Divortul facut in Turcia este recunoscut ın Romania?

Post Reply
Emel D

Divortul facut in Turcia este recunoscut ın Romania?

Post by Emel D » 15 Dec 2011, 16:23

Buna ziua

locuiesc ın Turcia/İstanbul,ın 2004 m-am casatorit aici (luand actul trimis din Romania prin consulatul Roman din İstanbul de celibatar),dupa casatoria aceasta am domandit tot prin consulatul Roamniei de la İstanbul şi Certificatul de Casatorie Roman...dar acum un an am divortat legal şi definitiv tot aici ın Turcia prin tribunal,am actul juritic definitivat al divortului. Mi-am schimbat actele aici ın Turcia toate sunt vazute aici (divortata),ıntrebarea mea este: divortul facut aici ın Turcia este recunoscut ın Romania,Certificatul de Casatorie Romanesc este anulat de autoritatile Romane?

Eu ınca sunt vazuta casatorita ın Romania?

Va multumes mult.

Cuculis

Re: Divortul facut in Turcia este recunoscut ın Romania?

Post by Cuculis » 15 Dec 2011, 16:24

Trebuie sa faceti recunoasterea hotararii internationale

C_A_Coltuc

Re: Divortul facut in Turcia este recunoscut ın Romania?

Post by C_A_Coltuc » 15 Dec 2011, 16:25

Cum se inregistreaza in Romania divortul efectuat in strainatate

Cetatenii romani cu domiciliul in strainatate pot inregistra in Romania schimbarea starii civile, atunci cand aceasta a avut loc in strainatate. Recunoasterea in Romania a hotararilor de divort straine, are loc in una din doua modalitati, in functie de tara unde divortul s-a pronuntat:

a. Inregistrarea divortului la Serviciu de Stare Civila competent
Divortul se va inregistra printr-o cerere adresata Serviciului de Stare Civila al ultimului loc de domiciliu al solicitantului. Inregistrarea divortului este o procedura relativ greoaie si poate dura in medie intre 2 si 3 luni, presupunand avize interne obtinute de la serie de autoritati romane.

b. Recunoasterea hotararii de divort in instanta
Recunoasterea divortului se face de catre Tribunalul ultimului loc de domiciliu avut in tara - exequator. Solicitantul va depune la Tribunal cererea personal sau prin imputernicit, cu procura speciala. Inscrierea divortului pronuntat in strainatate, privind un cetatean român, se va face numai dupa ce hotarârea straina, definitiva si irevocabila, a fost recunoscuta de catre tribunalul competent.

Dupa obtinerea hotararii Tribunalului, solicitantul se va adresa Serviciului de Stare Civila a ultimului domiciliu, pentru operarea modificarii starii sale civile.
In medie aceasta procedura poate dura aproximativ 4 luni.




--------------------------------------------------------------------------------

Acte necesare pentru recunoasterea hotararii de divort din strainatate

Cererea de recunoastere a hotararii straine va trebui in mod obligatoriu insotita de urmatoarele acte:

•a) copia hotararii straine ;
•b) dovada caracterului definitiv al acesteia - certificatul de divort sau hotararea definitiva;
•c) informatii privind numele purtat de soti dupa divort, reveniri la numele anterior casatoriei, samd...

Pentru demersurile de recunoastere a sentintei de divort de catre o instanta/autoritate din Romania, persoanele interesate pot da imputernici un avocat din Romania care sa ii reprezinte, fara ca prezenta lor sa mai fie necesare.

0745150894

Guest

Re: Divortul facut in Turcia este recunoscut ın Romania?

Post by Guest » 29 Feb 2020, 14:39

Emel D wrote:
15 Dec 2011, 16:23
Buna ziua

locuiesc ın Turcia/İstanbul,ın 2004 m-am casatorit aici (luand actul trimis din Romania prin consulatul Roman din İstanbul de celibatar),dupa casatoria aceasta am domandit tot prin consulatul Roamniei de la İstanbul şi Certificatul de Casatorie Roman...dar acum un an am divortat legal şi definitiv tot aici ın Turcia prin tribunal,am actul juritic definitivat al divortului. Mi-am schimbat actele aici ın Turcia toate sunt vazute aici (divortata),ıntrebarea mea este: divortul facut aici ın Turcia este recunoscut ın Romania,Certificatul de Casatorie Romanesc este anulat de autoritatile Romane?

Eu ınca sunt vazuta casatorita ın Romania?

Va multumes mult.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests