drept comparat

Post Reply
adakashy

drept comparat

Post by adakashy » 29 Mar 2010, 15:31

imi trebuie ceva de drept comparat pt inceperea urmarii penale .. din cat mai multe state... orice ajutor e bine venit ... va multumesc mult!

bobocel

Re: drept comparat

Post by bobocel » 29 Mar 2010, 18:31

tratat de drept comparat .... ti-ai cumparat?

Image

johei

Re: drept comparat

Post by johei » 29 Mar 2010, 19:59

Dreptul comparat nu se invata din tratate de drept comparat ci comparand...
In drept penal e dificil... ia sistemele de drept la rand. Sper ca te descurci bine in vreo 3-4 limbi de circulatie...
Cauta pe paginile institutiilor internationale, insa... in penal e foarte dificil, deorece in afara de cateva regiuni mai degraba marginale ale penalului, sistemele sunt foarte diferite...
De proceduri nu mai vorbesc.
Last edited by johei on 29 Mar 2010, 20:01, edited 1 time in total.

adakashy

Re: drept comparat

Post by adakashy » 29 Mar 2010, 20:03

da stiu ca este foarte dificil mai ales pentru procedura penala...exact asta tre sa evidentiez diferentele procedurilor din diferite state... chiar in momentul asta ma chinui cu procedura din alsca... si nu merge tocmai repede....

johei

Re: drept comparat

Post by johei » 29 Mar 2010, 20:37

adakashy wrote:da stiu ca este foarte dificil mai ales pentru procedura penala...exact asta tre sa evidentiez diferentele procedurilor din diferite state... chiar in momentul asta ma chinui cu procedura din alsca... si nu merge tocmai repede....
Alsca??? :shock:

DevilMean

Re: drept comparat

Post by DevilMean » 29 Mar 2010, 23:53

Eu iti propun sa iei procedura penala din ce tara vrei, dar asigura-te ca este tradusa in engleza, dar fi atent, caci unele cuvinte au alta semnificatie, de exemplu burglar inseamna spargator de case si pickpocket inseamna hot de buzunare.
Cuvantul theif pentru hot insa le acopera pe toate.
Iar attorney poate fi si avocatul acuzarii, cum este la noi procurorul, nu doar avocatul apararii.

medeea

Re: drept comparat

Post by medeea » 17 Aug 2012, 15:54

DevilMean wrote:Eu iti propun sa iei procedura penala din ce tara vrei, dar asigura-te ca este tradusa in engleza, dar fi atent, caci unele cuvinte au alta semnificatie, de exemplu burglar inseamna spargator de case si pickpocket inseamna hot de buzunare.
Cuvantul theif pentru hot insa le acopera pe toate.
Iar attorney poate fi si avocatul acuzarii, cum este la noi procurorul, nu doar avocatul apararii.
nu in toate tarile exista un cod separat pentru procedura. in Canada de ex, la nivel federal, exista un singur cod care prevede dreptul substantial si procedura, Codul criminal canadian. La Cod se adauga jurisprudenta, fiind o tara de common law.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests