Problema! Am dat un pumn la nervi! Ce pot sa fac?

Discutii privind procedura penala
Post Reply
malecu

Problema! Am dat un pumn la nervi! Ce pot sa fac?

Post by malecu » 16 Feb 2010, 20:25

Acum aproximativ o luna de zile am intrat intr-o altercatie verbala cu o persoana din cauza faptului ca eu incercam sa ma strecor printre 2 masini ce blocau strada si acesta era in fata mea. i-am facut semn sa treaca, am asteptat, tot se foia si vorbea cu 2 prieteni. Am plecat usor in fata si l-am atins cu oglinda moment in care mi-a izbit masina cu genunchiul si eu am deschis geamul spunandu-i "Pai stau, iti fac semn sa treci, cu toate ca esti pe strada si nu pe trotuar si tu esti nesimtit si iti bati joc de mine" Acesta a inceput sa ma injure si sa ma ameninte ca isi cheama prietenii sa ma bata etc. In momentul ala m-am dat jos din masina, m-am dus spre el si i-am spus sa inceteze cu amenintarile si sa nu mai fie tot el ala care comenteaza. Acesta a continuat mai insistent cu amenintarile moment in care mi-am pierdut cumpatul si l-am lovit cu pumnul in gura, a cazut si s-a ridicat scuipand sange. M-am urcat in masina si am plecat.
Astazi am primit acasa o hartie de la politie in care sunt somat sa ma prezint la Sectia 7 Bucuresti in data de 24 feb 2010 pentru fapta savarsita in baza art 180 Codul Penal, dosar penal 1100xxx/2010. Si sa ma prezit cu un reprezentant legal daca nu imi va fi atribuit unul de ei.

Nu stiu ce sa cred, m-a dat in judecata? sau doar trebuie sa merg sa vedem daca se ajunge la asta sau se rezolva pe cale amiabila?
Mentionez ca am 4 martori care se aflau cu mine in masina si au vazut tot ce s-a intamplat si stiu ca si el are cel putin 2 (persoanele cu care era)

Ce ma sfatuiti sa fac si ce mi s-ar putea intampla?
Multumesc anticipat!

angel

Re: Problema! Am dat un pumn la nervi! Ce pot sa fac?

Post by angel » 16 Feb 2010, 22:28

ART. 180 CP,ce alin.?
Nu dati nici o declaratie fara avocat.

Baltazar

Re: Problema! Am dat un pumn la nervi! Ce pot sa fac?

Post by Baltazar » 17 Feb 2010, 15:38

Excelent sfat! Sigur scapă aşa :-D

@ malecu: împacă-te cu el, vezi cum faci, sunt 'j de martori, e clar ca bună ziua ce s-a întâmplat.

În caz contrar se ajunge la proces, cheltuieli suplimentare, timp pierdut şi cazier pătat. Puşcărie n-o să faci, stai liniştit, dar o să te cam coste.

sansiro

Re: Problema! Am dat un pumn la nervi! Ce pot sa fac?

Post by sansiro » 20 Mar 2011, 23:40

-ar putea sa nu coste daca se face plangere pe amenintare decatre agresor:D

danutzulika

Re: Problema! Am dat un pumn la nervi! Ce pot sa fac?

Post by danutzulika » 21 Mar 2011, 21:39

si eu l-am batut pe unu si a trebuit sa ma inpac cu el altfel ajungeam la tribunal de la 6 luni la 5 ani era pedeapsa

angel

Re: Problema! Am dat un pumn la nervi! Ce pot sa fac?

Post by angel » 21 Mar 2011, 23:04

din 16 feb. 2010 si pana in 21 martie 2011, sigur nu mai poate face nici o plangere...a cunoscut faptuitorul...
Baltazar wrote:Excelent sfat! Sigur scapă aşa :-D
Baltazar wrote:Excelent sfat! Sigur scapă aşa :-D
.
nu scapa, dar nici nu-si agraveaza propria situatie...este o scapare si asta chiar daca doar pentru moment.Plus de asta, invinuitul/inculpatul are dreptul sa dea declaratie si in nici un caz asa cum se procedeaza de cele mai multe ori...de sunt obligati sa scrie si ce n-au facut...strict dupa dictare.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests