Concediu de odihna avocati

Examene, rezultate, pareri, etc
Post Reply
observer

Concediu de odihna avocati

Post by observer » 26 Jun 2009, 20:32

Pun o intrebare care poate parea aiurea. Au sau nu au avocatii dreptul la concediu legal de odihna.

Nu as pune intrebarea daca nu citeam prin niste sentinte ca avocatura fiind o profesie liberala ne organizam timpul cum vrem deci nu avem concediu de odihna.

razman

Post by razman » 26 Jun 2009, 21:01

Pai, observer, chestia asta i un privilegiu a celui cu statut de angajat. Cei cu profesii libere is liberi sa face ce vor.
Sub alt aspect concediul de odihna la care are dreptul angajatul este platit, sarcina ce i revine angajatorului.Cel cu profesie libera poate sa si ia concediu cand vrea, dar nu l plateste nimeni.
Sub ultim aspect, zi de zi in asta meserie ii o distractie, de luni pana joi, uneori si vineri, mergi la circ,..... vara faci si sauna.
:cafea:

observer

Post by observer » 26 Jun 2009, 21:14

nu era vorba de bani. De acord ca nu te plateste nimeni. Dar de exemplu daca eu vreau sa merg in concediu din 01.08 pana la 01.09 nu am dreptul? Trebuie sa vin din Somalia la termen? Ca io is al draq si nu ma substituie nimeni.

razman

Post by razman » 26 Jun 2009, 21:30

Cam asa ceva vrea sa zica cu chestia aia cu organizarea tipului.
Sti ca vrei sa meri in concediu, nu iei cazuri. De ti da termen, zici frumos onoratei sa deie altu, ca ,,exact in ziua aia am la Curte la Alba si nu ajung sigurnn.

machedon

Post by machedon » 26 Jun 2009, 21:35

numa sa nu iti ceara la urmatorul termen copie dupa incheierea de sedinta de la Curte de la Alba, sa vada ca te-ai prezentat ! :-D :-D :-D

razman

Post by razman » 26 Jun 2009, 21:40

Sa speram ca nu intra in ,,profunziminn d astea :grin:
:cafea:

observer

Post by observer » 27 Jun 2009, 07:54

Adika io sa nu ma duc duc sa dau cu crema pe spate nici o pustoiaca ca vreun frustrat imi va lasa cauza in pronuntare de ciuda ca el merge numai la felix?
Om fi profesie liberala dar io zic ca 30 de zile de pauza meritam si noi. De regula tine faza ca esti plecat dar mai sunt unii din aia intrati in sistem dupa un deceniu de incercari si care cred l-au prins pe Dumnezeu de picior .

razman

Post by razman » 27 Jun 2009, 09:41

Si de i mai zici ...frustratului si de ....crema...sigur ramane in pronuntare...si sa vezi ce pronuntare.... dublu frustranta :-D :-D :-D :-D .

liloo

Post by liloo » 28 Jun 2009, 17:53

observer wrote:nu era vorba de bani. De acord ca nu te plateste nimeni. Dar de exemplu daca eu vreau sa merg in concediu din 01.08 pana la 01.09 nu am dreptul? Trebuie sa vin din Somalia la termen? Ca io is al draq si nu ma substituie nimeni.
Nu mergi in concediu...mergi in vacanta . :mrgreen:
In perioada vacantei judecatoresti se dau termene doar in cauzele calificate de lege ca fiind urgente sau, cu acordul partilor si daca vrea judecatorul si in alte cauze.
Asa ca in mod normal nu prea ai cum sa intampini dificultati in perioada la care te referi decat daca ai angajat cauze urgente sau ai fost de acord sa iei termen pe vacanta.

observer

Post by observer » 29 Jun 2009, 12:09

ai angajat cauze urgente sau ai fost de acord sa iei termen pe vacanta.


In cauze urgente e clar. musai mergi. Daca esti pt reclamant .Daca esti pt parat tragi de timp :D

In restul cauzelor daca judele vrea in august fix in ziua in care tu ar trebui sa dai cu crema iubita pe plaja ? Spui ca esti in vacanta si el zice asa si? Eu nu sunt :D

kinga

Post by kinga » 29 Jun 2009, 12:18

observer wrote:
In restul cauzelor daca judele vrea in august fix in ziua in care tu ar trebui sa dai cu crema iubita pe plaja ? Spui ca esti in vacanta si el zice asa si? :D
acu mai depinde si de jude...

am avut un termen la care avocatul advers a depus copie de pe voucheru cum ca e in Egipt .. pana aici eram un pachet de nervi si io si instanta...

dupa am vazt si motivu...

honeymoon

imediat am fost de acord cu amanarea ...amandoi..
saracul om... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

deci...

nu spune ca esti in concediu..
za ceva grav.. gen luna de miere.. :-D :-D :-D :-D

observer

Post by observer » 29 Jun 2009, 14:37

za ceva grav.. gen luna de miere..


:-D :-D :-D

piorel

Post by piorel » 29 Jun 2009, 18:47

Observer a pus o întrebare bună care îmi tot dă târcoale: cum dovedesc eu că sunt în concediu? Cum îmi dau eu mie concediu? Trebuie un aviz ceva şi de la barou sau este suficient să spun: sunt în concediu?

observer

Post by observer » 01 Jul 2009, 20:02

Mai simplu. recuzare instanta, recurs impotriva ultimei incheieri sau o sesizare a CCR (asta pentru cei cu croaziere) .

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests