O INTELIGENŢĂ ASCUŢITĂ. NU TE DOARE?

Aikidoady

Re: "Loviri si alte violente" . . .Doar m-am aparat.Rog sfaturi

Post by Aikidoady » 24 Aug 2011, 01:05

Salut LAwR
Desi problema ta juridica a fost rezolvata, consider ca este necesara sa fii pe deplin lamurit in legatura cu starea de fapt a lucrurilor petrecute in cazul tau, astfel incat, pe viitor, sa stii foarte bine ce ai de facut intr-o situatie asemanatoare.
Aceasta cu atat mai mult cu cat, intelepciunea unui om este data de invatamintele cu care ramane in urma comiterii unei greseli si nu de numarul acestora.
Voi incerca sa rezum faptele:

Situatia cu care tu te-ai confruntat acum aproximativ 1 an de zile, cred ca este una tipica in randul conducatorilor auto.
Aceasta depinde si de personalitatea celui care se afla la volanul unui autoturism. Grijile cotidiene, stresul datorat multor factori, lipsa de preocupare pentru cultura si educatie personala, mediile nocive in care se invart unii oameni, precum si deficientele de personalitate ale unora, sunt tot atatia factori care genereaza acel comportament agresiv in randul maselor de soferi.
Ne trebuie mult calm si rabdare, intelepciune si iubire de oameni ca sa putem preveni o asemenea situatie ori sa o putem gestiona intr-un mod agreabil pentru ambele parti.
Studiind cazul tau, din cele descrise de tine, in care si subiectivismul poarta o amprenta ce face un pic dificil procesul de aflare a adevarului, se desprinde faptul ca te aflai la volanul unei masini si un sofer mai grabit incerca sa puna in dificultate traficul rutier. Mai mult decat atat era si foarte irascibil, dupa cum relatezi tu.
Ce era de facut?
In primul rand, trebuia sa incerci sa eviti pe cat posibil o altercatie chiar si la nivel psihic, cu respectivul domn.
Daca siguranta sofatului tau era pusa in pericol de manevrele potential periculoase ale celuilalt participant la trafic, era indicat sa incerci sa gasesti un loc in care sa te opresti si sa astepti indepartarea soferului "furios". Mentionez ca in asemenea situatii, riscul unor accidente rutiere este foarte probabil. De aceea, trebuie multa atentie si nicidecum nu este indicat sa ne hazardam in grandomanii care ne pot costa viata sau moralitatea.
Ajuns in situatia expusa, cand oamenii din masina se indreptatu catre tine furiosi, trebuia sa incerci sa aplanezi conflictul printr-o atitudine pozitiva, concilianta, din care ambele parti sa poata iesi fara ca orgoliul lor sa fie atins. Sentimentul de importanta al fiecarui om este un buton pe care daca stim sa il controlam, obtinem rezultate uimitoare. Cu siguranta, in urma unei asemena atitudini, totul s-ar fi rezolvat altfel.
Dar sa ne rezumam la cele intamplate, in exactitatea lor.
In momentul in care, agresat fiind, te-ai deplasat la autoturismul tau, pentru a te inarma cu o tonfa (arma alba) tu ai devenit din persoana agresata agresor. Ai depsait limitele legitimei aparari, care, potrivit art. 44 Cod Penal, trebuie sa fie proportionala cu gravitatea atacului, deci a pericolului.
Desigur ca proportionalitatea apararii cu atacaul nu reprezinta o echivalenta de ordin matematic intre aparare si atac, adica nu inseamna ca daca cineva te ataca cu o bata, sa te aperi tot cu o asemenea arma. Ideea este ca, in raport de gravitatea atacului si de mijloacele folosite, apararea ta sa fie eficienta dar sa nu se transforme in contrariul ei, pentru ca din legitima, apararea ta va deveni nelegitima si va da nastere la o posibila aparare legitima. Este foarte subtila aceasta distinctie.
Daca te-ai fi limitat la a te apara impotriva agresiunilor fizice neinarmate, prin posibilitati de aparare tot neinarmate (eschive, blocari, fuga, chiar si unele lovituri), apararea ta ar fi fost legitima si, in ipoteza in care agresorul ti-ar fi facut plangere penala, tu ai fi putut sa o contracarezi cu o alta plangere prin care descriai cele intamplate si probai starea de legitima aparare, care, odata constata de catre organele judiciare (organul de urmarire penala - organul de politie, in cazul nostru), constituia o cauza care inlatura caracterul penal al faptei, ceea ce inseamna ca, si in ipoteza in care, provocai acelei persoane vatamari ce necesitati un anumit numar de ingrijiri medicale, nu ai fi raspuns penal, deoarece fapta ta nu ar fi fost savarsita in mod deliberat si intentionat, ci sub imperiul unei constrangeri morale, careia nu i-ai putut rezista, acest aspect constituind, de asemenea o cauza care inlatura caracterul penal al faptei. Deci toate argumentele si starile de fapt pledau, intr-o asemenea situatie, in favoarea ta.
Puteai imobiliza agresorul, il putea lovi, il puteai domina fizic pana la momentul inlaturarii pericolului reprezentat de atacul sau si toate acestea sub acoperirea legii.
Iata ca legea penala si procesual penala nu conditioneaza o persoana sa nu isi faca dreptate singura (sa se apere) intr-o asemenea situatie, ci pune la dispozitia ei posibilitati licite prin care se poate salva in fata unui pericol iminent si care nu putea fi inlaturat altfel, apelul la organele de politie fiind tardiv si fara eficienta pentru prevenirea unei vatamari, intr-o atare situatie, care se deruleaza, de cele mai multe, cateva secunde.
In concluzie, fapta ta s-a incadrat juridic in infractiunea de lovire sau alte violente, prevazuta si pedepsita de art. 180 C.pen., deoarece numarul de ingrijiri medicale ale victimei s-a incadrat in limita maxima de cel mult 20 de zile, prevazuta de alin. (2) al articolului sus-citat.
Ce era de facut in situatia in care ai fost citat in calitate de faptuitor (persoana cercetata penal, asupra careia exista presupunerea ca a savarsit o fapta penala) in cauza penala respectiva?
In primul rand, in declaratia pe care ai dat-o trebuia sa evoci faptele cu strictete, asa cum s-au intamplat (asa cum ai facut, probabil). Acum aveai doua posibilitati:
1. sa te limitezi la a te apara declarand cele petrecute si proband existenta legitimei aparari;
2. sa formulezi o plangere penala, impotriva agresorilor, sub aspectul savarsirii infractiunii de lovire sau alte violente, in varianta simpla, deoarece nu era cazul ingrijirilor medicale in ceea ce te priveste.
in cea de-a doua ipoteza, aveai posibilitatea sa te constitui atat parte vatamata in procesul penal cat si parte civila si sa soliciti, la randul tau, daune morale sau materiale, in functie de prejudiciul suferit, daca exista.
In duelul judiciar care se forma, fiecare dintre partile in procesul penal, aveau posibilitatea sa propuna probe in vederea aflarii adevarului in cauza penala respectiva.
In cazul tau, am inteles ca, persoana care era cu tine la momentul petrecerii faptelor, nu era hotarata daca sa faca declaratie in calitate de martor sau nu. Intr-o atare situatie, probarea celor intamplate si demersul de aflare a adevarului erau niste deziderate greu de implinit, pentru ca, in lipsa probelor, orice cauza penala nu poate fi solutionata in concordanta cu starea de fapt reala a celor intamplate.
In situatia ta, puteai aduce martori care nu au participat la desfasurarea evenimentelor ci care auzisera de la tine cele intamplate, sau de la alte persoane existente la fata locului sau chiar acele persoane.
In lipsa si a acestor din urma probe, puteai spera ca organele de cercetare penala vor afla adevarul in urma declaratiilor si a confruntarilor la care s-ar fi procedat in speta.
De obicei, infractiunile de violenta care nu lasa urme (uneori chiar si cele care produc suferinte fizice majore), precum si infractiunile care aduc atingere demnitatii persoanei (insulta, calomnie ) sunt mai greu de dovedit, tocmai datorita imposibilitatii preconstituirii sau existentei vreunui mijloc de proba, toate acestea datorita impreviziunii cu care se savarsesc acestea.
Oricum, in cea mai nedorita varianta, situatia ta s-ar fi rezolvat prin inlaturarea oricarei acuzatii penale aduse impotriva ta, datorita existentei legitimei aparari, care, de asemenea , trebuia dovedita prin martori, inregistrari video, procedee tactice criminalistice de ascultare a partilor si alte modalitati procesuale.
In ceea ce priveste solutionarea cauzei penale, spui ca solutia data in speta ta, a fost scoaterea de sub urmarire penala, probabil pentru ca fapta nu prezinta gradul de pericol social al unei infractiuni, potrivit art. 10 alin. (1) lit. b^1 C.proc.pen. raportat la art. 11 pct. 1 lit. b) C.proc.pen. Spui ca ai primit o sanctiune cu caracter administrativ, aceasta in baza art. 18^1 C.pen. raportat la art. 91 lit. c) C.pen., aplicata de catre procuror.
Aceasta sanctiune a fost amenda si trebuie sa fii atent ca in ipoteza in care nu platesti aceasta amenda, in termenul aratat in cuprinsul ordonantei de scoatere de sub urmarire penala, potrivit art. 425 C.proc.pen. executarea amenzii se va face de catre organele competente potrivit dispozitiilor legale privind executarea silita a creantelor fiscale si cu procedura prevazuta de legea fiscala.
In ceea ce priveste prescriptia acestei sanctiuni administrative, termenul de prescriptie este de 1 an, potrivit art. 126 alin. (2) C.pen. si curge neintrerupt atata timp cat nu exista vreun act de incepere a executarii sanctiunii administrative sau savarsirea din nou a unei infractiuni, potrivit art. 127 C.pen.
in aceasta perioada se poate proceda la executarea silita, potrivit dispozitiilor legale in vigoare, in vederea executarii sanctiunii la care ai fost condamnat.
Cam acestea sunt aspectele juridice, in opinia mea, incidente in cauza care a facut obiectul atentiei noastre, in acest topic.
Orice alte informatii le pot oferi cu placere, in ipoteza solicitarii acestora.

Toate cele bune, sper ca ti-am fost de folos si , pe viitor, multa atentie si gandeste foarte bine fiecare pas pe care il faci, pentru a evita astfel de situatii neplacute.
Cu respect,

catalinbng

Re: "Loviri si alte violente" . . .Doar m-am aparat.Rog sfaturi

Post by catalinbng » 25 Aug 2011, 13:21

LAwR imi poti spune si mie cum ai facut de s`a incheiat doar cu o amenda contraventionala?

voda dreaqu

Re: "Loviri si alte violente" . . .Doar m-am aparat.Rog sfat

Post by voda dreaqu » 05 May 2012, 20:39

aikidoady cum pot lua legatura cu tine, e urgent
0763434030 astept un semn

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests