Contestatie amenda judiciara

Discutii privind procedura penala
Post Reply
dubkingdom

Contestatie amenda judiciara

Post by dubkingdom » 29 May 2010, 19:57

Am primit o citatie spre a ma prezenta la o sectie de accidente ca presupusa parte intr-un accident, si faptul ca nu m-am prezentat la prima strigare se pare ca l-a determinat organul de cercetare respectiv sa imi trimita scris cu pixul pe urmatorea citatie, faptul ca am fost amendat cu 500 lei potrivit art 198 c pr pen.
Citatiile sunt tip vechi, pentru ca vad ca la fiecare este taiat cu pixul cuvantul "penal" din dreptul dosarului, adica "Dosar penal nr. 322", cuvantu penal este taiat, practic nu este nimic penal. Atunci se mai pot aplica prevederile art 198 avand in vedere ca nu avem de aface cu un caz penal in speta?
Conform al 1 din art 199 c pr pen, (Procedura privitoare la amenda judiciara), "Amenda se aplica de organul de urmarire penala, prin ordonanta, iar de instanta de judecata, prin incheiere."
In cazul meu banuiesc ca este vorba de politistul care cerceteaza accidentele (organul de urmarire penala), aplicand amenda prin ordonanta. Totusi daca este organ de urmarire penala, si aplica dispozitii din codul de procedura penala, de ce este taiat cuvantul penal din citatii?
E al treilea caz in care vad taiat cuvantul penal din citatiile astea, 2 cazuri la niste prieteni si acum la mine...

Simpla notificare ca am fost amendat in urma neprezentarii termenului anterior, scrisa cu pixul pe noua citatie reprezinta comunicarea acesteia?
Deasemenea, in ultima citatie, asta pe care scrie cu pixu ca am fost deja amendat, mai scrie ca in caz de neprezentare la data urmatoare, inscrisa in prezenta citatie, voi fi sanctionat din nou.
Ciudat este ca in dreptul "in calitate de ..." este loc liber. La citatia precedenta scrie: "reclamat accident rutier", acum vad ca nu a mai scris nimic aici. Oare modul cum a facut notificarea, adica cu pixul pe citatie, cat si faptul ca daca nu ma prezint la urmatorul termen inscris in citatie voi fi iar sanctionat, l-au facut pe organul de urmarire sa lase loc liber in dreptul calitatii in care sunt citat, tocmai pentru a fi nula citatia, iar in caz de va fi tras la raspundere cu privire la inscrisurile cu pixul, sa nu fie tras la raspundere deoarece citatia este lovita de nulitate avand in vedere ca nu scrie calitatea partii citate?
Stiti cum se face comunicarea amenzii in caz ca mi-a fost intocmita? Vine prin posta?
Ma gandesc in caz de comunicare am inteles ca am 10 zile sa o contest, poate aveti vreun model, si deasemenea unde se depunde contestatia si ce acte trebuie, si in cate exemplare in vederea contestarii.

Parte din citatie hostata in link

sansiro

Re: Contestatie amenda judiciara

Post by sansiro » 20 Mar 2011, 23:28

nu va poate amenda decat procurorul, pe 198 si numai daca s-a inceput u.p. Faceti o ceree de audienta la parchet.

darkblack

Re: Contestatie amenda judiciara

Post by darkblack » 29 Mar 2011, 17:45

Daca s-a inceput procesul penal, amenda o poate aplica organul de u.p. (procuror + politist judiciar) si numai prin ordonanta - art. 199 + art. 203 Cpp

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests